המערכת החיסונית אחרי תחרות

| שתף |

מאות מחקרים נעשו בעשורים האחרונים על מנת לבדוק את הקשר בין המערכת החיסונית לבין פעילות גופנית עצימה. על כך בכתבה הבאה...

תאריך: 23/07/13, מאת: SPORTWEB

מחקר שנערך בשנת 1981 על 20 רצי מרתון הביא למסקנה ש"ריצה למרחקים ארוכים לא משפיעה על תפקוד המערכת החיסונית", מחקר שנעשה מיד לאחר מכן קבע כי ריצות מרתון וריצות אולטרה-מרתון  (מספר ימים עד מספר שבועות אחריהן) כן פוגעות בתפקוד המערכת החיסונית ומובילות ליותר תופעות של הצטננויות. במחקר מפורסם שנעשה במהלך שנות ה-80 במרתון לוס-אנג'לס, דיוויד ניומן, רץ מרתון, פרופ' ומומחה במערכת החיסון, מצא כי אצל 12.9% מרצי המרתון נמצאו עקבות של זיהומים במערכת הנשימה לאחר המרתון לעומת אצל 2.2% מתאמנים רגילים שרצו על מסילה ולא השלימו את המרתון.

כעת, מחקר חדש התבצע בקרב רצי מרתון לונדון מציע הסבר אחר בקרב אותם רצי המרתון שנתגלו אצלהם סימנים של הצטננות. בקרב 47% מתוך 208 רצי מרתון לונדון היו סימפטומים של התקררות (בהשוואה ל 19% בקבוצת ביקורת שלא רצה את המרתון), אולם מבצעי המחקר מאמינים שממצאי המחקר מקורותיהם באלרגיות יותר מאשר בזיהומים. מאחר ואלרגיות הן מצב שניתן לטיפול, החוקרים מציעים שרצים ומאמנים צריכים ללמד את עצמם לשלוט "בפוטנציאל שיש לאלרגיות שלא מטופלות להופיע". 

באופן כללי, במחקרים שנעשו במהלך כל השנים הקודמות מצאו קשר של "עקומת ג'יי " בין פעילות גופנית לבין מערכת החיסון. מידה מתונה של פעילות גופנית משפרת את מערכת החיסון ובכך למעשה חולים בפחות התקררויות/הצטננויות. אולם, פעילות גופנית עצימה ו/או תחרויות יכולה לפגוע בפעילות החיסונית ולהגביר זיהומים.

בזמן שהיו הרבה נסיונות להוכיח כי צריכה של תזונה מסויימת או תוספי תזונה מיוחדים יכולים לתרום לרצים, מעט מאד מאלו הצליחו. ויטמין סי לא תמיד עוזר, לדוגמא. לעיתים פרוביוטיקה יכולה להיות יעילה כמו שצריכה מוגברת של פחמימות עוזרת לפני פעילות גופנית או במהלך תחרויות סבולת ארוכות.

באוגוסט שעבר, התפרסם מחקר על בירה ללא אלכוהול שקיבלה חשיפה עצומה. בקרב רצי מרתון שצרכו אותה התגלו עקבות לזיהומים בדרכי הנשימה כ- 3.25 פעמים נמוך יותר מאשר רצים שצרכו ליטר או יותר מאלו שלא רצו. אלו ששתו את המשקה ללא אלכוהול עשו זאת במשך 3 שבועות לפני המרתון ושבועיים לאחר המרתון. המחקרים דיווחו ל"ניו-יורק טיימס" שמשקה אלכוהולי יכול לספק תוצאות מחקר טובות יותר... כמובן, אף אחד לא שמע למחקר זה, כיוון שאי אפשר באמת לרוץ כל כך הרבה אחרי כל כך הרבה אלכוהול....

 

  • © pitrs - Fotolia.com

סגור