חצאי המרתון הגדולים בעולם

| שתף |

ניצלנו את השבוע שבו אנחנו חוגגים את חצי מרתון עמק המעיינות כדי לבדוק מהם חצאי המרתונים הגדולים בעולם. יש עוד לאן לשאוף

תאריך: 06/12/12, מאת: דני בורשבסקי

ביום שישי הקרוב יחגגו קרוב ל-3,000 רצים את השתתפותם באליפות ישראל בחצי מרתון או בשמה השני "חצי מרתון עמק המעיינות". אין ספק שמדובר באחד מאירועי הריצה הגדולים במחוזותינו, ועם מזג אוויר מתאים, האלפים שיגיעו בשישי בבוקר לאיזור העמקים אמורים ליהנות מכל רגע. האווירה החגיגית הזאת גרמה לנו לבדוק עבורכם איפה ברחבי העולם חגיגת חצי המרתון היא לפעמים גדולה יותר מריצות מרתון, והאמת היא שמצאנו די בקלות. אז אם תרגישו צורך לאירוע יותר גדול מעמק המעיינות, אפילו פי 20, תעיפו מבט בסקירה הבאה ואולי תמצאו טיול ריצה חדש לעתיד הקרוב או הרחוק.

חצי מרתון גטבורג, שבדיה

זה אולי נשמע מפתיע, אבל מדובר במירוץ חצי המרתון הגדול בעולם. עיר הנמל השבדית, שהיא מן הסתם גם מישורית, מארחת את האירוע הזה מדי חודש מאי. נתחיל עם מספרים. למירוץ חצי המרתון האחרון של גטבורג היו רשומים כ-58 אלף רצים, ו-75 אלף רצים בסך הכל השתתפו בכל המירוצים באירוע. למירוץ הבא שיתקיים במאי 2013 כבר נסגרה ההרשמה, וירוצו בו 62 אלף משתתפים. למען האמת, מי שמכיר את גטבורג, שאירחה את אליפות העולם באתלטיקה ב-1995, יודע שמדובר בעיר ספורט אמיתית, שתושביה יודעים לחגוג אירועי ספורט גדולים. זו הסיבה שמדי שנה רואים בסוף השבוע של המירוץ כ-2,500 מתנדבים נלהבים, שגורמים לכל האורחים להבין שהם נמצאים במירוץ חצי המרתון מספר 1 בעולם. אם זה לא מספיק, הקהל השבדי לא פראייר ולפי הדיווחים, אינו נופל מהברלינאים והפריזאים הידועים ביכולות העידוד שלהם במרתונים הגדולים. במקרה של גטבורג, העיר כולה מתקשטת בסוף השבוע של חצי המרתון, הבירות נשפכות ללא הפסקה והמוזיקה לא מפסיקה להתנגן. הכל למען הרצים אבל לא רק, שהרי במדינות בעלות תרבות ספורט אמיתית מבינים עד כמה אירועים מהסוג הזה יכולים להיות עוצמתיים.

בופה גרייט נורת' ראן , בריטניה

אם כבר הזכרנו את יכולות הארגון ותרבות הספורט הגבוהה של השבדים, איך אפשר שלא להזכיר את הבריטים. בקיץ האחרון הם הרשימו את כולנו בארגון משחקים אולימפיים מופתיים, אבל צריך לזכור שבממלכה המאוחדת מתקיימים בקביעות כל כך הרבה אירועי ספורט מסורתיים ואחד מהם הוא חצי המרתון השני בגודלו בעולם – ריצת הצפון הגדולה של "בופה" המתקיימת מדי חודש ספטמבר באיזור ניוקאסל בצפון אנגליה.
המירוץ הזה יצא לדרך ב-1981 אז השתתפו בו 12 אלף משתתפים, 20 שנה לאחר מכן כבר השתתפו בחצי המרתון הזה 54 אלף רצים וזו ככל הנראה הסיבה ש"בופה" חברת שירותי בריאות בריטית, היא הספונסרית של האירוע במשך 18 שנה – מדובר באחד מחוזי האימוץ הארוכים בבריטניה בהקשר של ספורט. אז אולי מבחינת המספרים זה קצת יותר קטן מגטבורג, אבל האירוע עצמו נראה בקטעי וידאו שונים יותר יוקרתי, מה גם שהמסלול שלו יותר מהיר ואטרקטיבי. לאורך השנים, מארגני חצי המרתון הזה ידעו להביא לשם את הטובים ביותר, כך למשל אחד מהזוכים בעבר היה היילה גברסילאסי, כשאלוף הנוכחי הוא וילסון קיפרוטיץ' הקנייתי, שקבע לפני שלושה חודשים שיא מסלול של 59.06 שניות.

