הפרויקט של גיל

| שתף |

הוא לא מאמין באימונים קבוצתיים אלא בפרויקטים אישיים. מספר פעמים בשנה הוא טס לתחרויות בחו"ל ובדרך כלל הנסיעה היא לא עבור עצמו אלא להגשים יעד של מישהו ממתאמניו. נפגשנו עם גיל וינר, מותיקי אנשי הברזל בארץ וגילינו דברים מעניינים.

תאריך: 21/02/12, מאת: יחיאל מילר ודפנה פרחי

"את גיל וינר הכרתי לפני כ - 15 שנים. הטריאתלון בארץ היה עוד בחיתוליו. יותר נכון, למען הדיוק, עושה עדיין את צעדיו הראשונים בתחום. בשנים הראשונות של הטריאתלון בארץ, היו רק תחרויות למרחק האולימפי. כעבור זמן וכדי להביא את הבשורה לקהל רחב יותר, החלו גם תחרויות ספרינט למה שמוגדר כמרחק של החצי אולימפי. בסוף שנות המאה הקודמת,  התחלנו הוותיקים יחסית בענף להרהר על האפשרות לנסות את כוחנו באיש הברזל המלא. את מספר הישראלים שכבר התחרו בחו"ל כולל הוואי, אפשר היה לספור על יד אחת. לעומת זאת, הודות ליוסי מלמן, נערכו כבר בארץ מעט תחרויות לחצי המרחק, לפעמים "מחתרתיות" ולפעמים חגיגיות יותר. בשנת  1999 ביום שישי אחד, אחר הצהרים כשרצתי להנאתי בפארק הירקון פגשתי את גיל וינר כשהוא רוכב בשבילי הפארק באופני הרים.  הוא סיפר לי שלפני חמישה ימים הוא השתתף באירונמן הראשון שלו שהתקיים בשוויץ וכרגע הוא מבצע רכיבת שחרור. כמובן שמרגע זה ואילך עברנו לדבר בנושא הזה בלבד, כשהוא ממשיך ללוות אותי על אופניו עוד שעה ארוכה.  התיאור שלו היה מרתק ומלהיב כאחת. באותו הזמן התלבטתי אם להירשם לתחרות למרחק המלא שעמדה להתקיים בפעם הראשונה באילת בעוד כחצי שנה ושקבלה מאוחר יותר את הכינוי "ישראמן". לאחר המפגש עם גיל וינר בפארק הודעתי ליוסי מלמן על כוונתי להירשם לתחרות". (יחיאל מילר)

היום, חמש עשרה שנים לאחר אותו מפגש, ערכנו ראיון עם גיל. אולי הדבר הבולט ביותר אצל גיל, שלא אבד עד היום זו ההתמדה שלו בענף. לאחר שמאות אנשים סיימו את תחרות איש הברזל באילת גיל רשם לעצמו את ההשתתפות העשירית בתחרות זו. אולם את דרכו כמאמן הוא החל ממש במקרה כאשר תוך כדי האימונים של עצמו, ראו אותו אנשים וביקשו ממנו שיאמן אותם. בהמשך הוא השלים קורס מאמני טריאתלון ושחייה.

בתחילת העשור הקודם הקים גיל יחד עם רן שילון את קבוצת "איש הפח" ושניהם תפקדו כמאמנים, כאשר שילון היה אמון על הצד השיווקי. שנתיים לאחר הקמת "איש הפח" הקבוצה התפרקה, רובה הגדול נשאר עם געל תחת השם "באז". שילון כידוע הקים את קבוצת אנדיור. לקבוצת "באז" נוספה אישיות נוספת שעזרה בהקמתה - גונן הרפז, מאמן ורוכב מעולה. גיל וגונן ניהלו את הקבוצה כאשר גיל היה ממוקד יותר במרחקים הארוכים. בשנת 2005 נסעו חברי הקבוצה להתחרות באיירונמן ברזיל. קבוצת "באז" התפרקה גם היא וכיום לגיל וינר קבוצה עצמאית משלו. 

"אני לא מאמין באימונים קבוצתיים", אומר גיל. וכך גם הוא נוהג עם המתאמנים שלו. למעשה כל אחד מתאמן לבד על פי התוכנית והיעד שלו. למרות שמתאמניו של גיל בקשו ממנו פעמים רבות לרכז את כל החברים יחד, הוא מסרב לנהוג כך. זאת מתוך האמונה שבאימון קבוצתי אי אפשר באמת להתייחס לכל אחד במלוא תשומת הלב בייחוד בקבוצות המונות מעל 30 אנשים.
"אני אוהב פרוייקטים. לקחת בן אדם ולעבוד איתו עד היעד", הוא מספר, וכך הוא מתייחס לכל מי שמתאמן תחת חסותו. רק בדבר אחד הוא חשוב שיש צורך באימון קבוצתי וזה בנוגע לרכיבה. "טריאתלטים צריכים ללמוד לרכוב, להיות בקבוצת אופניים וללמוד לרכוב". על מנת ליישם זאת עם מתאמניו הוא משתף פעולה עם קבוצת האופנים "500 ואט" של אילן אולמן. חניכיו של גיל מצתווים להצטרף לאימוני רכיבה על מנת לרכוש את המיומנויות הנדרשות. בימי שבת יש רכיבות קבוצתיות וכן עורכים אימונים ב"אוזון 11" בתל אביב.

השיטה של גיל הוכיחה את עצמה. בשנים האחרונות יצאו מקבוצתו מספר אנשים שהשלימו את "הפרויקט". "הרבה אנשים שעושים את הדברים מהר גם יוצאים מהענף מהר. זה לוקח שנים לבנות ספורטאי". הוא אומר. " אני לא מאמין במשפט 'כל אחד יכול, כל אחד צריך'.... לא ישר עושים איש ברזל. קודם כל צריך לרדת במשקל, לעשות בנייה הדרגתית וכו'". בשנים האחרונות תופעת איש הברזל הלכה וגדלה וגיל חושב שאנשים ממהרים לגשת לתחרות הארוכה מהר מדי, לפני שהם בונים את עצמם. העניין מוביל לכך שהרבה אנשים עוזבים את הענף, וכן אין עומק מבחינת תוצאות. גיל מאמין בבנייה הדרגתית לאורך שנים וכן בעובדה שלא כל אדם צריך להתחרות. יש אנשים שהמטרות שלהן אחרות וחשובות לא פחות.

לגיל בן ה-46, נשוי פלוס שלוש, יש יום עמוס המשלב מספר מתאמנים רב. כיוון שגיל מתאמן בעצמו את רוב האימונים הוא עורך למעשה עם מתאמניו "על הדרך", אבל יש לו חלום שיום אחד זה עוד ישתנה. "החלום שלי זה לקחת שנה שלימה לאימונים רק לעצמי". במהלך השנה גיל נוסע עם מתאמניו לתחרויות רבות בעולם, כל מתאמן לפי היעד שלו וגיל בדרך כלל מצטרף לנסיעה בעיקר כאשר יש מספר מתאמנים שמתאמנים לאותו יעד. כך למשל בשנה שעברה הוא עבר ב: מרתון ברלין, מרתון פריז, ישראמן, חצי מרתון אמסטרדם, מרתון ניו-יורק ועוד. אבל עד שגיל יתפנה לפרוייקט הבא שיהיה הוא עצמו, יש לו עוד הרבה פרוייקטים להשלים בדרך.

 

*כל התמונות באדיבות גיל וינר.

  • גיל בתחרות טראנס אלפ

  • גיל בסיום השחייה באיש ברזל

  • ניו-יורק

סגור