הצד היפה של אריתריאה

| שתף |

אריתריאה הצליחה לייצר לא רק פליטים שברחו לישראל, אלא גם את אחד הרצים למרחקים ארוכים המרשימים ביותר בעשור האחרון. למרות המצב הקשה, ינסו לשמר שם את המסורת הקצרה

תאריך: 25/06/12, מאת: דני בורשבסקי

לא מעט אנשי אתלטיקה בארץ טוענים שלא מנצלים כאן מספיק את הכישורים של העולים מאתיופיה לטובת האתלטיקה. מצד שני, הם צריכים לזכור שבאתיופיה עצמה יש קרוב ל-100 מיליון תושבים, כך שיותר קל למצוא מתוכם את אלה שיהפכו לרצים הטובים בעולם למרחקים ארוכים. אריתריאה היא שכנתה של אתיופיה מצפון, למעשה היא הייתה חלק ממנה עד שהפכה למדינה עצמאית ב-1993. יש בה קצת יותר מ-6 מיליון תושבים, אבל גם משטר שנוי במחלוקת והרבה עוני וסבל. לא סתם אנחנו רואים כאן בארץ כל כך הרבה פליטים מהמדינה המזרח-אפריקאית הזאת, כי לפי הדיווחים שמגיעים משם, אנשים סובלים מתת תזונה וממתינים בתורים לקבלת לחם. מי שרק מנסה לצאת נגד השלטון נענש במאסר, וחופש הביטוי הוא מושג שלא ממש שמעו עליו בשלטון המקומי, שבין היתר מפעיל גם את התקשורת המקומית. ובכל זאת, בעשור האחרון הבינו באריתריאה שאפשר לעשות דבר או שניים לטובת הספורט הלאומי. הם הבינו שעם נתונים גנטיים דומים לאלו של האתיופים, גם הם יכולים להפוך לסוג של מעצמה לריצות למרחקים ארוכים.

לא ברור אם זה קשור לניתוק מאתיופיה, אבל מאז שקיבלו עצמאות באמצע שנות התשעים, האריתראים הגדירו את הכדורגל והרכיבה על אופניים כענפי הספורט הפופולאריים במדינה. עד כמה שזה נשמע מוזר, האריתראים שולטים כיום בענף הזה באפריקה, ובאליפות היבשתית האחרונה הם זכו בתואר הקבוצתי במרוץ הכביש, והיו עדיפים אפילו על רוכבים מדרום אפריקה, שיש לה משאבים גדולים בהרבה. עוד אחד שהתחיל כרוכב אופניים הוא זרסנאי טדסה. כיום, מדובר בגיבור הספורט הגדול ביורת בתולדות אריתריאה, איש ששמו מוזכר מספר פעמים בכל ספר בהיסטוריה הקצרה של המדינה הזאת, ובהתחשב בעובדה שלנשיא המדינה לא חסרים מתנגדים, טדסה הוא ככל הנראה גם האיש הפופולארי ביותר באריתריאה. אם הוא רק נשמע לכם מוכר, נזכיר לכם שמדובר בשיאן העולם בחצי מרתון (58:23 דקות) ובמדליסט הארד האולימפי בריצת ה-10,000 מטר באתונה 2004.

אפשר להניח שחלק מחובבי הריצות הארוכות שמעו לראשונה על אריתריאה דרך זרסנאי טדסה, אבל כדאי לראות את הצילומים מיום נחיתתו במדינה אחרי קבלת המדליה האולימפית היחידה של אריתריאה אי פעם, כדי להבין מה זה גיבור ספורט במדינה כל כך "מוכה", אחד כזה שאחראי על רגעים מועטים של אושר במדינה שכל כך קשה לחיות בה. וצריך להבין, עבור האריתראים זרסנאי טדסה הוא לא רק רץ ענק למרחקים ארוכים, אלא לוחם שבפעמים רבות הכניע את האתיופים, כולל קנניסה בקלה. צריך להבין, האריתראים ניהלו מלחמה עקובה מדם נגד האתיופים שהסתיימה רק בשנת 2000. הרבה משפחות במדינה איבדו את יקיריהן במלחמה הזאת, כך שבאופן טבעי גם לקרבות הספורטיביים נגד האתיופים יש משקל רב באריתריאה.

