השראה יומית - אדווין מוזס

| שתף |

אדווין מוזס, היום בן 57, זכה בשלוש מדליות אולימפיות בריצת 400 מ' משוכות. אבל בין היתר הוכיח שעם הריצה אפשר להספיק עוד לא מעט דברים.

תאריך: 17/06/12, מאת: סיריל אולמן

אדווין מוזס לא התעניין באתלטיקה בילדותו. הנער קטן-המידות בילה את רוב שעות היממה שקוע בספרי ביולוגיה, מתמטיקה ואנטומיה, אסף מאובני בעלי-חיים וערך ניסויים מדעיים. "החינוך עמד בראש מעייניה של משפחתי, לכן ביליתי את כל הזמן בלימודים", אומר מוזס. אולם לאחר שהגיע לתיכון גילה את יכולת הריצה. "הייתי קטן, אבל עם ידיים ורגליים ארוכות, אז ניסיתי את מזלי באצטדיון האתלטיקה". שם, בתיכון פיירוויו בדייטון, אוהיו, החל המסע.

מוזס זכה בשלוש מדליות אולימפיות בריצה ל-400 מטר משוכות- זהב ב- 1976 ו- 1984 וארד ב-1988, ושתי מדליות זהב באליפויות העולם באתלטיקה. הוא זכה ב-122 תחרויות רצופות ולא הובס במהלך תשע שנים, תשעה חודשים ותשעה ימים. אולם קריירת האתלטיקה לא הספיקה לו- הוא סיים תואר בפיזיקה ובהמשך עבד במשרה מלאה בתור מהנדס אירונאוטיקה, כל זאת תוך כדי אימונים עצימים ותחרויות מסביב לעולם.

במדליית הזהב הראשונה שלו במשחקים האולימפיים במונטריאול זכה בהיותו סטודנט, תוך שהוא מתאמן במשך כ-6 שעות כל יום ולומד עד שעות הלילה המאוחרות. לאחר מכן, בתור מהנדס בתאגיד ג'נרל דיינאמיקס, הקדיש את שעות הבוקר ואחה"צ המוקדמים לאימונים ומהאצטדיון המשיך למשרד, בו שהה עד השעה 11 בלילה. 

"מעולם לא עבדתי עם מאמן; ניסיתי אימונים חדשים על עצמי ולמדתי מספרים וסרטים", משחזר מוזס, שעזב את עבודתו בשנת 1980 על מנת להקדיש את כל כולו למסלול. אולם בעקבות החרם האמריקאי על משחקי מוסקבה באותה השנה נאלץ לחכות ארבע שנים נוספות בטרם יזכה בתהילה. הזכייה במדליית הזהב בלוס-אנג'לס ב-1984 הביאה עימה פרסום רב והסכמי חסות עם החברות הגדולות בעולם, ביניהן אדידס וקודאק. מוזס המשיך להתחרות, במקביל לפריצת דיסק ממנה סבל בשנת 1986, ובמשחקי סיאול בשנת 1988 זכה במדליית הארד. לאחר המשחקים פרש מקריירת הריצה המזהירה.

בין השנים 1989-1996 החזיק במספר תפקידים בועד האולימפי האמריקאי, ביניהם יו"ר תחום הסמים בספורט, והיה אחראי ליצירת מספר שיטות בידוק הנהוגות בעולם עד היום. "הייתי מאוד עסוק ונהניתי להכיר תחומים חדשים, אולם זה לא הספיק לי", נזכר מוזס. בשנת 2000 גוייס למשרת יו"ר ב-Laureus, קרן ללא מטרות רווח העוסקת במתן הזדמנויות לילדים במדינות מתפתחות. הארגון גייס כספים למעל 90 פרוייקטים המספקים אפשרויות השכלה ואימון בספורט לילדים ב-35 מדינות. "זהו המקום האידיאלי בשבילי- אנחנו הופכים את העולם לטוב יותר בעזרת הספורט", אומר מוזס, כיום בן 56, המתכנן להשאר בתפקידו עוד שנים רבות.

"אני לא חושב שבחלומותיי הפרועים ביותר הייתי מסוגל לדמיין את מה שעשיתי והשגתי במהלך חיי עד כה- החל מהזהב ב-1976 וכלה בסיוע ל-1.5 מליון ילדים מסביב לעולם. זכיתי במתנה מדהימה", מסכם מוזס.

אכן כן.
 

סגור