הכל על ריצה במים

| שתף |

שמרית גוטמן-עידן הרהרה בכפירה בריצה לטובת "האחות התאומה" - ריצה במים. עכשיו היא חוזרת עם הממצאים...

תאריך: 02/07/14, מאת: שמרית גוטמן-עידן

אתחיל בווידוי אישי. קוראים לי שמרית ואני מכורה (זה השלב שבו אתם אומרים: "אוהבים אותך ש' ") מכורה בכלל, ולריצה באופן די ספציפי. ניסיתי להמיר, לגוון, לשלב, לערבב, לסנכרן ואיכשהו בסוף אני חוזרת אליה – אהובתי הנאמנה – הריצה.

ברם, הקיץ הישראלי על לחותו המעלפת, הכריעו גם אותי והחלטתי ללכת ולרעות בשדות זרים. טוב, חצי זרים. קרובה-רחוקה, בת משפחה אובדת שהיא בניגוד לחברתה המייזעת דווקא מצליחה לצנן ולהרגיע גם את חמומי המוח והרגליים. אז על מה לעזאזל הם מדברים כשהם מדברים על ריצה במים עמוקים (AQUA JOGGING) ? ניסיתי לבדוק על בשרי השבוע. ניסיתי ויצאתי, איך לומר בלי שזה ישמע כמו שם של לסרט למבוגרים בלבד – לא יבשה ודי מרוצה.

ריצה במים עמוקים – מה זה?

ריצה במים כשמה כן היא, טכניקה שבה המתאמן פשוטו כמשמעו – רץ במים. ריצה במים הנה פעילות גופנית שמערבת כמעט את כל שרירי הגוף ומגרה באופן חיובי את מערכת הלב וכלי הדם של המתאמן.

איך עושים את זה?

ריצה במים יכולה להתקיים במים רדודים בהם המתאמן נוגע בכפות רגליו בקרקע או במים עמוקים כאשר למתאמן אין מגע עם הרצפה. חשוב לציין כי ריצה במים עמוקים מצריכה שימוש בחגורת מצופים והיא פעילות מאומצת שמתאימה מאד לספורטאים מאומנים.
התנועות בריצה במים צריכות להיות דומות ככל האפשר לאלו של ריצה ביבשה ואולי אף מעט מוגזמות. יש לשים לב במיוחד להחזקת הגו, שמירה על גו זקוף ובטן אסופה. תנועת הרגלים, הנה תנועה של גריפה. הברך מתרוממת לכיוון החזה ומתיישרת לפנים. חשוב להקפיד גם על תנועתיות בידיים, הנפות ידיים כמו בריצה מאומצת או הליכה מהירה יתרמו משמעותית להעלאת הדופק ולהוצאה הקלורית.

למי זה מתאים?

ריצה או הליכה במים מתאימה לכל אחד ואחת. אך יתרונה הגדול הוא עבור ספורטאים בכלל ורצים בפרט שסובלים מפציעה או נמצאים בתקופת החלמה ושיקום. ריצה במים מאפשרת גירוי מעולה לכל שרירי הגוף ומאפשרת עבודה בדופק גבוה ולאורך זמן (אימוני מהירות וסיבולת) מבלי להעמיס על המפרקים. מחקרים שנעשו בתחום מצביעים כי ריצה במים עמוקים מהווה תחליף מצוין לרצים על מנת לשמר כושר. במחקר שנעשה באוניברסיטת פלורידה השוו בין שתי קבוצות של רצים מאומנים; האחת רצה במים במשך 6 שבועות והשנייה המשיכה בשגרת האימונים הקבועים. לאחר תקופה זו נבדקו בקרב שתי הקבוצות רמות vo2max, סף חומצת חלב ויעילות הריצה. נמצא כי הקבוצה שרצה במים עמוקים שמרה על רמת הכושר הגופני באופן מלא. מחקר דומה שנעשה באוניברסיטת ברניגהם הראה כי לא נגרם כל שינוי בתוצאותיהם של רצים למרחק של 3000 מ' לאחר 6 שבועות בהם התאמנו בריצה במים עמוקים. מחקרים נוספים הראו תוצאות דומות לגבי המדדים השונים. לפיכך, ניתן לומר כמעט ללא ספק, שריצה במים הנה חלופה ראויה ויעילה לשמירה על כושרם הגופני של רצים.
ריצה במים עשויה להיות פעילות מצוינת גם לרצים בתקופה של טרום עונה או תקופת הכנה, בתקופות עמוסות כתחליף מרענן ו/או משקם או בימות הקיץ החמים וההבילים.


מהם היתרונות של ריצה במים?

קלוריות ושריפת שומנים - למרבה השמחה, סוף סוף נמצאה הפעילות גופנית ש"שורפת" קלוריות ושומנים בלי להזיע! - בעת הליכה במים נעשה שימוש רב בקלוריות שמקורן בשומן ופחמימות. כמובן שהדבר תלוי בדופק בו נעשית הפעילות.

פעילות ללא אימפקט – חבטה מהקרקע. לפיכך, ניתן ורצוי לרוץ בשיטה זו בזמן פציעות שנגרמות או מוחמרות כתוצאה מהאימפקט.

הפעלת קבוצה גדולה של שרירים - התנגדות המים יוצרת עומס חזק על שרירי הידיים ועל שרירי הבטן, מעבר לקבוצות השרירים הגדולות שעובדות - אגן, ירך ושוק.

תחליף מצוין לאימון כשמזג האוויר בחוץ אינו מאפשר ריצה – כן, גם למכורים שביננו, עדיף ומומלץ לוותר על ריצה ב-35 מעלות בצל ב-95% לחות. ולא, אל תגידו לי שאתם נהנים מזה. רוצו למים ובמים.

ואסכם ואומר אמנם, מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה (לריצה, בחוץ, על הקרקע, כשהציפורים מצייצות) אבל אין ספק שזוהי פעילות ראויה, יעילה שיכולה להיות גם די מהנה..

 

 

שמרית גוטמן עידן
רצה בגוף ובנשמה, פסיכותרפיסטית (MSW) כותבת ומאמנת..


 

  • © pepmiba - Fotolia.com

סגור