המרתוניסט הטוב בכל הזמנים

| שתף |

הוא שחה יותר מ-60,000 קילומטרים בכל התנאים האפשריים, שבר אינספור שיאים, וכעת פטר סטוייצ'ב הבולגרי מציין שנה אחרונה בקריירה. בסופ"ש הבא הוא ישחה באילת.

תאריך: 22/03/12, מאת: דני בורשבסקי

בעולם הריצה יש כל כך הרבה מרתוניסטים, ואפילו הידיעה שהרץ המהיר בעולם מתחרה כיום, לא הופכת אותו ספציפית לפייבוריט בשום מרתון. זה קורה כמובן בגלל שפע הרצים שיש היום, ושמקורם במקומות ספציפיים ביבשת השחורה. כשזה מגיע לשחיה, הנושא הופך להיות פשוט יותר. רבים יגידו שמרתונים של שחיה קשים יותר, אבל אין ספק שבתחום הזה קל יותר להכתיר את שחיין המרתונים הטוב בכל הזמנים. פטר סטוייצ'ב הבולגרי לא צריך אותנו כדי להחזיק בתואר הזה, הוא אפילו קיבל אותו באופן רשמי בטקס חגיגי שהתקיים ב-2009 בפלורידה, אז הוא נכנס להיכל התהילה של השחיינים למרחקים ארוכים ונבחר למי שעשה את זה בצורה הכי מרשימה. 

בסוף השבוע הבא סטוייצ'ב יחזור למי הים האדום באילת, כשהפעם הוא יתחרה שם במסגרת סבב גביע העולם בשחיה במים פתוחים. בשנה שעברה הוא היה כאן באליפות אירופה, וזכה במדליית הכסף בשחיה למרחק של 25 קילומטרים. כל זה היה כהכנה לאליפות העולם שהתקיימה בקיץ שעבר בשנחאי, בה הוא זכה במדליית הזהב באותו המרחק, והפך למעשה לאלוף העולם הבולגרי הראשון בשחיה. זו הייתה מדליית הזהב הראשונה שלו באליפות העולם, וזה לא מנע מאף אחד לחשוב עוד לפני כן שמדובר בשחיין למרחקים ארוכים הטוב בכל הזמנים. צריך להבין, מרחק של 25 קילומטרים הוא קטן עבור שחיין כמו סטוייצ'ב. בעולמם של השחיינים למרחקים ארוכים קיימים משחים ל-30 ו-40 קילומטרים, ואפילו מספר משחים ל-57 קילומטרים, גם במסגרת סבב גביע העולם, כפי שקרה ממש לאחרונה בארגנטינה.

אז מה בעצם מייחד את פטר סטוייצ'ב? עוד הרבה לפני שהשחיה במים פתוחים הפכה לענף אולימפי ב-2008, הוא כיכב בסבב גביע העולם היוקרתי. מדובר בסבב של מספר תחרויות למרחקים שונים מדי שנה, המתפרש על פני כל הגלובוס. במשך 11 שנים, סטוייצ'ב הצליח לנצח את הסבב הזה מדי שנה, ולא איפשר לשום שחיין אחר להתקרב אליו. שחיינים כמו סטוייצ'ב מתלהבים פחות מאירועים כמו אליפות העולם, כי הם שואבים עידוד באירועים מאוד מסוימים כמו למשל משחה טראברסיי ל-34 קילומטרים בקנדה בו ממתינים בקו הסיום אלפי צופים, או משחה ל-57 קילומטרים שמתקיים בנהר בארגנטינה והקהל נמצא על גדותיו משני הצדדים לכל אורך המשחה. אולי כאן בארץ אנחנו מכירים פחות ספורטאים מהזן הזה, אבל בבולגריה סטוייצ'ב נחשב לאחד הספורטאים הפופולאריים ביותר בכל הענפים, וזוכה לגל אהדה מטורף שקשה מאוד להגיע אליו מתחום שהוא לא כדורגל.

בנוסף לעובדה שסטוייצ'ב הוא השחיין הדומיננטי בעולם, הוא נחשב גם לשחיין ה"אקסטרימי" ביותר. הוא יבוא לכל תחרות שיש בה כסף ואתגר, וינסה לשבור כל שיא. כך למשל, באוגוסט 2007 הוא הפך לשחיין הראשון שחצה את תעלת למאנש (מאנגליה לצרפת) בפחות משבע שעות, למעשה הוא היחיד שעשה זאת עד היום. הוא גם כיכב בדרך קבע במשחה "קדיז" המטורף שמתקיים מדי שנה בקייפטאון שבדרום אפריקה. מדובר במשחה לאורך של 7.5 קילומטרים "בלבד", אבל צריך לבצע אותו במים הקפואים (כ-12 מעלות) של האוקיאנוס האטלנטי וללא חליפת שחיה. בין לבין סטוייצ'ב גם הספיק להקיף את האי מנהטן, ובשעות הפנאי שלו לגייס כספים למטרות טובות, ולא רק עבור ההון האישי שלו.

אין ספק שמדובר באגדה חיה ובקונצנזוס בקרב מי שעוקב אחרי שחיה למרחקים ארוכים. מה שעדיין לא צוין כאן הוא שסטוייצ'ב כבר בן 35, ואחרי זכייתו האחרונה באליפות העולם בשנחאי, הוא הודיע שלאליפויות העולם הוא כבר לא יחזור. למעשה, העונה הנוכחית היא שנת הפרישה שלו והמטרה העיקרית שלו היא להגיע למשחקים האולימפיים בלונדון. הוא התחרה עד היום בשלוש אולימפיאדות, בשתיים הראשונות בתור שחיין 1,500 חתירה בבריכה. בבייג'ינג 2008, שם הוא נשא את דגל בולגריה בטקס הפתיחה, הוא סיים במקום השישי במשחה ל-10 קילומטרים. מה שבעייתי עבור סטוייצ'ב הוא שבמתכונת האולימפית מתחרים רק ל-10 קילומטרים, ומדובר בסוג של מרחק שהוא קצר מדי עבורו. הוא אמנם זכה בכמה מדליות יוקרתיות במרחק הזה, אבל ההישגים הגדולים שלו באמת הגיעו במרחקים גדולים יותר. מצד שני, מדובר באלוף אמיתי, כזה שקשה למצוא לו מקבילים בענפי ספורט אחרים. אחד כזה יודע ככל הנראה מה הוא עושה בשנה האחרונה של קריירה כל כך מפוארת ואחרי ששחה עד היום יותר מ-60 אלף קילומטרים של בריכות, אגמים, נהרות וימים.

בסוף השבוע הבא באילת הוא יבדוק את כושרו הנוכחי במשחה ה"בעייתי" הזה, ומבחינתנו ההופעה שלו באילת תהיה מרתקת לא פחות מזו של השחיינים המקומיים. בכל מקרה, רגע האמת שלו, כמו של כל מי שרוצה להגיע למשחקים האולימפיים, יהיה בתחרות הקדם אולימפית שתתקיים בהמשך העונה בפורטוגל.
 

  • צילום: חוויאר ולקווז , באדיבות אתר איגוד השחייה

סגור