השראה יומית - לוק ורזביקאס

| שתף |

נא להכיר - לוקאס ורזביקאס, בן 18 בלבד. אם עוד לא שמעתם עליו, סביר בהחלט שעוד תשמעו עליו בשנים הבאות. הוא מחזיק בשיאי ארה"ב לתיכונים בריצת 5000 מ', 2 מייל ומייל. אבל הוא, רוצה רק עוד קצת להתחרות בטריאתלון....

תאריך: 17/08/11, מאת: ליאת גלר

"לוק ורזביקאס, אתה הרץ הראשון מתחת לגיל 18 שירד מ 4 דקות למייל מאז ג'ים ריון ב 1965. לאחר מכן שברת את שיא התיכונים למרחק 2 מיילים. בחרת את אורגון כקולג' שבו תלמד ואתה כבר מכוון לכיוון ריו דה ג'נרו. מה הצעד הבא שלך?"

"אני הולך לזכות באליפות העולם בטריאתלון לנוער!"

לא בדיוק התשובה שהייתם מצפים לה. אבל מצד שני, לוקאס ורזביקאס הוא לא הרץ הטיפוסי שהתרגלנו אליו.
ורזביקאס היגר לארה"ב מליטא בשנת 2002, ילד בן 9 שכל מה שעניין אותו זה כדורסל. אבל כבן למחזיקת השיא הלאומי ב - 3,000 הגנים שלו התאימו יותר לריצה מאשר לכדורסל. הוריו רשמו אותו למירוץ 5 ק"מ מקומי כדי לראות אם הוא בכלל יהנה מריצה, ובגיל 10 ורזביקאס רץ את המייל הראשון באותו מירוץ, שאליו לא התכונן בכלל, ב 5:30 דקות. את המירוץ, אגב, הוא סיים בהליכה. כשרון בלי אימון לא שווה הרבה, זוכרים?

בגיל 11 ורזביקאס הצטרף לקבוצת טריאתלון מקומית וגילה שהוא מאוד נהנה ומאוד מצליח. אחת לשבוע הוא היה נוסע לאורורה (עיר שהתפרסמה בעיר כעירם של גארת' ו-ווין) לאימוני טריאתלון. בגיל 16 הוא היה אחד משני הטריאתלטים הטובים ביותר בארה"ב (יחד עם חברו לקבוצה קווין מקדאול) ובין הטובים בעולם. ובכל זאת, בכל פעם שורזביקאס – מעריץ גדול של סטיב פריפונטיין וקנינסה בקלה – עלה על המסלול, הצופים התרשמו שהם מסתכלים על משהו יוצא דופן.
דוגמא לורסיטליות של ורזביקאס: ב 2008 הוא שבר את שיא ארה"ב ל 5,000 ורץ 14:18.42, ויום למחרת שבר את השיא לריצת 2 מייל כשרץ 8:57.44. כמה שבועות לאחר מכן הוא חזר להתמקד בטריאתלון (הוא קיווה לעשות קריטריון אולימפי ל 2012) וזכה באליפות העולם לדואתלון (את החמישה ק"מ הראשונים הוא רץ ב 14:41, ואת ה 2.5 האחרונים ב 6:27). אחרי הזכיה הוא חזר להתחרות בריצות שדה וזכה באליפות ה"פוט לוקר" היוקרתית (ובכל חמשת המרוצים שקדמו לה).

מאמן הטריאתלון שלו אמר עליו ב 2010 ש"הוא רץ טוב מאוד, אבל אם הוא יתאמן רק בתחום, הוא יהיה הטריאתלט הטוב ביותר בעולם". ורזביקאס הוכיח זאת בשנה שעברה כשסיים רביעי באליפות העולם – רק בגלל שקיבל עונש של 15 שניות כי לא שם את המשקפת שלו בקופסה אלא השליך אותה הצידה. לו לא היה מקבל את העונש היה מסיים שני או ראשון.
אז מה לוק ורזביקאס רוצה לעשות? כל מי שעבד איתו אומר שמדובר בבחור יוצא דופן שמבין, כפי שאומרת אמא שלו, שמדלית זהב היא רק 5% כשרון, 2% מזל וכל השאר תוצאה של עבודה קשה. עוד לפני הריצה המדהימה והירידה מ 4 דקות למייל (אגב, הוא וג'ים רוין היחידים שעשו את זה במקצה של רצי תיכונים, כל השאר רצו יחד עם רצים בוגרים ומהירים לא פחות) ורזביקאס החליט לעזוב את ענף הטריאתלון ולהתרכז בריצה.
בראיון הוא אמר שהוא מבין כמה עבודה קשה נדרשת על מנת להגיע לרמה העולמית (כשהוא שבר את השיא ב-2 מיילים, הוא הפסיד לרץ קנייתי שמחזיק בזמן 5,000 מהיר משלו בלמעלה מדקה). ורזביקאס הכפיל את כמות הקורסים שלקח כדי לסיים את התיכון בשלוש שנים במקום ארבע כדי להתחיל מוקדם יותר באוניברסיטת אורגון, והכל היה מוכן לקריירת ריצה גדולה.

מספר ימים לפני שהוא התחרה באליפות ארה"ב לתיכונים במרץ, נודע לורזביקאס שמקדאול, חברו הטוב והמועמד המוביל לזכיה באליפות העולם בטריאתלון לנוער, חלה בסרטן. ורזביקאס היה המום, אך בשיחה עם אביו החורג לאחר שקיבל את החדשות (מקדאול הגיע לאימון, ארבע שעות אחרי שקיבל את הבשורות מרופאיו. "יש לי סרטן" אמר לחבריו ומיד הוביל אותם לריצה. הוא ממשיך להגיע לאימון לפחות פעם בשבוע. ורזביקאס החליט להגשים את החלום עבור חברו, ולמרות שכבר חודשים לא באמת התאמן לטריאתלון – הוא יזכה באליפות העולם עבורו. ב 7 לאוגוסט הוא זכה באליפות ארה"ב (15:11 לקטע הריצה), וב 10-11 לספטמבר הוא יתחרה באליפות העולם לנוער בבייג'ינג בטריאתלון. אחרי כן, כך או כך, הוא יתחיל את שנת הלימודים הראשונה באורגון, יסיים את קריירת הטריאתלון – לפחות לשלב זה של חייו – ואז יוכל לראות האם הוא באמת הרץ האמריקאי הגדול הבא.
 

סגור