המלכה שרוצה להפוך למלכה אמיתית

| שתף |

מאחורי הניצחון של רצת המשוכות קווין האריסון בתחרות ה"דרייק רילייס" בארצות הברית עומד סיפור חיים דרמטי ואתלטית מזן מיוחד, שעדיין חולמת על הישג נדיר

תאריך: 29/04/13, מאת: דני בורשבסקי

באיווה שבארצות הברית התקיימה בסוף השבוע האחרון אחת מתחרויות האתלטיקה היוקרתיות ביותר, ה"דרייק רילייס" שבאופן קבוע מארחת אלופים אולימפיים, אלופי עולם ובקיצור – אתלטים מהשורה הראשונה בארצות הברית. הכותרת שהופיעה כמעט בכל כלי התקשורת האמריקאים שמכסים אתלטיקה, התייחסה לניצחונה של קווין (QUEEN) האריסון בריצת ה-100 משוכות. נכתב שם שהאריסון הצליחה לגבור על דון הארפר, קלי וולס ולולו ג'ונס, שהן שלוש מארבע הרצות הטובות בעולם לפי המשחקים האולימפיים האחרונים. צויין גם שהאריסון קבעה את תוצאת השנה בעולם, 12.71 שניות, שהיא מרשימה מאוד לשלב כזה של העונה. העיתונאים האמריקאים מתייחסים לקווין האריסון בהערצה. בסך הכל מדובר בבחורה יפה, אינטיליגנטית, רהוטה ובעיקר נחמדה – אבל סיפור חייה האמיתי לא מוזכר ביותר מדי מקומות, גם לא בערך הוויקיפדי שלה.

קווין האריסון נולדה ב-1988 וגדלה בניו יורק למשפחה די שנויה במחלוקת. המשפחה הזאת היייתה למעשה חלק מארגון שנקרא ה"פייב פרסנטרס" (חמשת האחוזים). מדובר במעין כת של אפרו-אמריקאים מהארלם, שהתפצלה למעשה מארגון אחר שתפס כותרות בשנות השישים, ה-NATION OF ISLAM. מה זה אומר? שפרט לכל מיני אמונות שלא מתפקידנו לקבוע אם הן הגיוניות או לא, היו להאריסון 22 אחים ואחיות. לאבא שלה, איש צבא בפנסיה היו 23 ילדים משמונה נשים שונות, כשלאמה של קווין האריסון היו 9 ילדים בסך הכל. לכולם אגב ניתנו שמות שקשורים לבית מלוכה, ובכולם ניסה אב המשפחה להחדיר משמעת, וזה אומר שהוא היה משכים אותם בכל יום בשש בבוקר היישר לתירגולים של שכיבות שמיכה, כפיפות בטן וריצת בוקר.

עם כל הכבוד לעברו הצבאי של אב המשפחה, וויליאם האריסון, הוא היה צריך לפרנס 23 ילדים וכנראה שהפנסיה שלו לא הספיקה לזה. כשקווין האריסון הייתה בת 11, אביה הואשם בסחר בקוקאין ובמריחואנה, ונשלח ל-10 שנים לכלא. במקביל, גם אמה הואשמה בשיתוף פעולה בחלק מהעבירות, ונשלחה לכלא לשנתיים. האריסון נותרה רק עם אחיותיה הגדולות, ועברה איתן לריצ'מונד שבוירג'יניה, שם החלה להתאמן באתלטיקה והצטיינה תחילה בעיקר בקפיצות. אם הסיפור הטראגי הזה מתקשר מיד לילדה מדוכאת שיכלה בקלות לסטות מהנורמות החברתיות המקובלות שגם כך היו זרות לה, בפועל קרה בדיוק ההיפך. האריסון, שהעבירה את גיל ההתבגרות בעיקר עם האחיות הגדולות שלה, הפכה לא רק לספורטאית הטובה בתיכון, אלא אפילו למלכת הנשף. למרות שבמקרים נדירים היא התייחסה לתקופה שהוריה היו בכלא, היא אמרה שהיא לא כועסת עליהם, ואפילו מעריצה את אביה. "אי אפשר לשפוט אדם רק לפי דברים שהוא עשה, ואת אבא שלי אני מעריצה בגלל הגישה שלו לחיים", היא מספרת. אגב, האריסון לא אימצה בסופו של דבר את דרך החיים של הוריה, רק חלק. "אני לא ממש נוצריה, אפשר להגיד שלקחתי קצת מכל דבר ולפי זה אני חיה, אבל אני חושבת שבכל אחד מאיתנו יש אלוהים, ואם נעשה רק דברים טובים, יקרו לנו דברים טובים", כך היא מספרת ומתארת למעשה למה היא תמיד נראית כל כך מקסימה.

