השראה יומית - לינדסי ואן

| שתף |

מרבית האתלטים מרוכזים בעצמם ובקריירה שלהם במהלך היום יום, ואם תבקשו מהם לזרוק שבועות של אימונים הצידה, לא בטוח שכולם יעשו את זה, אבל לינדסי ואן החליטה כן לעשות את זה.

תאריך: 20/12/11, מאת: ליאת גלר

לפני שנתיים שותפתה לחדר במכללה של לינדסי ואן, חלתה בסרטן הדם. בעצתה ולבקשתה של אותה חברה (שהיום מחלימה מהמחלה) ואן, אלופת העולם לשעבר בקפיצות סקי, נרשמה למאגר האמריקאי הארצי של תורמי מח עצם.

שבועיים לאחר אליפות העולם באוסלו, בשעה שמרבית האתלטים נחים על זרי הדפנה או מתחילים את הדרך הארוכה לתיקון הטעויות שביצעו, ואן עלתה על טיסה לסאן פרנסיסקו כדי להתחיל תהליך תרומה, לאחר שעלתה כתורמת מתאימה.
על רגל אחת, תרומת מח עצם מסייעת לחולי סרטן בתהליך של שחזור תאי גזע שנהרסו על ידי מינון גבוה של כימותרפיה ו/או הקרנות. נוזל האמצע של העצם (מוח העצם) 'נקצר' מהתורם הבריא ומועבר לחולה. תאי הגזע הבריאים עוזרים בייצור תאי דם הנחוצים להובלת חמצן, מלחמה בזיהומים ומניעת דימומים.

הסכנה העיקרית בתהליך, עבור התורם, היא ההרדמה. למרות שמדובר בתהליך סטנדרטי וכמעט יומיומי, הסיכון שבהרדמה כללית או הרדמה מקומית שבה בעצם התורם מאבד תחושה מהמותן ומטה, קיים ומוחשי. עבור אתלטית ברמה עולמית, בענף כמו קפיצת סקי, התחושה של חוסר יכולת להזיז את הרגליים היא, בלשון המעטה, לא נוחה. מעבר לזאת, תהליך ההתאוששות מתרומת מח עצם יכול להימשך עד 3-4 שבועות. זמן לא מועט במונחי אימונים.
ובכל זאת, ואן לא היססה לרגע. "זו לא נראתה לי החלטה שצריך בכלל להתעכב עליה", היא כתבה. במשך מספר ימים לפני ההשתלה ואן קיבלה תרופות מיוחדות שסייעו להגברת הייצור של תאי הגזע בגופה, והתחושה היתה, לדבריה, כאילו פגעה בה משאית. אבל לאורך כל התהליך היא מספרת שחשבה על החולה שממתין להשתלה. "חולי סרטן הורגים את הגוף שלהם על ידי כימותרפיה והקרנות, והם עוברים את כל התהליך של הכנה להשתלה בידיעה שהתורם שלהם יכול להתחרט ברגע האחרון. הם סומכים על אדם זר להם לגמרי שיתרום להם את הדבר היחיד שיכול להציל אותם ממוות".

שמונה חודשים לאחר מכן, ואן קיבלה טלפון נוסף. החולה שלו תרמה זקוק לתרומה נוספת, הפעם כפולה. שוב, ואן עלתה על מטוס ותרמה שוב. הפעם התהליך היה פשוט יותר מכיוון שהדם נלקח ממנה באמצעות שאיבה מהזרוע וללא הרדמה. עם זאת, גם הפעם הגוף נדרש לתקופת זמן של מספר שבועות עד שייצר מחדש את תאי הדם החלופיים. לא תהליך פשוט לאתלט באמצע אימונים (או במקרה של ואן, חזרה לכושר ותחרויות אחרי פציעה).

תוך כדי שאני כותבת את הטסקט הזה אני חושבת לעצמי שמרבית האנשים בטח יקראו ויגידו – נו, אז היא עשתה מה שכל אחד היה עושה. מה הסיפור כאן? אז הסיפור הוא בעצם לא כאן, למרות שאם נחשוב על זה, מרבית האתלטים מרוכזים בעצמם ובקריירה שלהם במהלך היום יום, ואם תבקשו מהם לזרוק שבועות של אימונים הצידה, לא בטוח שכולם יעשו את זה. הסיפור הוא שכל אחד מאיתנו יכול להציל חיים בכל יום נתון. אחת לכמה זמן יש שרשור בפורומים על 'האם לתרום דם לפני מירוץ / תקופת אימונים ומה יהיו ההשלכות'. אני מרשה לעצמי להניח שיש אנשים שיבחרו להמשיך להתאמן ולא לאבד זמן אימונים.

אבל בסופו של דבר התרומה הזו יכולה להציל חיי אדם. המאגר הלאומי לתורמי מח עצם כולל היום 583,837 אנשים, מתוך אוכלוסיה של כ-7 מיליון איש. תהליך ההצטרפות למאגר הוא ללא תשלום, וכולל לא יותר משאיבה של כמות קטנה (CC5) של דם שנשלח לבדיקת סיווג רקמות. זה הכל.
הפייסבוק שלי מלא בכל מיני מאמרים המיועדים לרצים ומתאמנים על חנוכה, בעיקר על הסכנות הבריאותיות של החג (להלן: סופגניות ולביבות). אבל אחת המשמעויות של המילה חנוכה היא להקדיש. ובעיני, זו סימבוליות אחרת לגמרי של החג שאנחנו – לא רק כרצים אלא כבני אדם – יכולים וצריכים לקחת. הרי אנחנו מקדישים מעצמנו לריצה, לרכיבה, לשחייה כל יום כמעט במשך השנה. אנחנו מסוגלים להסתכל קדימה ולראות מה יהיו התוצאות של הפעולות שלנו. אז למה אנחנו לא יכולים להקדיש מעצמנו גם למען אחרים, ולא רק בהשתתפות במירוץ להנצחה (וזה חשוב, אין ויכוח) או במירוץ לחיי מישהו או גיוס תרומות כספיות. למה לא כולנו מחזיקים כרטיס אדי, רשומים במאגר הארצי של תורמי מח עצם, תורמים דם באופן קבוע?

אז נכון, זה קצת פחות דרמטי מלרוץ מרתון. אם תספרו שהצטרפתם למאגר הלאומי של תורמי מח עצם, פחות אנשים יתלהבו מאשר מהקעקוע של האיירון מן על הרגל שלכם. אבל אם תימצאו כתורמים פוטנציאליים, ותוכלו להציל חיי אדם - 
זה לא שווה יותר מלהיות אלוף עולם?
 

סגור