המירוץ שישבור את שיאי הדווקא

| שתף |

כמה מטורפים מסקוטסדייל שבאריזונה יחנכו ביוני את המירוץ שחצי מרתון תל אביב נראה לידו כמו נופש בקאריביים. היכרות עם אירוע הספורט המתוכנן הכי חם בעולם

תאריך: 18/04/13, מאת: דני בורשבסקי

רוב האנשים שהשתתפו באחד מהמקצים של מרתון תל אביב האחרון לא סבלו מהריצה עצמה שהסתיימה בשעה יחסית מוקדמת. בזמן שהם חצו את קו הסיום והבינו עד כמה שרבי עומד להיות אותו יום, הם רק יכלו להודות למי שצריך היה להודות, שהריצה שלהם לא יצאה לדרך באותו הרגע שהיה כל כך חם ומתיש. ואם באותו רגע, כשהשעה הייתה שמונה וחצי או תשע בבוקר, אף אחד לא יכל לדמיין בסיוטיו הגרועים ביותר תחילת ריצה, על אחת כמה וכמה אי אפשר היה להעלות בדימיון ריצה בשעת צהריים. בכלל, צריך להיות מופרע אמיתי כדי לחשוב על ריצת צהריים בקיץ הישראלי. אז מסתבר שמופרעים מהסוג הזה קיימים, אולי לא בארץ אבל בארצות הברית די בשפע. 

הרי מדובר בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, וכנראה שזה נכון גם בכל מה שקשור במירוצים. בעבר כבר סיפרנו לכם על אמריקאי שלגם 13 בירות בחצי מרתון וירד משעה וחצי, על מירוץ האולטרה "בדווטר" שמיועד לחובבי סבל "בלתי אנושיים" ועל אינספור אירועי ספורט מוזרים שקורים שם. בארצות הברית לא חסרים ספורטאי סיבולת שירצו להשוויץ ביכולות שלהם, או סתם לבדוק את הגבולות שלהם. מבחינת מארגני המירוץ החדש BEAT THE HEAT שיתקיים ביוני הקרוב בסקוטסדייל שבאריזונה, כל אלה מוזמנים לקחת חלק. אז איך זה הולך לעבוד? בחרו את היום החם ביותר בשנה באריזונה לפי הממוצעים (22 ליוני), נעזרו בשירותים המטארולוגיים המקומיים כדי לבדוק מה היא השעה הממוצעת החמה ביותר באותו יום (14:47) – עשו אחד ועוד אחד וקבעו מועד תחרות ושעת זינוק. קבעו מרחק של 7 מייל (11.5 קילומטרים), זכו להיענות רחבה ברשתות החברתיות ועדיין לא ברור איך התקבלו כל האישורים מהגורמים הרפואיים, שבודאי ירצו למנוע כל מקרה של מכת חום שעלול להסתיים כמובן במוות.

מייסד המירוץ, ג'ייסון רוז, התייחס בראיון שנערך עמו לאחרונה לביקורות הקשות כלפי הרעיון ההזוי שלו, וניסה להסביר שמבחינתו אין יותר מדי הבדל בינו לבין ספורט אקסטרימי מסוג אחר: "יש אנשים שקופצים באנג'י, משתתפים בתחרויות איש ברזל או רצים עם שוורים, בסופו של דבר מדובר בדברים שהם לא עשו בעבר ורוצים לחוות אותם. חוץ מזה, אנחנו בוחרים לחגוג את החום, במקום לברוח ממנו".
כשרוז התבקש לרדת יותר לפרטים שמאחורי היוזמה הוא הסביר שהרעיון הזה נוסד למעשה כמיזם תיירותי, כשאנשי סקוטסדייל שברו את הראש בניסיון למצוא יתרונות למזג האוויר הלוהט ששורר במקום בימי הקיץ. לא פחות מלראות את כל הרצים חוצים את קו הסיום בשלום, יהיה באמת מעניין לעקוב אחר אותו מירוץ כמיזם תיירותי, מה גם שהמארגנים הוסיפו מקצה של 5 קילומטרים על מנת שהרבה אנשים יוכלו לקחת חלק, ולהדביק על הרכב שלהם מדבקת גבורה שתוכיח שגם הם עשו משהו מטורף בחיים.

אז איך מתכוננים לגרוע מכל במירוץ מהסוג הזה? רוז הסביר: "יהיו לנו תחנות מים בכל חצי מייל (800 מטר) במקום בכל שני מייל כפי שנהוג. אנשי העזרה הראשונה יהיו זמינים בכל מקום וכמובן שאנחנו מעודדים את כל המשתתפים לבקר אצל הרופאים שלהם לפני שיתחרו". ומי המטורפים שיגיעו להתחרות, בהמלצת הרופאים או ללא? המארגנים בונים על כ-2,500 רצים שמתכוונים לסבול. אחד שכבר הבטיח את מקומו שם הוא רץ בשם קווין טורלוק שסיפר בראיון ל"יאהו": "השתתפתי במירוצי טאף מאד'ר ובמרתונים, אבל כשרוב החברים שלי עשו את אותו הדבר כבר הרגשתי שאין לי את הזכות להתרברב יותר מדי. כשאני אשתתף במירוץ הזה, אוכל לחזור לעשות את זה".

משתתף נוסף שנחשב לפייבוריט וגם יתמודד על פרס כספי בסקוטסדייל (סך פרסים של 10 אלף דולר) הוא רץ האולטרה האמריקאי הידוע דייויד גוגינס, שכבר רץ מספר פעמים במירוצים של 24 שעות ומחזיק בנוסף בשיא העולם בשכיבות שמיכה ל-24 שעות (4,025). בקיצור, עוד אחד שאוהב עינויים. גוגינס לא יכל להסתיר את התרגשותו לקראת האתגר המטורף הבא שלו ואמר: "אנשים שלא רגילים לעשות את זה יצטרכו להיות זהירים מאוד, גם באימונים. הדרך היחידה להצליח היא לבצע כמה שיותר אימונים במזג אוויר לוהט. אני יודע שאבלה לא מעט בסאונה, אתאמן גם שם". רוז, שבמקביל יתפלל לשלום כל הרצים ובעיקר לשיקול דעת נכון שלהם הוסיף: "הרבה אנשים מכורים לקטע של להביא את הגוף לגבולות חדשים, ולבדוק למה מסוגל גוף האדם. המירוץ הזה ייאפשר להם לעשות את זה".
 

  • © Leonaso - Fotolia.com

סגור