זרסנאי טדסה הוא ספורטאי מדהים, שמתמחה בעיקר בריצת חצי המרתון. הוא זכה ארבע פעמים ברציפות באליפות העולם בריצה הזאת, והוא האתלט השני בכל הזמנים (יחד עם פול טרגאט הקנייתי) שזכה באותה שנה במדליה באליפות העולם בריצות ארוכות בשלוש קטגוריות שונות: כביש (חצי מרתון), מסלול (10,000 מטר) וקרוס קאנטרי. למזלו של טדסה בן ה-30, הוא לא ממש גדל בצל המלחמה, למרות שהיא התרחשה בשנות הנעורים שלו. הוא גדל באזור העיר מנדפרה, שנבנתה על ידי האיטלקים כששלטו באתיופיה, ונחשבת לעיר שלווה באזור הררי. כנראה שהייתה זו גם ההשפעה האיטלקית במקום שגרמה לו להפוך לרוכב אופניים, ועוד אחד כזה שניצח בתחרויות מקומיות וכבר תכנן התמקצעות באירופה. בסופו של דבר, טדסה הבין שהוא טוב אבל לא מספיק, ובמקביל צייד כשרונות של מועדון אתלטיקה מקומי הבין שמדובר ככל הנראה באוצר הגדול ביותר של אריתריאה. מהר מאוד הוא הפך לרץ למרחקים ארוכים, ומספרים שלתחרות הבינלאומית הראשונה שלו, אליפות העולם בקרוס קאנטרי ב-2002 באירלנד, הוא הגיע ללא נעלי ריצה מתאימות ועדיין סיים במקום ה-30. באותה שנה הוא כבר קבע 1:03:05 שע' בחצי מרתון וכשסיים במקום השישי בריצת ה-10,000 מטר באליפות אפריקה, כבר הבינו באריתריאה שאפשר לבנות על דברים גדולים. ואז הגיעה המדליה האולימפית באתונה, כשלצד טדסה עמדו על הפודיום קנניסה בקלה וסילאסי סיהין האתיופים. האריתראי ידע מה הוא צריך לעשות וסירב להתייחס למתיחות בין אריתריאה לאתיופיה כשאמר: "כעת אנחנו מדינה, אבל תמיד נהיה חברים של האתיופים".

כמה ימים אחרי המדליה ההיסטורית של טדסה, רץ אחר ממוצא אריתראי זכה במדליה אולימפית. זה היה מב קפלזיגי, שברח עם משפחתו מאריתריאה כשהיה בן 12 והפך לאמריקאי. כשהוא היה בן 29 הוא החזיר לאמריקאים בגדול עם מדליית כסף אולימפית בריצת המרתון. עם ההשראה של טדסה, והידיעה שקפלזיגי מייצג גם הוא את הפוטנציאל האדיר של הרצים האריתראים, פס הייצור שלהם החל לעבוד שעות נוספות ובלונדון 2012 נראה עוד כמה כשרונות, שאולי יסיימו את המשחקים עם מדליה אולימפית נוספת, השניה של אריתריאה. השניים שבונים עליהם במקרה הזה הם נדין טקלמריאם וקידאנה טדסה, שהוא אחיו הצעיר של זרסנאי. השניים, שצפויים להתחרות בלונדון ב-5,000 ו-10,000 מטרים, בלטו אמנם פחות בתחרויות שהתקיימו באירופה בעונה הנוכחית. באריתריאה לעומת זאת הם הפכו לגיבורים גדולים. זה קרה באליפות אפריקה בריצת קרוס קאנטרי שהתקיימה במרץ האחרון, כשהשניים הובילו את רביעיית הרצים הבכירה של אריתריאה למקום השני הקבוצתי (12 קילומטר), אחרי קניה והכי חשוב – לפני אתיופיה.

 


קליפ שעשו באריתריאה לשיר שכתבו על טדסה
 

  • זרסנאי טדסה בחצי מרתון ליסבון

    VIctah Sailer / photorun.net

סגור