טריאתלון וכדורגל- הולכים ברגל?

| שתף |

איך הופכים ספורט כמו שלנו ל'חיית' קהל אימתנית? באיזה צורה ניתן לשדרג כדי שהסיקור בתקשורת יראה מזמין ומושך כאחרון מקצועות הכדור? ישבתי עם מיטב מוחות האקדמיה לספורט בוינגייט, והעלינו רעיונות...

תאריך: 08/06/12, מאת: נווה כהן

אלפי ספורטאים ומיליארד צופים ומעריצי ספורט מסביב לעולם, מחכים דרוכים לקראת טקס הפתיחה בלונדון. עם האצבעות על השלטים, עם עכברי המחשב ועל המסכים- יש גם אלו שהצביעו ברגליים ונסעו לחזות בפלאים שהקימו האנגלים. בעודי אחד מהם (על מרקע הטלויזיה, לא להגזים) אני כבר לא יכול לחכות לתחרויות הטריאתלון, השאלה כמה אנשים שאינם טריאתלטים יצטרפו וייתעניינו בשידרו. דיברנו על התקשורת והאנשים, אז בואו נחשוב על רעיונות מקוריים. כאלה שיהפכו את הספורט ליותר אטרקטיבי ופופולארי בעיניי הצופים!

לפני שנתחיל- בטוח שצריך לשנות משהו? האם המתכונת טובה כמו שהיא היום? ובכן, יש השואלים זאת- ובצדק. אבל בענף צעיר, כמו בענף צעיר- הרבה עיקולים ושינויים בדרך. כמו שהחליט האיגוד העולמי על שינוי במרחקיו של הטריאתלון, ננסה גם אנחנו לתת את הדעת ברעיונות לשיפור לטובת חווית הצפייה בספורט.

משחר הטריאתלון, היתה הפרדה בין ההנאה על המסלול- ולבין ההרגשה מחוצה לו. המתחרים מצאו שהריגוש והאהבה תוך כדי מאמץ והסיפוק ממכר בקו הסיום. לידם היו הצופים בצדי הדרך, 'לטס פייס איט': מעבר לצעקות בודדות בשניות בהן חולף הפלוטון על במהירות- לא היו שותפים מדי למהלך התחרות או יתרה מכך, להתרגשות שהספורט יכול להציע. אז איך הופכים ספורט כמו שלנו ל'חיית' קהל אימתנית? באיזה צורה ניתן לשדרג כדי שהסיקור בתקשורת יראה מזמין ומושך כאחרון מקצועות הכדור? ישבתי עם מיטב מוחות האקדמיה לספורט בוינגייט, והעלינו רעיונות:

1. טריאתלון אולמות
אולי נשמע קצת מוזר, טריאתלון באולם, אבל הרעיון בו הספורטאים מתמודדים במרכז וסביבים קהל הומה בטריבונות ענק- אינו מופרך כלל. תחרות השחיה והאתלטיקה מלאות עד אפס מקום, כמו כן קיים הוולודרום (מתחם רכיבם אליפסי ומשופע). הרעיון כבר קיים- אז למה לא להמציא מתקן שיכיל את השלושה? בריכת שחיה במרכז, מוקפת בוולודרום רחב ומושקע ומסלול ריצה מעגלי גם הוא במקום.
ציון המערכת: בטיחות מעל הכל, ובמסלול כה קצר וצפוף- צפויות תאונות. מעבר לכך- ההשקעה הפיננסית והתחזוקה למתקן כזה עצומה. ציון סופי: 6.

2. ספרינטאתלון
קיצור המרחק בטריאתלון הוא לא רעיון חדש, ואפילו מתרחש בפועל. כוונתו של האיגוד העולמי כבר נאמרה ברי"ש גלי והמרחק האולימפי- ימיר את עצמו למרחק הספרינט. 750 שחיה, 20 ק"מ אופניים ו-5 ק"מ ריצה. הרי היום בתרבות האינסטנט שלנו הכל צריך להיות מהיר, מרוכז ועתיר אקשן. יותר דרמות, יותר התרחשויות וכל שנייה- נהיית קריטית יותר. נגעת נסעת- כך גם תהיה התחרות לספורטאים, אכזרית ברעיונה. אבל מה לא יעשו בשביל כסף?
ציון המערכת: קצת מאבד מהרעיון שהטריאתלון הוא ספורט סבולת אתגרי. עם זאת, ייתן תנופה לעניין התקשורת בו וימשוך קהל רב חדש. ציון סופי: 8.

3. תחרות בין קבוצות- ולא בין בודדים
שאלה: מה לדעתכם יתעניין אדם מן השורה לראות: יאן פרודינו מול טים דון- או גרמניה נגד בריטניה? התשובה כמובן, היא ארצות. משהו שמאחד ואנשים גם אם לא מבינים גדולים בענף- יוכלו להתחבר. לבנות נבחרת בדומה לטור דה פראנס שם עובדים בשביל פייבוריט אחד או שניים.
ציון המערכת: ספורט אינדיווידואלי יכול להתנגש עם האגו בקבוצות. איך זה עובד באופניים? אין לי תשובה מספקת. עם זאת אפשרות לניחוח חדש ומרענן לענפינו. ציון סופי: 7

4. הרחבת מפעלים
אם ניקח מודל מצליח בו הפופולאריות עולה על כל דמיון ומספר, יהיה זה מן הסתם ענף הכדורגל. הכדורגל העולמי רווי מפעלים וליגות תחרותיות עד שובע. מהמונדיאל וגביע אמריקה עד ליורו ולליגת האלופות. יותר מפעלים- יותר קהל. יותר קהל- יותר תקשורת. יותר תקשורת- יותר ספונסרים וההמשך כבר ברור. השורה התחתונה היא, איך לא- כסף.
ציון המערכת: כנראה, שלספורט הצעיר עדיין אין בסיס רחב מספק של מתחרים כמו במקצועות הכדור. ריבוי מפעלים יוכל לגרום לפיזור תשומת הלב ואף לירידה בתודעת הטריאתלון. אך אם יעצבו אופניים של ליגת האלופות מעותרים בכוכבים נוצצים- אולי אנחנו בעד. צוין סופי: 7

אלו היו ההצעות לשיפור תדמית הטריאתלון העולמי ששווה להקדיש להן מחשבה. אני, ואיתי גם חבריי הקרובים נהנה משידורי תחרויות הטריאתלון מלונדון ונקווה שיחד איתנו- גם 'לא-טריאתלטים' יצפו בהנאה במרקע. ומה איתכם? יש לכם רעיונות נוספים לריו 2016?
 

  • © Val Thoermer - Fotolia.com/ © synto - Fotolia.com

סגור