כבר לא ספורט רק ללבנים

| שתף |

קלון ג'ונס הוא לא רק השחיין השחור הטוב בעולם כיום, הוא גם עושה הרבה כדי לגרום לילדים אפרו-אמריקאים אחרים בארצות הברית לקפוץ לבריכה

תאריך: 08/07/12, מאת: דני בורשבסקי

מצד אחד, זה די מוזר שתקשורת הספורט בארצות הברית עושה חגיגה גדולה סביב קלון ג'ונס, השחיין האפרו-אמריקאי הטוב במדינה, שהבטיח לפני מספר ימים את השתתפותו בלונדון 2012. למרות שכבר יש נשיא שחור במדינה החזקה בעולם, עדיין מתלהבים שם מפריצות דרך של שחורים אחרים. בבריכת השחייה זה באמת בא לידי ביטוי, וקלון ג'ונס עצמו נהנה לשתף פעולה עם החגיגה מסביבו. למען האמת, הוא עושה את זה כבר 6 שנים. 

ההיסטוריה שציינו בנבחרת השחייה האמריקאית בתום המבחנים ללונדון 2012 שהתקיימו באומהה היא כזאת – לראשונה יהיה יותר מנציג שחור אחד בנבחרת השחייה האולימפית האמריקאית. קלון ג'ונס הוא מבכירי הספרינטרים האמריקאים בסגנון החתירה והוא יתחרה בשלושה משחים: 50 חופשי, 100 חופשי ו-4X100 חופשי. חוץ ממנו, ליה ניל בת ה-17 תהיה חברה בנבחרת השליחות במשחה ה-4X100 חופשי, אחרי שסיימה רביעית ב-100 חופשי באומהה. אל שניהם מצטרף אנתוני ארווין בן ה-31 שעשה קאמבק לבריכה אחרי 10 שנות היעדרות. למרות שארווין נראה יותר כמו יהודי אשכנזי מאשר שחור, משייכים אותו לצורך העניין לרשימת האפרו-אמריקאים מכיוון שאביו הוא כזה ב-75 אחוזים.

ובכל זאת, סיפורו של קלון ג'ונס הוא יותר אותנטי, מה גם שאנתוני ארווין ויתר מראש על ה"כבוד" להיות אפרו-אמריקאי אחרי שביקש לא להגדיר אותו, למרות שהוא גאה בשורשיו. קלון ג'ונס נולד לפני 28 שנים בברונקס, וגדל בניו ג'רזי. בגיל 5 הוא ביקר עם הוריו בפארק שעשועים גדול, נכנס לבריכה שהייתה במקום וטבע. אמו קפצה להציל אותו, אבל גם היא לא ידעה לשחות. אביו קפץ להציל את שניהם יחד עם המצילים במקום, והילד בן החמש עבר הנשמה לפני שחזר לעצמו. כשנתיים לאחר מכן הוריו הפיקו לקחים ורשמו אותו לחוג שחיה. בעיתונים שונים בארצות הברית ניתחו לעומק את סיפורו של קלון ג'ונס דרך בדיקה של פופולאריות השחיה בקרב האפרו-אמריקאים. בעיתון "הפינגטון פוסט" למשל, נכתב ששבעים אחוזים מהילדים האפרו-אמריקאים בניו יורק כלל לא יודעים לשחות.

קלון ג'ונס הצליח לשבור את הסטטיסטיקה כשהצטיין עוד במכללות במדי צפון קרולינה. ב-2006 הוא כבר הפך למקצוען וחתם על חוזה עם "נייקי". העובדה שהוא נחשב לשחיין האפרו-אמריקאי הבכיר הראשון די סידרה אותו בחיים בכל מה שקשור לחוזי פרסום ותזרימי מזומנים. ב-2008 הוא הצליח להיכנס לנבחרת השחייה האולימפית בבייג'ינג, שם היה שותף לניצחון האדיר של האמריקאים על צרפת במשחה ה-4X100 חופשי. אז הוא גם הפך לשחיין האפרו-אמריקאי הראשון ששבר שיא עולם, לו היה שותף יחד עם מייקל פלפס, ג'ייסון לזאק וגארת וובר-גייל.

