טרם זמנם

| שתף |

השבוע הלך לעולמו עבדראחים גומרי המרוקאי, אחד המרתוניסטים הבולטים בעשור האחרון, שנהרג בתאונת דרכים בגיל 36. הוא הצטרף לרשימה של ספורטאי סיבולת מהצמרת העולמית, שמתו בנסיבות שונות ומוזרות

תאריך: 22/01/13, מאת: דני בורשבסקי

לא ברור אם במקרה של עבדראחים גומרי ניתן לקשר את המוות שלו לספורט. מצד אחד, המרתוניסט המרוקאי נהרג בתאונת דרכים, מצד שני זה קורה מספר חודשים אחרי ששמו הוכתם בגלל שימוש בחומרים אסורים, ולהרבה ספורטאים בעולם קרו דברים שונים ומשונים בנסיבות דומות. לאור ההתרחשויות האחרונות במרוקו, נזכרנו בעוד כמה אתלטים ורוכבי אופניים שהלכו לעולמם בטרם עת – כל אחד והסיפור שלו.

עבדראחים גומרי

הוא היה רץ מצטיין למרחקים ארוכים שבשנת 2007 עשה את ההסבה למרתון, ונראה פשוט מצוין. הוא סיים ארבע פעמים במקום השני במרתונים הגדולים בעולם: פעמיים בניו יורק (2007 ו-2008), בלונדון (2007) ובשיקגו (2009). במשך תקופה הוא גם היה השיאן המרוקאי בריצת המרתון עם שיא אישי מדהים של 2:05:30 שעות. בקיץ 2012, קצת אחרי מה שנראה כמו השיא שלו בקריירת האתלטיקה, שמו של גומרי הוכתם אחרי שהוא הואשם בשימוש בחומרים אסורים, כמו חבריו הטובים למועדון ראשיד ראמזי (מי שייצג את בחריין וניצח בגמר ה-1,500 מטר בבייג'ינג 2008 לפני שנפסל) ויוסף באבה. אגב, שניהם נסעו איתו באותה מכונית שבה הוא מצא את מותו, ונפצעו. כעת נבדקות נסיבות התאונה, לא ברור מה גרם לחבורה המרוקאית לאבד שליטה והשאלה הנשאלת היא האם כל זה קשור לעובדה שבעבר הלא רחוק הם היו סופרסטארים וכיום הם נחשבים לאתלטים "עבריינים"?

סמואל וואנג'ירו

גומרי הוא לא המרתוניסט הבכיר ביותר שמצא את מותו בשנים האחרונות, כי גם האלוף האולימפי ממשחקי בייג'ינג 2008 הצליח ליהנות מהזכייה שלו לפחות משלוש שנים. במקרה של וואנג'ירו מדובר במקרה מוות הזוי. אבל דבר אחד בטוח – הרץ הקנייתי שהצליח להתגבר על תנאי מזג האוויר הקשים בסין באותו קיץ מופלא, השאיר אחריו מאזן מושלם של רץ מרתון מאחר והוא ניצח בכל המרתונים בהם השתתף (פרט לאחד שבו פרש באמצע). חוץ מהמשחקים האולימפיים, הוא ניצח פעמיים במרתון שיקגו (2009 ו-2010) כשב-2009 הוא זכה גם במרתון לונדון. למעשה, מדובר כאן בנתון מדהים מאחר ושני המסיימים הראשונים במרתון שיקגו 2009 כבר לא חיים. הבעיות של וואנג'ירו החלו בעצם בסוף שנת 2010, כשהוא נעצר על ידי המשטרה הקנייתית בחשד שניסה לרצוח את אשתו ובביתו נמצא רובה. וואנג'ירו טען אז כי מנסים להפליל אותו, טען שהרובה משמש אותו נגד גנבים, וזוכה. במאי 2011 הוא מצא את מותו אחרי שקפץ ממרפסת ביתו. לאחר החקירה התברר שאשתו תפסה אותו עם אשה אחרת, והקפיצה/נפילה מהמרפסת הגיעה אחרי שהוא רץ בעקבות אשתו. עד היום לא ברור האם הוא קפץ כדי להתאבד, או כדי לתת הסברים לאשתו. בכל מקרה, סיפור טראגי של רץ מופלא שמת בגיל 24 וחצי.Victah sailer / photorun.net

 

 

מרקו פנטאני

רוכב אופניים עם רקורד היסטורי. הוא היה אחד המטפסים הטובים בכל הזמנים, הוא היה האיטלקי הראשון שניצח בטור דה פראנס (1998) מאז שנות השישים, הוא אפילו ניצח בטור דה פראנס ובג'ירו באותה שנה. כמו במקרה של לאנס ארמסטרונג, פנטאני מעולם לא נכשל בבדיקת סמים, אבל הורשע בכל זאת. במקרה שלו זה קרה בגלל בדיקות דם לא תקינות שהצביעו על ריבוי לא טבעי של כדוריות דם. מצד אחד זו לא הייתה הרשעה רשמית, אבל מצד שני פנטאני הואשם על ידי "כל העולם" ונכנס לדיכאון עמוק לקראת שנת 2000. בין השנים 2000 ל-2003 הוא העביר את הזמן בין פרישות לקאמבקים, כשהתחרות האחרונה שלו הייתה הג'ירו 2003. הוא רצה להשתתף בטור דה פראנס אבל קבוצתו האיטלקית לא הוזמנה, והפרישה הסופית שלו מהספורט המקצועני סללה את דרכו לדיכאון עמוק, שהסתיים במוות בחדר במלון ברימיני. סיבת המוות הוגדרה כהתקף לב, כאשר ההנחה היא שהוא נגרם כתוצאה משימוש יתר של קוקאין.

איזק גאלבז ודימיטרי דה-פאו

זה אולי מקרה קצת פחות ידוע כי מדובר בשני רוכבי אופניים שלא השתייכו לצמרת העולמית, אחד ספרדי והשני בלגי, שנפגשו במהלך הטור של גנט בשנת 2006. הכוונה בנפגשו היא בעצם לכך שהם התנגשו עם האופניים במהירות שיא, שהביאה למותו של גאלבז. הנפילה הייתה כל כך קשה, שגאלבז מת בדרך לבית החולים כתוצאה מדימום פנימי כשהוא רק בן 31. דה-פאו המשיך בקריירה המקצוענית שלו, אבל לקח קשה מאוד את העובדה שהוא היה מעורב בתאונה שהביאה למותו של גאלבז. בראיון שנערך עמו כמה חודשים לאחר המקרה הוא סיפר כמה הוא מתקשה עם זה ואמר שזה משהו שהוא יסחוב איתו עד ליום מותו. בסופו של דבר, דה-פאו לא יכל לסחוב את זה יותר מדי והדיכאון העמוק שבו שקע הביא להתאבדותו בשנת 2009, שלוש שנים לאחר המקרה המצער.

 

 


 

  • עבדראחים גומרי

    Victah Sailer / photorun.net

סגור