בקיץ 2008, מספר שבועות לפני שאביה השתחרר מהכלא וכשהיא הייתה בת 19 בלבד, היא התקבלה לנבחרת האולימפית האמריקאית לבייג'ינג 2008 אחרי שסיימה שניה ב-400 משוכות במבחנים. אביה השתחרר מהכלא יומיים לפני טקס הפתיחה בבייג'ינג וצפה בטלוויזיה בבתו מגיעה לחצי הגמר, ומפספסת במאיות ספורות את ההופעה בגמר. את השנים הבאות העבירה קווין האריסון כאתלטית לא יציבה במיוחד. פציעה עצרה אותה בקיץ 2009, שנה לאחר מכן היא הפכה לאתלטית הראשונה בליגת המכללות שזוכה בתארים בריצות ל-100 משוכות ו-400 משוכות. ב-2011 היא הצליחה להגיע לאליפות העולם, שם שוב נעצרה בחצי הגמר ובקיץ 2012 לא הצליחה להתקבל לנבחרת האולימפית ללונדון 2012.

זו בדיוק הסיבה שעכשיו, כשהיא בת 25, היא פותחת את עונת האתלטיקה בארצות הברית עם ציפיות גדולות מהסובבים אותה. היא גם נמצאת בגיל הנכון להגיע לטופ, אחרי ההצלחות והאכזבות היא בשלה להתמודד עם כל דבר שקשור לספורט, שלא נדבר על מה שלא קשור לספורט, ולא פחות חשוב – מדובר באתלטית מזן נדיר. כיום לא רואים באתלטיקה רצות שמתמחות גם ב-100 משוכות וגם ב-400 משוכות. משוכנים מתמחים בדרך כלל בריצה אחת, ואם לא, הם מעדיפים ריצה חלקה לאותה מרחק. על קווין האריסון אמרו לפני שנה וחצי שהיא פוטנציאל למדליה אולימפית גם ב-100 משוכות וגם ב-400 משוכות. בסופו של דבר היא אפילו לא העפילה ללונדון. עכשיו מדברים על אליפות העולם שתתקיים בקיץ הקרוב במוסקבה. כדי לעמוד שם על הפודיום, כנראה שלא משנה באיזה מיקום, ולסגור פעם אחת ולתמיד מעגל שהתחיל בילדות לא פשוטה, האריסון תצטרך קודם כל לעבור את המבחנים האמריקאים. אחרי זה, היא ככל הנראה תהיה חייבת לשפר את שיאיה האישיים הנוכחיים, שביום טוב יכולים להספיק לטופ העולמי, אבל לא בטוח שלמדליה. מדובר בתוצאות של 12.61 שניות ב-100 משוכות ו-54.55 שניות ב-400 משוכות. אם כל זה יקרה, הרווחנו עוד סיפור גדול בקיץ העמוס באתלטיקה שצפוי לנו. וזו בדיוק הסיבה שהאמריקאים כל כך אהבו את הניצחון של קווין האריסון בסוף השבוע האחרון.
 

  • קווין הריסון

    Victah Sailer / photorun.net

סגור