הספורט שמשגע את האירופאים

| שתף |

הר מושלג אחד ופקקים של שעות כדי להגיע אליו לא יהפכו אותנו לגולשי סקי מדופלמים, אבל סלון חמים בחורף קר, והיכרות עם סיבוןלת וירי שאחרי מאמץ, כבר גרמו ללא מעט סקרנים מבינינו להתאהב בביאתלון

תאריך: 22/01/12, מאת: דני בורשבסקי

אין ספק שבתקופת החורף, רצי המסלול האירופאים יכולים לקנא בנו הישראלים ובעונת המרוצים הארוכה והנעימה שלנו. אירופה הקפואה היא לא המקום האידיאלי לספורט סיבולת בחורף, אלא אם כן הוא נעשה בשלג. כך למשל אצל הנורבגים, אנשים עם אוריינטציה לספורט שולטים בגלישת סקי קרוס קאנטרי בדיוק כמו שבישראל אנשים יודעים לרכב על אופניים. באזורים המושלגים הקרובים לקוטב הצפוני הם עושים את זה כפעילות ספורטיבית וגם כאמצעי להגיע ממקום למקום. כך הפך למעשה הסקי קרוס קאנטרי למקבילה של הסקנדינבים למרתון. תחרות גלישת סקי למרחק של 50 קילומטרים, בה מפעילים כמעט כל שריר בגוף, בהחלט יכולה לתת פייט לריצת המרתון. אבל גם באירופה לא חסרים משועממים שמתקשים להפיק את הרגש מספורט אחד. זו בדיוק הסיבה שאחד מענפי הספורט שמשגעים את אירופה במהלך החורף הוא הביאתלוןשילוב של סקי קרוס-קאנטרי וקליעה.

זה אמנם כל כך רחוק מאיתנו. רובנו לא שולטים במגלשי סקי ובטח שלא ברובה זעיר ספורטיבי. מצד שני, רבים מאיתנו יודעים דבר או שניים על מאמץ ועל ירי לאחר מאמץ, ועם זה בהחלט אפשר להזדהות. תוסיפו לזה חוקה מרתקת בענף ספורט רב תהפוכות, כוכבים זוהרים בקנה מידה אירופאי ובעיקר – הרבה מאמץ בשלג, ותבינו למה ב"יורוספורט" לא מפסיקים לטחון לנו את הספורט הזה במשך כל חודשי החורף.

איך זה עובד?

תחרויות הביאתלון מתחלקות לחמש קטגוריות שונות. הרעיון הכללי הוא לקבוע את זמן הגלישה המהיר ביותר על השלג עם רובה במשקל של קרוב ל-4 קילוגרם על הגב, ותוך כדי המירוץ לפגוע בכל המטרות בתחנות הירי. מספר תחנות הירי נקבע לפי המרחק במירוץ. ב-10 קילומטר לגברים למשל ישנן שתי תחנות ירי (בכל אחת חמש מטרות) ובמירוצים ארוכים יותר ארבע תחנות. הירי הוא ממרחק של 50 מטרים כאשר קוטר המטרה משתנה מירי בשכיבה (45 מ"מ) לירי בעמידה (115 מ"מ). מה קורה במידה ומחטיאים? תלוי בתחרות. בספרינט למרחק של 10 ק"מ צריך לבצע הקפת עונש של 150 מטרים על כל פספוס של מטרה, אם מדובר במירוץ מפרך יותר (20 ק"מ לגברים) מוסיפים אוטומטית דקה לזמן של הביאתלט על כל החטאה.

