המדריך למרתונים הגדולים של סתיו 2014

| שתף |

בעוד מספר שבועות תיפתח רשמית עונת המרתונים של הסתיו בעולם. בכתבה הבאה המרוצים הבולטים

תאריך: 07/08/14, מאת: SPORTWEB

מרתון ברלין 29/9/2014

הישראלים כבשו מזמן את מרתון ברלין. המסלול המהיר, מזג האוויר האירופאי, והעיר הצעירה והתוססת מושכים מדי שנה קרוב ל-200 ישראלים. מרתון ברלין נוסד על ידי קבוצה של רצים מאחד ממועדוני האתלטיקה היוקרתיים ביותר בגרמניה – SCC (שפירושו - מועדון רצי שרלוטנבורג) קבוצת הרצים ארגנה א המרתון הראשון בשנת 1974. בעבר מסלול המרתון עבר דרך יער גרונוואלד (שפירושו היער הירוק) עד למרכז העיר בברלין המערבית. המרתון התפתח ו"עלה כיתה" אחרי נפילת חומת ברלין ב – 1989 כאשר עידן חדש החל וברלין המערבית והמזרחית אוחדו.

ב - 30 בספטמבר 1990, שלושה ימים לאחר איחוד גרמניה, מרתון ברלין יצא לדרך בפעם הראשונה דרך שער ברנדנבורג המפורסם וסימל את איחוד שני חלקי העיר. החומה שנבנתה לרגלי השער הוסרה והרצים חצו את השער מהמערב למזרח. בשנת 2001 נאוקו טאקאהאשי הפכה לאישה הראשונה ששברה את מחסום ה – 2:20 שע' בברלין. בשנת 2003 שבר פול טרגט את שיא העולם לגברים והיה לראשון שיורד מ - 2:05 כאשר קבע בברלין 2:04:55 (שיפור של 43 שניות לשיא שקבע חאלד חנוצ'י שנה קודם לכן בלונדון). טרגט היה הראשון לחצות את קו הסיום החדש שהוצב למרגלותיו של שער ברנדנבורג.

במרוצת השנים מרתון ברלין נהפך להיות אחד ממרוצי הכביש הטובים בעולם ועליו אף נאמר: "אם תרצה לשפר את שיאך האישי תרוץ את מרתון ברלין".

בשנת 2007 הרץ האתיופי האגדי היילה גברסילאסי שבר את השיא העולמי ברחובות ברלין: הוא שיפר במרתון ברלין ה - 34 את השיא והעמידו על 2:04:26 שע'. שנה לאחר מכן, גבריסלאסי חזר לברלין לקבוע עוד שיא עולם של 2:03:59 שע', ונהפך לאדם הראשון שירד את ה-2:04 שע'. בשנת 2011 הגיח הקנייתי פטריק מקאו וקבע על המסלול 2:03.38 שע', תוך שהוא משאיר הרחק מאחור את השיאן הקודם. ב-2013 ווילסון קיפסאנג מקניה קבע בברלין את שיא העולם 2:03:23 שעות.


הסיום בברלין  Victah Sailer / photorun.net

 
מרתון בריסל - בלגיה - 5/10/2014
העיר בריסל שבבלגיה נחשבת לאחת הערים היפות באירופה. ב-6.10 יתקיים מרתון בריסל והוא יעבור באזורים היפים ביותר של העיר. המרוץ כולל מקצה חצי מרתון ומרתון ולוקחים בו חלק אלפי רצים.
 
 
מרתון שיקגו - ארה"ב - 12/10/2014
מרתון שיקגו הינו אחד מ"חמשת הגדולים" ולכן הוא מושך אליו מדי שנה את הרצים הטובים בעולם. כמו כן מרתון שיקגו ידוע במסלולו המהיר. השנה המרתון ייערך ב- 12 באוקטובר.  בשנה שעברה דניס קימטו קבע את התוצאה הרביעית בכל הזמנים, 2:03.45 שע'.


מרתון בודפשט- הונגריה - 12/10/2014

עוד אירוע ריצה גדול שמתקיים על יבשת אירופה, והפעם יעד קרוב ויחסית לא יקר. מרתון בודפשט יתקיים השנה ב-12 באוקטובר. במרחק המרתון יתחרו קרוב ל-2000 רצים, מספר קטן יחסית, אולם באירוע כולו הכולל מגוון מרחקי ריצה ואפשרות להתחלק במרחק עם קבוצה ישתתפו מעל לעשרת אלפים רצים. מסלול המרתון עובר ברחבי העיר העתיקה ומציע מראות יפים וכן להקות שינגנו לאורך המסלול. המסלול נחשב בדרגת הקושי שלו לבינוני, כיוון שיש הרבה גשרים לחצות. הביקור בבודפשט כולל אף הוא טיול תרבותי, ואף מארגני המרתון מציעים לרצים טיולים מוזלים ברחבי העיר, כולל סיור הנקרא "בודפשט היהודית".


