הכל על התמכרות לריצה ופעילות גופנית

| שתף |

האם אתם יודעים את הגבול שלכם? התמכרות לריצה וספורט – או על המתח בין ביטחון לתשוקה...

תאריך: 01/01/15, מאת: שימרית גוטמן-עידן

אם זו אהבה אז למה היא לא טובה?

התמכרות לריצה היא תחום שלא נוטים לייחס לו משמעות אך מסתבר שזוהי תופעה בעלת מימדים נרחבים. להתמכרות לפעילות גופנית בכלל ולריצה בפרט ישנו איזשהו גוון רומנטי והמכורים לכך לא נתפסים בעיני סביבתם כבעלי "כותנת משוגעים", אלא על פי רב כבעלי משמעת עצמית גבוהה, יכולת התמדה וכושר סבל.
אם כן מה מבדיל בין אלו העוסקים בריצה באופן נורמטיבי ובריא לאלו שאצלם מדובר בהתמכרות מזיקה ופוגעת?

ראשית נגדיר את המונח "התמכרות"
התמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית, ובחלק מהמקרים גם גופנית, בחומר או בפעילות כלשהם. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים, פסיכולוגיים וגופניים כאחד.
השימוש הרווח במונח התמכרות מתייחס לרוב לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים (סמים, אלכוהול, כדורים) אשר להם השפעה ישירה על מערכת העצבים. הספרות המקצועית מפרידה בחלק מן המקרים בין התמכרות שמבוססת על שימוש בחומרים פסיכואקטביים לבין התמכרות שהבסיס שלה הוא התנהגותי בלבד (התמכרות להימורים, לשימוש באינטרנט וכיו"ב).

אם כן מה מבדיל בין ניהול קריירת ריצה בריאה לבין זה שעשוי להיות הרסני ומסוכן?

זה הזמן לבחון את עצמכם או את קרוביכם:

1. שימוש חוזר וקבוע ב"סם" הריצה – סדר היום שלכם מתנהל כולו סביב הריצה. יש את "הריצה" ויש את כל היתר. אתם מארגנים את היום שלכם כולו סביב האירוע היומי הזה ואם ישנה סטייה מן התוכנית המקורית הדבר מערער את ביטחונכם וגורם לתחושת מתח ואי נוחות
.
2. סבילות – אם בעבר הספיקה לכם שעת ריצה, 3-4 פעמים בשבוע, כעת אתם מרגישים שאתם חייבים לרוץ כל יום ולמשך זמן ארוך יותר. הזמן שאתם משקיעים בריצה הולך ועולה. אתם מעלים את נפח הריצות השבועי ואת מספר השעות והימים שאתם מקדישים לתחביב זה.

3. גמילה ותסמונת הנסיגה ("קריז") – אתם מתקשים להפחית את מינוני הריצה. כאשר אתם נדרשים להוריד מינונים או להפסיק לרוץ לתקופה מסוימת מסיבות שונות אתם חשים אי נוחות פיסית ונפשית.
אתם עושים הכול על מנת להמשיך ולרוץ גם אם הדבר כרוך בפגיעה בבריאותכם או בסובבים אתכם.

שלושת המאפיינים שנמנו כאן הם המרכזיים שמעידים על התמכרות ואני מניחה שחלקכם מצאו את עצמם משתבצים בתוכם. אולם, חשוב להדגיש, שכמו בכל דבר בחיים, גם במקרה זה מדובר על "מנעד" - טווח של התנהגויות. התמכרות יכולה להיות התמכרות "קלה". כלומר, מידתית. אם למרות שאני מוצא את עצמי עונה על הקריטריונים הללו, אני מצליח לנהל חיים תקינים, אני עסוק בריצה באופן מעט כפייתי ובכל זאת מצליח לנהל קריירה תעסוקתית וחיי משפחה/זוגיות תקינים – הרי שמצבי בגבולות הסביר.

היכולת להגדיר האם הדבר הוא בגדר "בריא" או להבדיל, בעל מאפיינים פתולוגיים הנו בראש ובראשונה, מידת הסבל שהדבר גורם לי או לסביבתי ולאנשים הקרובים אליי.
אם העובדה שנמנעת ממני היכולת לעסוק בריצה כפי שהייתי רוצה, גורמת אצלי לחוסר תפקוד במישורים אחרים – אזי אני בבעיה. אם למרות שאני סובל מפציעה חמורה, מחלה כזו או אחרת אני ממשיך לרוץ על אף הידיעה שהדבר עשוי להחריף את המחלה/פציעה – אזי מדובר בבעיה.

כל אחד מאיתנו – יודע להגיד לעצמו בתוך תוכו, מתי הוא "חוצה" את הגבול. מתי הבריא והנעים הופך למכאיב והרסני. עם זאת, לא תמיד אנחנו מצליחים להימנע מהפעילות המזיקה והפוגעת. זוהי בדיוק התמכרות.
הסיבות להתמכרות בכלל ולריצה בפרט הן רבות ומגוונות. חלקן מיוחסות למאפייני אישיות, חלקן לעברו של האדם ולאירועים שעיצבו את חייו וחלקן להשפעה חברתית-סביבתית. ההתמכרות לריצה מתוחזקת ומונעת גם באמצעות חומרים טבעיים כדוגמת דופמין וסרוטונין שמופרשים בעת הפעילות וגורמים לתחושת "היי" ורוגע.

התנהגות כפייתית בכלל והתמכרות לריצה בפרט, מקנות לעוסק בהן, באופן פרדוקסאלי, תחושה של שליטה. בנוסף, הפסיכולוגיה מצביעה על כך שהתנהגות כפייתית/התמכרות עשויה להיות ביטוי להפרעת חרדה. כלומר באמצעות תחושת הפסדו שליטה במקום אחד (כדוגמת הריצה) אני מתמודד עם תחושות של חוסר אונים וחוסר שליטה במקומות אחרים.
במקרים אלו, ההתמכרות מהווה סוג של מנגנון הגנה. ומהווה מעין מנגנון להפחתת החרדה.

הסקירה הקצרה שהובאה כאן, מטרתה לפקוח את עינכם. ללא כל ספק לפעילות גופנית בכלל ולריצה בפרט ישנם היבטים חיוביים ומועילים הן בהיבט הפיזי והן בהיבט המנטאלי
אך אסור לשכוח ולהתעלם גם מהאספקטים ההרסניים ולשים לב גם אליהם.
מאמנים ואנשי חינוך צריכים להיות ערים לדבר ולהיות אלו שמנחים את המתאמנים בעת הצורך "לעצור" או למנן את הפעילות.
וכמובן שאנו, כאנשים בוגרים, צריכים לבחון ולברר, מהו מקומה של הריצה בחיינו והאם זהו מקום חיובי ומועיל או שמא מודבר בתחביב יקר מידי והרסני...

 

  • Li Zhongfei

סגור