וואן אמריקה 500, אינדיאנפוליס

אין מדינה שמתקיימים בה כל כך הרבה ריצות חצי מרתון כמו בארצות הברית, וכאן מדובר במירוץ ה-21.1 ק"מ הגדול מכולם בארץ האפשרויות. מארגני ה"וואן אמריקה 500" לא מתיימרים להפוך את המירוץ הזה לגדול ביותר, הם פשוט מתגאים שבתשע השנים האחרונות המירוץ הזה הוא "סולד אאוט" וזה אומר 35 אלף רצים מדי שנה, שעוד נחשבים לברי מזל מאחר והייתה להם הזכות לרוץ באירוע הזה. לא תראו שם את הרצים הגדולים בעולם, ספק אם בכלל תראו שם קנייתים ואתיופים. הסיבה שהמירוץ הזה הוא כל כך גדול ופופולארי נעוצה במארגניו, ארגון זכויות אדם לא רווחי. למעשה, חצי המרתון באינדיאנפוליס רק פותח חודש של חגיגות פסטיבל 500 אותן מארגן אותו ארגון. סיבה נוספת לכך שבאותו יום העיר אינדיאנפוליס מפוצצת היא שיום לאחר חצי המרתון, מתקיים שם מירוץ ה"אינדי 500" במסגרת סבב ה"נאסקאר" במירוצי מכוניות – מדובר באחד מאירוע הספורט הגדולים ביותר בארצות הברית. בשורה התחתונה, חצי מרתון שמתקיים במקום הנכון ובזמן הנכון ביותר שיכולים להיות.

 

הרוק אנד רול, אריזונה

מדובר בחצי מרתון אחד מבין כמה שמרכיבים סבב תחרויות בארצות הברית ואירופה, ובכל זאת, זה עוד אירוע שמתקיים בזמן מאוד מתאים. מירוץ חצי המרתון של אריזונה הוא חלק מאירוע מרתון במדינה הדרומית שמתקיים מדי שנה ב-14 בינואר, יממה לפני יום מרטין לותר קינג, שנחשב ליום חג גדול בארצות הברית. אז כבר יש לנו אירוע פופולארי, תוסיפו לזה את העובדה שרוב רצי המרתון האמריקאים הבכירים מגיעים לחודש ינואר אחרי שהתחרו בסתיו שלפני בניו יורק או שהם מתכוננים לבוסטון באביב, ותקבלו סיבה לכך שחצי המרתון באריזונה הוא יותר פופולארי. חוץ מזה, מדובר במסלול טוב עם הרבה ירידה, מה שגורם ליותר מ-20 אלף רצים לסיים אותו מדי שנה. לאורך המסלול אגב תוכלו למצוא 40 להקות של מעודדות מבתי הספר שבאריזונה ו-70 תזמורות – רק הכמות הזאת אמורה להספיק לכם להסחת דעת של שעה וחצי לפחות מהקושי שבריצה.

חצי מרתון פריז, צרפת

גם בפריז יודעים שתושבי העיר הכל כך גדולה יקבלו בברכה אירוע ספורט גדולים. זה אומר שבעירייה לא מרגישים שצריך "ללכת לקראת התושבים" ולקיים את חצי מרתון פריז יחד עם המרתון הגדול. להיפך, כחודש לפני המרתון הידוע של עיר האורות, מתקיים שם אחד מחצאי המרתון הגדולים ביותר באירופה. כמות המשתתפים בריצה ל-21.1 קילומטרים כבר מתקרבת ל-30 אלף רצים באירוע הזה, שבדומה למירוץ "בופה" בבריטניה, מארגניו דואגים מדי שנה לשמות הגדולים ביותר. כך למשל, בשנה שעברה ניצח בפריז סטנלי ביווט הקנייתי, שהצליח לרדת משעה ולקבוע 59.44 דקות. חודש לאחר מכן התברר שכל זה היה חימום לקראת המרתון עצמו בפריז, שגם אותו הוא ניצח בזמן מעולה של 2:05:11 שעות.
 

  • זינוק בסדקת "רוק אנד רול"

    Victah sailer / photorun.net

סגור