המרוצים הקשים בעולם – חלק א'

| שתף |

האנושות מוכיחה לנו מדי שנה שאין גבול לכמה שהמשוגעים בינינו יכולים לסבול, כי הסיפוק תמיד יהיה גדול יותר עבורם. רוצים הוכחה? אספנו בשבילכם כמה מאירועי הסיבולת הקשים ביותר, וזה רק החלק הראשון

תאריך: 01/02/12, מאת: דני בורשבסקי

מרוץ חוצה אמריקה 
RACE ACROSS AMERICA

האתר הרשמי של המרוץ מכנה אותו "הקשה ביותר בעולם" והגדרה אחרת לה הוא זכה היא "גהנום על גלגלים". המרוץ הזה יצא לדרך לראשונה ב-1982, אז ארבעה רוכבים דיוושו מסנטה מוניקה שבקליפורניה עד לבניין האמפייר סטייט בניו יורק. כיום המרוץ מתחיל באושנסייד פייר שבקליפורניה ומסתיים במרילנד. אורך המסלול הוא 4,828 קילומטרים והוא כולל יותר מ-51 קילומטרים של עליות. הוא ארוך ב-30 אחוז מהטור דה פראנס, אבל בניגוד למרוץ היוקרתי בעולם, כאן אין הפסקות ומי שרוצה לנצח צריך מינימום שינה. אם הטור דה פראנס אורך שלושה שבועות, המשתתפים במרוץ מסביב לאמריקה צריכים לסיים אותו בשבוע. אין קטעים, זה מרוץ אחד גדול נגד השעון. המנצח מסיים בדרך כלל תוך 6-7 ימים, אחרי שהוא רוכב בממוצע 22 שעות ביממה. רק 200 רוכבים סיימו את המרוץ הזה עד היום, למעשה יותר אנשים הגיעו לפסגת האוורסט. המרוץ מתקיים בחודש יוני בכל שנה. ועוד משהו שחשוב לציין, הוא מתקיים בכבישים פתוחים, כך שבנוסף לכל, הרוכבים צריכים להתמודד גם עם התנועה.

הספרטהתלון
THE SPARTATHLON

מרוץ סיבולת אקסטרימי המתקיים ביוון, והרעיון שלו הוא לשחזר את עקבותיו של פיידיפידס, שהיה רץ למרחקים ארוכים ביוון העתיקה ונודע בזכות הסיבולת הנדירה שלו. יש כמה גרסאות למותו של פיידיפידס, שריצת המרתון קרויה על שם המקום אליו הגיע לפני שמת. אחת אומרת שהוא רץ מרחק עצום כדי לבשר על ניצחונם של היוונים בקרב על ספרטה, גרסה אחרת אומרת שהוא רץ כדי להזעיק עזרה. מה שמקובל על כולם הוא שפיידיפידס רץ מרחק של כ-250 קילומטרים, התמוטט והלך לעולמו. כך נוסד לו בשנת 1983 מרוץ האולטרה ספרטהתלון. מדובר במרוץ מאתונה לספרטה שאורכו 246 קילומטרים. המירוץ הזה התחיל ב-1982 כששלושה בריטים החליטו להגיע ליוון ולבדוק אם הסיפור, לפיו השליח מאתונה העתיקה חצה את המרחק ביום וחצי הוא הגיוני. הם עמדו במשימה, כשהמהיר שביניהם עשה זאת בקצת יותר מ-34 שעות. המרוץ הזה יוצא לדרך בכל שנה ביום שישי האחרון של ספטמבר ומוזנק ב-7 בבוקר באקרופוליס. הרצים יורדים דרומה לכיוון מיצרי קורינתוס, וממשיכים משם לספרטה. לאורך כל המרוץ ישנן 75 נקודות בידוק, וצריך לעמוד במינימום של זמן כדי להגיע לכל אחת מהן. רצים שיכולים להתקבל למרוץ הם רק כאלה שירדו מ-10:30 שעות ב-100 קילומטרים, ושכבר השלימו בחייהם ריצה של 200 קילומטרים. מי שמחזיק בשיא הספרטהתלון הוא יאניס קורוס היווני, שסיים את המסלול בזמן של 20:25 שעות. קורוס השתתף בספרטהתלון ארבע פעמים וניצח בכל המקרים. סקוט יורק האמריקאי היה הרץ השני הטוב ביותר בהיסטוריה של המרוץ הזה, כשזכה בו שלוש פעמים. איבן קודין האיטלקי ניצח בשני המרוצים האחרונים.


