המהפך של שלומי הרט

| שתף |

ממשקל של 130 ק"ג למרתוניסט - מיכל קוברסקי מביאה את סיפורו המדהים של שלומי הרט.

תאריך: 02/04/14, מאת: מיכל קוברסקי

את הסיפור הבא אפשר לפתוח במונח 'היה היה פעם...'. השינוי העצום שעבר שלומי הרט ממש יכול להגדיר אותו כאדם במונחים של 'שלומי של פעם' אל מול 'שלומי של עכשיו'. שלומי, בעבר 130 קילו וכיום מרתוניסט, לא רק השיל מעצמו עשרות קילוגרמים מיותרים אלא גם דאג להוסיף לעצמו מספר הישגים מרשימים וטייטל נכבד של 'מנטור' מפי אנשים כבדי משקל אותם הוא מלווה כיום בקבוצת תמיכה.


שלומי של פעם

הכל החל בהחלטה גורלית לפני כמעט שנתיים לבצע ניתוח קיצור קיבה, ששימש כקרש קפיצה להתחיל בתהליך הרזיה והכנסת הספורט לחיים. "ניסיתי כל החיים דיאטות שונות. הייתי 13 שנה בקבוצת תמיכה של כבדי משקל, שמתי מלתעות בשיניים, לקחתי כדורים פסיכיאטריים- כל מה שיצא לשוק ניסיתי. הייתי רוב חיי נגד ניתוחי קיצור קיבה כי הבנתי שהבעיה שלי בראש ולא תיפתר על ידי ניתוח בבטן".
בעקבות ניתוח קיצור קיבה מוצלח שהוביל לירידה במשקל ושינוי אורח החיים של אישתו, שלומי ראה שהבטן שיורדת עוזרת לפתור את המכשול שבראש. "לאחר שנים של לחימה במשקל החלטתי שגם לי מגיעה המתנה הזאת ועברתי את הניתוח גם אני. כשהילדים שלי באו להיפרד ממני לפני ההרדמה המלאה החלטתי שאני מרדים את שלומי הישן והשמן ובוחר לקום שלומי חדש, בריא, מאושר וספורטאי". עוד כשהיה באשפוז בבית החולים לאחר הניתוח החל שלומי לצעוד ולאחר שבועיים הצליח ללכת חמישה קילומטרים ובמשך שנה וחצי יצא לעשות ספורט מידי יום, 7 פעמים בשבוע מבלי לפספס אף יום אחד. "לפני הניתוח לא יכולתי אפילו לחשוב על לעסוק בספורט...תמיד קינאתי במי שרץ". שלומי התמיד באימונים, המשיך להשיל במשקלו ולהטיב בכושרו הגופני ולבסוף החליט לרוץ את מקצה ה-10 קילומטר הראשון בחייו בשנה שעברה. "ה- 200 מטר הראשונים עברו עליי בבכי היסטרי, נזכרתי בתקופה שצחקו עלי כילד בשל מימדיי הגדולים. לעומת זאת, ה-200 מטר הבאים הביאו עמם תחושת אושר גדול..". אנשים מסביב שלומי אשר מצבם דומה לשלו החלו לשמוע על דרכו והצלחתו וקיבלו השראה רבה. עם הזמן מספרם גדל לכמאות אנשים אשר ראו ועדיין רואים בו כ'מנטור' שלהם.

הרעב של שלומי לאוכל נסגר אך הרעב לספורט נפתח והוא החליט לחלום בגדול ולנסות לכבוש עוד פסגה- להפוך למרתוניסט. הוא פנה למישאל דגן, בעליה של קבוצת הריצה ONO, וסיפר לו על חלומו הסודי. "שלומי פנה אלי וביקש את שירותי ורשותי להתאמן למרתון תל אביב. אני חייב להתוודות שמהרגע הראשון לא הייתה לי שום התלבטות בענין, על אף דעתי הברורה שמרתון הוא לא עניין של מה בכך ובטח שלא בזמן קצר כל כך לאדם שירד במשקל באופן קיצוני ומהיר", מספר מישאל. "עניתי לו ש "נעשה מרתון", נתמקד רק במרחק, הזמן לא חשוב, יש כאן הרבה מעבר. אמרתי לעצמי "הבחור כבד, בוא נהיה רגועים איתו". נבנה תכנית מסודרת והדרגתית. רק הנפח מעניין."
מישאל הבין תוך כדי אימון שטעה בגדול. שלומי הלך והשתפר ככל שעבר הזמן, התייצב לאימונים בקור ובגשם, נלחם. ריצה ארוכה, ריצה קלה, מנוחה, תרגילי חיזוק. אין הנחות. "אני עוקב אחריו ואחרי התגובות של מאות מכותביו לתהליך, ומבין למה אני אוהב את מה שאני עושה. להיות המנטור של המנטור".

שלומי לקח את כל התהליך המדהים שעבר ונתן השראה לרבים אחרים במצבו. כיום, הוא עומד בהתנדבות בראש קבוצה אותה הקים בשם 'להגשים את החלום' שחבריה הם לאחר או לקראת ניתוח קיצור קיבה המתחילים לעסוק בספורט וחולמים על עתיד גופני בריא וספורטיבי יותר. אנשי הקבוצה מגיעים מכל רחבי הארץ למפגש הליכה ביום שבת בבוקר של כ-10 קילומטר ולמפגש תמיכה שכולל הרצאה בתחום אורח החיים הבריא, תזונה, כושר, קואוצ'ינג ועוד על מנת באמת להפוך את עניין הספורט לאורח חיים מוטמע. השנה הקבוצה קטפה הישג מרשים בכמות משתתפיה במקצה ה-10 קילומטרים- 23 חברים השתתפו במקצה זה לראשונה בחייהם, ועוד שניים רצו את מקצה חצי המרתון. שלומי מאמין בלחלום בגדול ולהגשים בענק, לכוון גבוה בלי פחד. "החברים מגובשים ומחוברים מאוד זה לזה" אומר. "בפורים האחרון הרמנו מסיבת פורים ענקית אליה כולם הגיעו מחופשים והיה כייף גדול. כל משתתף שנמצא שנה בקבוצה מקבל במה לספר על חוויותיו לכולם ונותן השראה בדרכו שלו על התהליך האינטימי והחשוב שעבר".

ומה לגבי העתיד? "אני נראה רזה, אני מרגיש רזה, אני חושב רזה, הלוואי וזה לא יגמר לעולם. הייתי רוצה שתהיה יותר מודעות לניתוח ולשילוב עם הספורט כאורח חיים. אני רוצה לראות אנשים שעשו שינוי מאושרים ורצים ברחובות".
"הניתוח שימש כנקודת מוצא בה החלטתי להיווולד מחדש- כמו מחשב שמחברים את המחשב מחדש. שנים קינאתי באנשים שרצו וחלמתי להיות כמוהם. מתוך בחירה בחרתי לקום חדש. כיום אני יודע שניתוח לבד לא מספיק, צריכים להיות חלק פעיל בקבוצת תמיכה של אנשים שבחרו את השינוי. 30% ממקוצרי הקיבה שלא עושים ספורט חוזרים להיות שמנים. העולם מראה על מעשים, לא דיבורים.

א: "3 צפרדעים ישבו על סלע, אחת החליטה לקפוץ למים- כמה צפרדעים על הסלע?"
ב: "שתיים"
א: "לא נכון, שלוש...היא רק החליטה שהיא רוצה לקפוץ"
אם אני עשיתי את זה, כולם יכולים, צריך להחליט והכי חשוב- לבצע במעשים".שלומי של היום

סגור