ויתרתם על מרתון תל אביב? נסו את בית לחם

| שתף |

בעזה ביטלו את המרתון, בתל אביב נאלצו לדחות ולהקטין משמעותית, אבל צפונית לירושלים מתכננים בחודש הבא אירוע היסטורי

תאריך: 14/03/13, מאת: דני בורשבסקי

מרתון תל אביב המלא כבר לא ילווה השנה בכל החגיגיות של העיר, ומרתון עזה בוטל בגלל הדרת נשים. אבל אם חשבתם שהמרתון הבא באיזור ישראל-הרשות הפלסטינית יקרה רק בינואר 2014, לא לקחתם בחשבון את מרתון בית לחם – ממש כאן, דרומית לירושלים. אחרי שבעזה התקיימו כבר שני מרתונים בעבר, בית לחם תארח למעשה את המרתון הראשון אי פעם שמתקיים בשטחי יהודה ושומרון. בעבר התקיימו ריצות פוליטיות למען השלום מבית לחם לכיוון ירושלים, אבל אלו לא היו מרתונים. הזינוק למירוץ הזה יהיה בסמוך לכנסיית חג המולד, האתר המזוהה ביותר עם בית לחם בעולם הנוצרי. המסלול עצמו יעבור בסמוך למחנות הפליטים באיזור בית לחם.

הרעיון למרתון בית לחם נוצר על ידי שתי רצות חובבניות מדנמרק, שהצליחו להרים אירוע גדול, שיכלול גם מירוץ חצי מרתון וריצה ל-10 קילומטרים. הבעיה של המארגנים הייתה להכשיר מסלול של 42.2 קילומטרים בשטח A של הרשות הפלסטינית, כך שבסופו של דבר המסלול יורכב משתי הקפות זהות. סיגנה פישר, אחת ממארגנות המירוץ, אמרה לסוכנות הידיעות AFP: "חשבנו שזה רעיון טוב לקיים פעילות שונה שתאפשר להביט על החיים כאן מזווית אחרת. רצינו לתת לפלסטינים דרך לחשוף בפני העולם את החיים שלהם במקום היפה הזה". פישר הסבירה גם שלמירוץ הזה אין שום כוונות פוליטיות, ושהוא יתקיים אחרי שנתיים של הכנות בסיוע של ארגוני זכויות אדם בינלאומיים.

כזכור, שלטון החמאס ביטל לאחרונה את מרתון עזה אחרי שלא הסכים להשתתפותן של נשים. במקרה הזה, מאחר ומדובר בשטח בשליטת הפת"ח, לא צפויות בעיות. פישר מספרת שבמסגרת שיווק המרתון ברשות הפלסטינית, נעשות פעולות לעידוד הנשים להשתתף. "מאז ינואר האחרון הקמנו מסגרות לאימוני ריצה בבית ג'אלה, ומדי שבוע הצטרפו כ-30 איש. אנשים עבדו קשה מאוד כדי להגיע לכושר ריצה של 10 קילומטרים, ויש לא מעט אנשים שאנחנו מכשירים לחצי המרתון. הם נרגשים מאוד מהעובדה שהם יוכלו לגלות את האזור שלהם דרך הריצה", אמרה המארגנת.

בשבוע הקרב, באיחור קל, תיפתח ההרשמה למרתון בית לחם ברשות הפלסטינית, שיתקיים ב-21 לאפריל. לפי הצפי של המארגנים, צפויים להשתתף בו כמה מאות פלסטינים, ועוד כ-100 אורחים מחו"ל. ומה לגבי השתתפותם של רצים ישראלים? האמת היא שבריצות השלום שהתקיימו בשנים האחרונות והוזנקו מבית לחם, הורשו פעילי שלום ישראלים להיכנס לעיר. מצד שני, רק במרתון ירושלים האחרון דאגו אנשי הרשות הפלסטינית לככב בכתבות של הרשתות הזרות שסיקרו את האירוע המופלא הזה. הם קראו להחרים את המרתון הזה וטענו שהוא "מממן את הכיבוש". בכל אופן, כשזה קשור במרתון תמיד אפשר למצוא את הצד השפוי ביותר, והוא הצד הספורטיבי. אם מציעים לנו מרתון בנופים יפים, עם העליות של הרי יהודה, ועם היסטוריה קטנה שכל מי שישתתף בו יהיה חלק ממנה – אז למה לא בעצם?
 

  • כנסיית המולד בבית לחם, שם צפוי להיות הזינוק

    © 2bears - Fotolia.com

סגור