המירוץ היפה בעולם יוצא לדרך ביום שבת

| שתף |

השנה פיספסתם, המירוץ היפה בעולם יוצא לדרך ביום שבת. כך לפחות מארגני מרתון שני האוקיאנוסים מכנים את מירוץ האולטרה בן 56 הקילומטרים, שמחבר בין חופי האוקיאנוס האטלנטי וההודי של דרום אפריקה.

תאריך: 29/03/13, מאת: דני בורשבסקי

אם יצא לכם לרוץ עם אנשים שהגיעו מדרום אפריקה, קרוב לודאי ששמעתם אינספור סיפורים על תרבות הריצה המפותחת במדינה הזאת ועל הכמות המטורפת של המירוצים שמתקיימים שם מדי שנה. מסתבר שאצל הדרום אפריקאים שאוהבים כושר, ריצת מרתון כבר הפכה מזמן לעניין של מה בכך, עוד הרבה לפני שהטרנד הגיע אלינו. מרתונים מתקיימים בדרום אפריקה בשפע, וגם רצים ברמה גבוהה לא חסרים שם. נראה ששום דבר שקשור לריצה לא יכול להרשים את בני העם הזה שכבר ראו הכל, אבל יש עדיין שני אירועי ריצה ענקיים, שכבר הפכו לפופולאריים בעולם כולו וכמובן שיוצרים את הריגוש בקרב המקומיים בכל פעם מחדש. מדובר בשני מירוצי אולטרה מרתון, הראשון הוא ה"קומרדס" למרחק של 89 קילומטרים והשני הוא "מרתון שני האוקיאנוסים", שיתקיים ביום שבת. מארגני מירוץ האולטרה-כביש הזה, שאורכו 56 קילומטרים, מכנים אותו "המירוץ היפה בעולם". בכל שנה, אלפי רצים ממדינות אחרות מדרימים לדרום אפריקה כדי לבדוק אם זה נכון, והאמת היא שמעטים הם הרצים שמתווכחים עם הקביעה הזאת. 

מרתון שני האוקיאנוסים מתקיים בעיר החוף קייפטאון מדי שנה בשבת של חג הפסחא הנוצרי ומחבר למעשה בין החלק של העיר שנמצא לחופי האוקיאנוס האטלנטי לחלק השני שנמצא לחופי האוקיאנוס ההודי, דרך רצועות חוף מרהיבות ביופיין, והכבישים שביניהן. המירוץ הזה, שמתקיים מאז 1970 וכולל גם אירוע חצי מרתון ענק, הולך וגדל בקצב מסחרר משנה לשנה, למעשה, מדובר באחד המירוצים עם אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר.

ביום שבת ישתתפו באירועי מרתון שני האוקיאנוסים 26 אלף רצים, כש-10 אלף מתוכם יתחרו במקצה המרכזי, האולטרה מרתון ל-56 קילומטרים. 26 אלף הרצים האלה נרשמו למירוץ בתוך ארבעה ימים בלבד שבהם ההרשמה הייתה פתוחה. המארגנים המקומיים מתגאים בשנים האחרונות גם במקצה טרייל אתגרי, כש-800 רצים "מאושרים" תפסו את מספר המקומות המועט בתוך שלוש שעות. בקיצור, סוף שבוע אחד שהוא גן עדן של ריצה לכל הסוגים של הרצים למרחקים ארוכים.

החזרה של הרצים שמשתתפים באירוע מדי שנה רק ממחישה עד כמה הוא מוצלח. 9 מבין 10 הרצים הראשונים משנת 2012 יחזרו למירוץ גם השנה, וכך גם אצל הנשים. התאומות הרוסיות אלנה ואלסיה נורגאלייבה, שחלקו 7 מבין 9 התארים האחרונים ואוהבות מאוד להתחרות בדרום אפריקה, ישתתפו בצוותא גם השנה. אצל הגברים, סטפן מוזינגי מזימבבואה שניצח בשנה שעברה בזמן של 3:08:08 שעות, ינסה להגן על תארו כשיריבו העיקרי יהיה לודוויק מאמבולו הדרום אפריקאי, מנצח מרתון קומרדס מ-2012, שהיה מושעה מפעילות בחודשים האחרונים בגלל שימוש בחומרים אסורים, וירצה לטהר את שמו. הפעם, בצעד חריג עבור מירוצי אולטרה מרתון, 10 הראשונים בריצה המרכזית ובריצת חצי המרתון יעברו בדיקות סמים בסיום התחרות. אגב, המנצח המאושר יזכה בפרס כספי של 250 אלף ראנד, שהם כ-27 אלף דולרים אמריקאים. זה פחות או יותר מסביר את העובדה שלא תמצאו במרתון שני האוקיאנוס רצים בכירים מקניה ואתיופיה, מה גם שהם לא חסידים של מירוצי אולטרה מרתון. מה שכן מוצאים שם זה בעיקר נופים מרהיבים, אווירת תחרות עממית מדהימה ונדירה מאוד, גם במדינות העולם המערבי המפותחות, ובעיקר עשרות אם לא מאות חלומות ספורטיביים שיתגשמו באחד המקומות היפים בעולם.


 

  • Two oceans marathon

סגור