הקטגוריות

כשאומרים ספרינט בביאתלון מתכוונים למרוץ בן 10 קילומטרים לגברים ו-7.5 קילומטרים לנשים. זה בדרך כלל מרוץ שפותח כל תחרות ביאתלון בסבב הגביע העולמי שמתקיים לאורך כל החורף. המתחרים יוצאים אחד אחרי השני ומתמודדים נגד השעון, ובמרוץ הזה שהוא יחסית מהיר יש להם שתי תחנות ירי עם חמש מטרות בכל אחת. קטגוריה נוספת היא מירוץ אישי נגד השעון בה המרחק לגברים הוא ל-20 ק"מ ולנשים 15 ק"מ. מדובר במרוץ זהה לספרינט רק שבו קיימות ארבע תחנות ירי, מה שיוצר הרבה פעמים תהפוכות ודרמות. במרוץ כזה אי אפשר להסתפק ביכולות גלישה מעולות, וכל מי שחולם על ניצחון חייב להצטיין בירי אחרי מאמץ. קטגוריה שלישית שתמיד יוצרת מאבקים מעניינים היא מרדף. בכל תחרות בסבב, מי שניצח בספרינט יוצא ראשון במרדף ואחריו בסדר עולה המתחרים שהגיעו אחריו בספרינט. ההפרשים בין המתחרים נקבעים לפי התוצאות שלהם בספרינט. כאן מדובר במרוץ ל-12.5 קילומטרים לגברים ו-10 קילומטרים לנשים. 30 מתחרים בלבד שנקבעים על פי דירוגם העולמי מתחרים בקטגוריה הרביעית שהיא זינוק המוני. כשמו כן הוא, כולם יוצאים באותו הזמן כמו בריצת שדה, למרוץ של 15 ק"מ (גברים) או 12.5 קילומטרים (נשים) עם ארבע תחנות ירי. הקטגוריה החמישית היא שליחים. ארבעה מתחרים שכל אחד גולש ל-7.5 ק"מ או 6 ק"מ לנשים, כשבשנים האחרונות נכנסה לתכנית גם קטגוריית שליחים מעורבים (שתי גולשות ושני גולשים).

הכוכבים


לאורך השנים הביאתלון סיפק לא מעט כוכבים, כמה מהם הגיעו לרמות הגבוהות ביותר שספורטאי כלשהו יכול להגיע. אולה איינאר ביורנדאלן הנורבגי, שנחשב לביאתלט הטוב בכל הזמנים, היה מועמד בעבר לפרס ספורטאי השנה של אי.אס.פי.אן האמריקאית. בגיל 37 הוא עדיין פעיל ומחזיק ב-11 מדליות אולימפיות. אחד הספורטאים היותר עקביים בעולם, שטוען כי לאורך כל הקריירה שלו לקח חופשה של יותר מיומיים רק פעם אחת בגלל מחלה, מתכוון לתלות את המגלשיים והרובה שלו רק לאחר המשחקים האולימפיים שיתקיימו ב-2014 בסוצ'י. בינתיים הוא ממשיך לככב בתחרויות מסבב גביע העולם.

הכוכבת הגדולה אצל הנשים היא מגדלנה נויינר, אחת הספורטאיות הנערצות ביותר בגרמניה. אפשר להגיד עליה שיש לה הכל. היא יפה, סימפטית, רק בת 24 וכבר מחזיקה ב-10 מדליות זהב מאליפויות העולם ועוד שתי מדליות זהב אולימפיות. למעשה, היא הביאתלטית המוצלחת בכל הזמנים ויש לה עוד מספיק שנות קריירה כדי להעלות את הרף לרמות שספק אם אחרות יגיעו אליהן בדור הנוכחי. מבחינתם של חובבי הביאתלון, נויינר היא אחד הדברים היותר טובים שקורים לספורט הזה והדבר הטוב ביותר הוא שזה קורה ממש עכשיו.


איפה רואים?

בעונת החורף, תחרויות מסבב גביע העולם בביאתלון מתקיימות כמעט כל סוף שבוע. הן בדרך כלל מתחילות בימי חמישי ומסתיימות בימי ראשון של כל שבוע. ב"יורוספורט" מעבירים את רוב התחרויות בשידורים ישירים או מוקלטים. אם בחוץ קר מדי או שכבר עשיתם את הפעילות היומית שלכם, שווה לתת לזה צ'אנס מדי פעם. מי יודע? אולי תמצאו התמכרות חדשה שתביא לתירוצים לנסוע לאירופה לא רק לטובת המרתונים של ברלין ואמסטרדם בקיץ, אלא גם בעונה שבה אפשר לרוץ רק עם מגלשיים.
 

סגור