בארבע השנים האחרונות קלון ג'ונס לא היה הכי יציב מבחינת השחייה ברמה הבינלאומית. ההצלחה המסחררת שלו בבייג'ינג הפכה אותו למרצה מבוקש מאוד, אבל בעיקר למורה מסור ואהוב, מורה לשחייה. ג'ונס, שלטענתו אין יום שבו הוא לא נזכר בטביעה שלו בבריכה כילד, מקדיש חלק ניכר מהזמן שלו בפרוייקט שנקרא MAKE A SPLASH במסגרתו הוא מסתובב ברחבי ארצות הברית ומלמד לשחות דווקא את אלו שהסיכוי שלהם להגיע לבריכה הוא לא גבוה במיוחד. ג'ונס שם דגש על הקבוצות האתניות החלשות יותר בכל מדינה ומדינה, והוא מתגאה בזה. הוא גם מסביר בעצמו את הרעיון. "גם ההורים שלי לא חשבו על הרעיון שאני יכול להפוך לשחיין מקצוען. אני החלטתי לעשות את זה אחרי שצפיתי בתחרות שחיה בגיל 8 והבנתי שזה הייעוד שלי. אני רוצה להיות שם בשביל כל הילדים, ולתת להם סיכוי לעשות משהו שהם יכולים להיות טובים בו".

עם מדליית זהב אולימפית ביד, ועם רזומה של מרצה מבוקש ומדריך אהוב לשחיה כמעט בכל מקום בארצות הברית, ג'ונס הצליח להשקיע מספיק בשנים האחרונות כדי להשתתף גם בלונדון 2012. הוא ניצח את המבחנים האמריקאים ב-50 חופשי כשהקדים במאית השניה את אנתוני ארווין, וסיים במקום השני במשחה ה-100 חופשי. מי שצולח תחרות כל כך קשה במבחנים האמריקאים מגיע במקרים רבים גם למדליה אולימפית, כך שיתכן וג'ונס גם יזכה במדליית היחידים האולימפית הראשונה שלו בלונדון – יש למה לשאוף. חוץ מזה, הוא ייקח איתו לבירת בריטניה גם את ליה ניל, עליה מספרים שהיא הייתה לחוצה מאוד בתחילת תחרות המבחנים באומהה, עד ששוחחה עם מקור ההשראה שלה ש"סידר לה את הראש". "זה פשוט מדהים, שלושה שחיינים עם שורשים אפרו-אמריקאים (כולל ארווין) בנבחרת אחת זה יותר ממה שהייתי יכול לדמיין", אמר לאחרונה ג'ונס. בפעם הקודמת שבה הוא שהה בכפר האולימפי, הוא סיפר על המפגש של השחיינים עם כוכבי ה-NBA מנבחרת החלומות. "אני זוכר שהם הגיעו לאחל לנו בהצלחה. כולם קפצו על ההזדמנות לדבר איתם, אחרי הכל מדובר בלברון ג'יימס ודווין וויד. אני הגעתי אליהם עם כובע הבייסבול של היאנקיז שלי ואז לברון ג'יימס שאל 'מה, יש לכם אח בנבחרת?'. כולם התפוצצו מצחוק".

אז היום קולן ג'ונס הוא לא רק BROTHER (אח ככינוי לאפרו-אמריקאי). היום הוא כבר אחד השחיינים המובילים בנבחרת האמריקאית ללונדון 2012 וכדי להסביר את רמת הפופולאריות אליה הוא הגיע אפשר להיעזר בסיפור קטן שנכתב לפני מספר ימים בניו יורק טיימס. מרכוס ג'ורדן, שהוא כדורסלן מכללות ואחד מבניו של מייקל ג'ורדן, הגיע לתחרות השחייה באומהה כדי לעודד את חבריו. הוא לא הבין איך ביום אחד הוא ספר ארבעה אנשים שביקשו ממנו חתימה. הם לא ידעו שזה הבן של הכדורסלן הגדול מכולם, הם פשוט חשבו שמדובר בקלון ג'ונס.
 

  • © .shock - Fotolia.com

סגור