הליכה באמצע ריצה - סימן לכישלון?

| שתף |

רצים רבים רואים בהליכה במהלך ריצה כסימן לכישלון: "אתה הולך רק כשאתה לא יכול לרוץ יותר". האמנם?

תאריך: 04/08/14, מאת: מת'יו סולאן תרגום: דפנה פרחי

רצים רבים רואים בהליכה במהלך ריצה כסימן לכישלון: "אתה הולך רק כשאתה לא יכול לרוץ יותר". אך האמת היא שהפוגה להליכה במהלך אימונים ואפילו במרוצים, יכולה לעזור לרוץ מהר יותר וטוב יותר. "בהליכה יש הרבה פחות "IMPACT", על השרירים, המפרקים והגידים, גם קצב הלב והנשימה יורדים", אומרת המאמנת האמריקאית הידועה ג'ני האדפילד

למשל, אומרת האדפילד: "אם אתה נלחם בעייפות ובכאבים "שורפים" ברגליים בסוף ריצה ארוכה או מרוץ, זה בדרך כלל אומר שהתחלת מהר מדי", כדי להילחם בזה אפשר לעבור להליכה. "ההליכה מפחיתה את הזעזוע על הגוף, ויכולה למנוע בכך התכווציות", היא מסבירה. מחקר שפורסם בנושא השנה בכתב העת הרפואי "Journal of the Royal Society" הראה כי רצים שעברו להליכה הצליחו לשמור על יותר אנרגיה.

מעבר להליכה בין אינטרוואלים, במקום עצירה מוחלטת, עוזרת לשמור על הגוף מוכן לריצה שוב. "ההליכה עוזרת לדחוף דם חזרה ללב ולשרירים, מה שיכול להוריד סיכוי להתכווציוית ולתחושה של רגליים כבדות", אומרת ד"ר טרי ניקולה מהמרכז לרפואת ספורט בשיקאגו. "אם בדרך כלל אתה רגיל לריצה קלילה בין האינטרוואלים, הליכה יכולה לעזור להתאושש יותר טוב ואז לבצע את האינטרוואלים הבאים מהר יותר".

הליכה בעלייה עוזרת לשמור אנרגיה. לא משנה אם אתה רץ 5 ק"מ או 50 ק"מ, מעבר להליכה כאשר מגיעים לעלייה יכול לעזור לך לשמור אנרגיה להמשך הריצה. "כאשר אתה 'תוקף' עלייה, בדרך כלל אתה מותש כאשר אתה מגיע לפסגה", אומרת האדפילד, "ההליכה יכולה לעזור למנוע איבוד אנרגיה מוחלט, תחושת ה"התרסקות", שמרגישים כאשר מגיעים לפסגה, אפשר לפצות על הזמן שאבד בירידה לאחר מכן".

אכילה ושתייה בהליכה עדיפה על פני אכילה ושתייה תוך כדי ריצה. זה יכול להיות מאד מאתגר לשתות ולאכול תוך כדי ריצה. צריכה בריצה ארוכה של הפחמימות והנוזלים שהגוף צריך מדי שעה יכולה להיות ההבדל בין לפגוש את ה"קיר" לבין סיום מהיר ונעים. "לעיתים תזונה בהליכה מבטיחה שהגוף יקבל מה שהוא צריך כדי להראות את הביצועים הטובים ביותר", אומרת האדפילד, "לכן, במהלך ריצה ארוכה או במהלך המרתון כדאי לעבור להליכה בתחנות הרענון", הוסיפה.

ברגעים של תחושת עייפות גדולה, מעבר לקטעי הליכה יכול להציל את הריצה. "המוח שלנו נהייה עצלן במהלך ריצות ארוכות, מה שיכול לגרום ליציבה שלנו להפוך למרושלת", אומר תום קליפורד, מאמן בכיר בצפון קרולינה, "אם רץ מתחיל להתנדנד, לגרור רגלים, להיות כפוף וכדומה, מעברים לקטעי ריצה יכולים לאושש אותו ולגרום לו רוץ שוב יותר ביעילות ובנוחות", מוסיף קליפורד.

לסיכום, אין לראות במעברי הליכה כסימן לכישלון של האימון או התחרות. בסופו של דבר הם יכולים להועיל ולגרום לכם לקבל את זריקת האנרגיה הקטנה שאתם זקוקים לה. 

  • © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

סגור