התקווה הבריטית החדשה

| שתף |

אחרי מו פארח, ג'סיקה אניס ודייויד גרין, מארחי המשחקים האולימפיים בונים על הולי בליסדייל, שבחורף אחד הפכה לקופצת המוט הרביעית בכל הזמנים ולעוד מועמדת משלהם למדליית זהב בלונדון 2012

תאריך: 09/02/12, מאת: דני בורשבסקי

באתלטיקה קלה לא חסרים סיפורים על כאלה שבזבזו שנים על המקצוע הלא נכון, עד שמישהו שהיה במקום הנכון ובזמן הנכון גילה את הפוטנציאל שלהם, ואז התחיל סיפור יפה ומרגש שכולם מתפללים שיהיה לו סוף טוב. זה מה שקרה עם האתלטית הבריטית הולי בליסדייל. עד 2008 לא ממש הכירו אותה בבריטניה, ואת אימוניה בבלקבורן ובמנצ'סטר היא העבירה בניסיונות להתמקצע בריצת 100 משוכות ובקרב 7. באותה שנה ראה אותה המאמן הצרפתי ג'וליאן רפאלי, שזיהה מיד פוטנציאל לקופצת במוט, לקח אותה תחת חסותו, ושלוש שנים אחרי אנחנו כבר באמצע הסיפור שנקרא "הקריירה של הולי בליסדייל" כשבינתיים זה נראה מבטיח. השאלה הגדולה היא איך זה ייגמר, כי קפיצה גדולה אחת בחודש שעבר הפכה את בליסדייל לעוד מועמדת בריטית למדליית זהב אולימפית יחד עם הרץ למרחקים ארוכים מו פארח, אתלטית קרב ה-7 ג'סיקה אניס ורץ ה-400 משוכות דייויד גרין.

במשך שנתיים למדה בליסדייל את המקצוע, ובקיץ 2010 קבעה שיא נערות חדש בבריטניה – 4.35 מ'. היא הגיעה כפייבוריטית לאליפות העולם לנערות, אבל היתה רחוקה ב-20 סנטימטרים משיאה והסתפקה במדליית הארד. בחורף הקודם היא שיפרה ל-4.45 מ' אבל זה לא הספיק לה כדי לעלות לגמר אליפות אירופה באולם. בקיץ האחרון היא נשרה במוקדמות של אליפות העולם בדרום קוריאה, ומי בכלל חלם שאותה קופצת שהראתה פה ושם ניצוצות, תהפוך בגיל 21 לאחת התקוות הגדולות של האתלטיקה הבריטית? כל זה קרה בחורף הנוכחי, למען האמת בחודש שעבר. אמנם עוד ב-2011 היא הצליחה לשפר את שיאה האישי ל-4.70 מ', אבל בתחרות אחת שהתקיימה בינואר בוילרבאן שבצרפת, היא ניתרה לגובה של 4.87 מ'. היא שיפרה את שיאה האישי ב-17 סנטימטרים, אבל זה לא היה הדבר המרשים ביותר. היה צריך להסתכל על הקפיצה הזאת כדי להבין שמדובר כנראה בקופצת הגדולה הבאה. בתור התחלה, בליסדייל עשתה את זה בהרצה של 14 צעדים בלבד (במקום 16), הביצוע שלה התנהל בקור רוח מופתי והגוף שלה היה גבוה בהרבה מעל הרף מכל זווית אפשרית. זה נכון שבקפיצה במוט היו עד היום הרבה הצלחות חד פעמיות, אבל כל מי שראה את אותה קפיצה של בליסדייל הבין שמדובר במשהו מיוחד, כולל סרגיי בובקה האגדי שאמר: "זו הייתה הופעה אדירה שבהחלט יכולה להוביל אותה למדליה אולימפית. אם היא תצליח להתנהל מול הלחץ של הקהל הביתי בלונדון, היא תוכל לקפוץ גבוה מאוד". אגב, באותה תחרות בוילרבאן, בליסדייל ניסתה לעבור גובה של 5.01 מ' ולשבור את השיא העולמי באולם של ילנה איסינבאייבה. היא לא הצליחה, אבל הייתה קרובה מאוד באחד הניסיונות, כשבסיום התחרות סיפרה: "אני שמחה שהיתה לי הזכות לנסות ולהתמודד עם השיא הזה, בפעם הבאה אהיה מוכנה לזה מנטלית".

רק שלוש קופצות השיגו תוצאות טובות יותר מבליסדייל בהיסטוריה של הקפיצה במוט (באצטדיון ובאולם), ושלושתן צפויות להתחרות נגדה בלונדון. מדובר בשיאנית העולם ילנה איסינבאייבה, שבשנים האחרונות כושרה לא ברור, בשיאנית העולם לשעבר סבטלנה פאופנובה, ובג'ני שור האמריקאית שקפצה לפני מספר ימים 4.88 מ' בבוסטון, אבל באופן כללי מתאפיינת בחוסר יציבות. בליסדייל תיהנה בלונדון מיתרון הביתיות, אבל כשמדובר בקופצת צעירה ולא מנוסה, קשה לקבוע אם היא תוכל לנצל את היתרון של זה או להיפגע מהחיסרון ולהילחץ. בכל מקרה, ההזדמנות הראשונה של בליסדייל להתחרות מול הקופצות הטובות בהיסטוריה תהיה באליפות העולם באולם, שתתקיים בחודש הבא באיסטנבול. אגב, ביום רביעי בליסדייל התחרתה לראשונה בחייה מול איסינבאייבה, בתחרות שהתקיימה בבז'יגוז' שבפולין. שתי הקופצות השיגו תוצאה זהה של 4.68 מ'. איסינבאייבה עברה בניסיון השני וניצחה בזכות זה את התחרות, מאחר ובליסדייל עברה רק בניסיון השלישי. אולי מבחינתה של בליסדייל, טוב שזה נגמר "ברגוע". אחרי כל מה שעשתה בחורף האחרון, אולי אפילו עדיף שהמפגש הראשון בינה לבין איסינבאייבה יסתיים בהפסד. מה שבטוח, מי שרוצה לנסות ולתפוס את תוצאת השנה בסוף השבוע הנוכחי, או אולי לשמוע על ניסיון לשיא עולם חדש, כדי שיבדוק את התוצאות של המבחנים הבריטים לאליפות העולם באולם, שיתקיימו בשפילד. בליסדייל מגיעה לשם כדי לנסות ולככב מול הקהל הביתי, כל זה במטרה לקבל סוג של אינדיקציה לקראת לונדון 2012.

 

תמונה באדיבות Victor Sailer/photorun.net

  • Victor Sailer/photorun.net

סגור