מרתון הקרח של אגם באיקאל
BAIKAL ICE MARATHON

עוד מרוץ אקסטרימי שנוסד למעשה כתוצאה מישיבה משותפת של שני הרפתקנים מרוסיה וגרמניה, שותפים לעסקי תיירות אתגרית, שאחרי כמה כוסות של וודקה החליטו לשנות את חזונם המקורי שהיה לקיים מרוץ מרתון לאורך חופי אגם הבאיקאל שבסיביר. בערב משוגע אחד, הם החליטו לדחות את הרעיון למרוץ קייצי שימשוך אליו הרבה תיירים, ולייסד מרוץ חורף מאתגר במיוחד שהמטרה שלו היא לחצות את הבאיקאל מצד אחד לשני כשהאגם קפוא. האגם הסיבירי קופא רק בתחילת פברואר, כך שבשנים האחרונות המרוץ מתקיים במרץ כל שנה. המסלולים במרוץ הם של מרתון רגיל וחצי מרתון, אבל הריצה מתבצעת על קרח, שמתחתיו נמצאים מימי האגם העמוק בעולם. הבעיה בקרח הזה היא שמדי פעם יכולים להיווצר בו חורים, במיוחד אחרי שמספר רצים דורכים על אותה נקודה. זה יכול לגרום לבורות וכאן כבר הופך המרתון הזה לאקסטרימי במיוחד, וזה פרט לעובדה שהוא נערך בקור של מינוס 15 מעלות בממוצע לשנים האחרונות. אגב, המטרה של מארגני מרתון באיקאל היא להגיע ל-100 משתתפים במרוץ הבא שיתקיים במרץ 2012.


מרתון החולות
MARATHON DES SABLES

שם נוסף למרוץ הזה הוא מרתון סהרה, שנחשב בעיני הרבה אנשים לריצת השטח הקשה בעולם. מדובר במרוץ בן שישה ימים, שאורכו הכולל הוא 254 קילומטרים, והוא שווה למעשה לשישה מרתונים רגילים. החל מ-1986 המרוץ הזה מתקיים מדי שנה במדבריות בדרום מרוקו והקטע הארוך ביותר שלו הוא למרחק של 91 קילומטרים. אחד הדברים הקשים ביותר עבור המתחרים הוא שפרט לאוהלים ולמים, הם צריכם לסחוב בתיקי גב את כל הציוד החיוני להם לשישה ימים. במהלך המרוץ של 1994, האיטלקי מאורו פרוספרי איבד את דרכו במהלך סופת חול ונמצא רק כעבור תשעה ימים, אחרי שהשיל 13 קילוגרם ממשקלו. ב-2007 שניים מהמתחרים מתו במהלך המרוץ, אבל זה לא מונע מכל מי שרוצה לחוות את האירוע הזה לשלם אלפי דולרים עבור ההשתתפות. הרץ הטוב ביותר בתולדות המרוץ הוא לאחן אחנסאל המרוקאי שניצח בו 10 פעמים. בשנה שעברה ניצח תלמידו ראשיד מוטאבויטי, שסיים את המרוץ בזמן מצטבר של 20:58:19 שעות.


מרוץ האולטרה במון בלאן
ULTRA TRAIL DU MONT BLANC

מדובר באולטרה מרתון של ריצת הרים, המתקיים מדי קיץ באלפים, ועובר בקטע אחד בין שלוש מדינות: צרפת, איטליה ושוויץ. האורך הכולל שלו הוא 166 קילומטרים, כמעט 10 קילומטרים מתוכם הם בעלייה. הטובים ביותר מסיימים את המרוץ בדרך כלל בזמן של כ-20 שעות בעוד שרצים אחרים מגיעים לקו הסיום אחרי 35-40 שעות. גם במקרה הזה הרצים סוחבים על עצמם ציוד כמו בגדים חמים, אוכל ומים, ואמצעים לשעת חירום. המסלול של המרוץ הוא למעשה דומה למסלל הטראק הארוך של המון-בלאן שאורך בין שבעה לתשעה ימים עבור המטיילים הרגילים. המרוץ התקיים לראשונה ב-2003, כיום צריך להוכיח זמנים טובים ולהשתתף בהגרלה כדי להגיע אליו. המנצח במרוץ האחרון ב-2011 היה קיליאן ג'ורנט הספרדי, שסיים בזמן של 20:36 שעות.

 

 

  • צילום: רענן

סגור