מרתון טורונטו - קנדה - 19/10/2014
מרתון טורונטו יתקיים ב-19 באוקטובר והסלוגן של המארגנים הוא: "מישורי ומהיר". אכן, מרתון טורונטו בעל מסלול מצויין לקביעת שיאים אישיים. בשנה שעברה היו קרוב ל-3500 מסיימים אך עם מקצי ה-5 ק"מ וחצי המרתון מדובר בארוע ענק של ריצה שבו לוקחים חלק עשרות אלפי אנשים.


מרתון אמסטרדם - הולנד - 19/10/2014

מרתון אמסטרדם ייערך השנה בפעם ה-39 ב- 19 באוקטובר. אירועי המרתון כוללים את המרחקים השונים: מרתון, חצי מרתון, 8 ק"מ, 1 ק"מ ומירוץ הילדים. מסלול המרתון עובר דרך האתרים ההסטוריים המרשימים של העיר. הזינוק והסיום יהיו באצטדיון האולימפי בן שמונים השנים, הכניסה תהיה חופשית לקהל ולמלווים של הרצים. כמו כן, הרצים יחלפו פעמיים בתוך ה"וולקספארק", שהוא הפארק הגדול והמטופח באמסטרדם. בנוסף המסלול יחצה מספר פעמים את נהר האמסטל. המסלול הינו מסלול מישורי ומהיר. אמסטרדם הינו יעד מומלץ לישראלים בשל הטיסה היחסית קצרה והאפשרויות הרבות שניתן לשלב את שאר המשפחה בפעילויות הרבות שמציע המרתון. 

 

מרתון פרנקפורט - גרמניה - 26/10/2014

מרתון פרנקפורט ייערך ב-26 באוקטובר השנה. מרתון פרנקפורט נחשב למירוץ מהיר בעל מזג אוויר טוב, שיאן העולם ווילסון קיפסאנג קבע במסלול זה זמן של 2:03.42 שע'. פרנקפורט, הינו יעד יחסית קרוב ולא יקר עבור הרצים הישראלים. מסלול המרתון עובר באתרים ההיסטוריים של העיר וישנן תחנות שתייה ואנרגיה בכל 5 ק"מ וכן שעון עצר. המרתון ידוע כמרתון המאורגן היטב ואינו נופל מהמתחרה הגרמני הגדול שלו- מרתון ברלין. אולם פרנקפורט קטן יותר במספר המזנקים אליו (13,000). המיוחד במרתון פרנקפורט הוא אזור הסיום, שמתקיים באולם ענק וסגור היכול להכיל כ-5000 מקומות ישיבה וכ-2000 צופים בעמידה.
 

זינוק מרתון פרנקפורט / Victah sailer / photorun.net

 

מרתון ונציה מתקיים כל שנה ביום ראשון האחרון של חודש אוקטובר. השנה, המירוץ ה-29 במספר יערך ביום ראשון ה-26 באוקטובר. מרתון ונציה מושך אליו רצים רבים בשל היות ונציה אחת הערים המתוירות ביותר בעולם. המסלול, המתחיל מחוץ לונציה בעיירה קטנה הנקראית "סטרה" עובר בין העיירות השונות עד הגעה לגשר המתחבר אל האי ונציה. הריצה על הגשר היא מראה מיוחד בו ניתן לראות את ונציה מרחוק, ועם ההגעה אל העיר והריצה בתוכה אפשר להתרשם מיופיה. סוף המירוץ, כולל חצייה של גשרים רבים בשל המבנה הידוע של העיר. במרתון ונציה 2002 היילה סטאין קבע את השיא הישראלי שלא נשבר עד היום (2:14.21 שע'). 


רצים בונציה / Victah sailer / photorun.net
 
 
מרתון ניו-יורק - ארה"ב - 2/11/2014
מרתון ניו-יורק יתקיים השנה ב-2 בנובמבר. לפני שנתיים, כפי שאתם בוודאי זוכרים, בוטל המרתון בשל הסופה שהיתה, ואי היכולת של המארגנים להיערך לריצה. לאחר שנה המרתון התקיים כמתוכנן עם מעל 40 אלף רצים.

 


מרתון ניו-יורק / Victah sailer / photorun.net
מרתון אתונה - יוון - 9/11/2014
לפני קצת יותר מ- 2500 שנה , רץ פיליפידס מהעיר מרתון לאתונה לבשר על הניצחון ההלני. בתום ריצתו שהיתה בערך 40 ק"מ, התמוטט ומת. בעקבות הסיפור העתיק נולדה ריצת המרתון ואין מקום יותר נוסטלגי לרוץ  בו מאשר באתונה. המרתון נערך השנה ב-10 בנובמבר, והוא מושך אליו רצים רבים מרחבי העולם. גם הישראלים "גילו" אותו בשל הקירבה, והטיסה הקצרה והזולה.
 

 


זינוק מרתון אתונה / Victah sailer / photorun.net

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור