כישרון על

| שתף |

מוגס טסמה נחשב בעיני מאמנים בכירים ובעיני טובי הרצים לריצות ארוכות ככישרון הגדול ביותר שנחת בארץ. על אף גילו הצעיר, טסמה כבר הוכיח בחצי מרתון עמק המעיינות כי קרבה עת מחיקתם של שיאי ישראל בריצות כביש למרחקים בינוניים

תאריך: 23/02/11, מאת: אורן בוקשטיין

בשנה שעברה גזצ'או יוסף הגיע לאליפות ישראל במרוצי שדה כפייבוריט ברור אחרי שזכה שנה קודם לכן בתחרות. מעטים, אם בכלל, ספרו את מוגס טסמה אפילו כרץ שייתן פייט לגזצ'או. סופה של התחרות הזו ידועה לכולם – טסמה ניצח והקדים את גזצ'או שסיים שני ב-57 שנ'.

למעשה זכייתו של טסמה באליפות ישראל הייתה סימן הפריצה שלו לתודעת האתלטיקה בכלל ומירוצי המסלול והכביש למרחקים בינוניים וארוכים בפרט. מי שחשב אז להספיד את גזצ'או, קיבל את התשובה כעבור כחודש וחצי בשבירת השיא הישראלי ב-10,000 מ' (על המסלול) במסגרת אליפות ישראל במקצוע זה שהתקיימה באצטדיון בהדר יוסף.
למרות שיאו, אבל בגלל מהירותו, גזצ'או (שתחילת דרכו הייתה בריצות 400 ו-800 מ') בחר לרוץ באליפות אירופה את חצי המרחק, מקצוע נוסף בו הוא מחזיק בשיא הישראלי, וכך נסללה דרכו של טסמה לייצג את ישראל בברצלונה ב-10,000 מ'. אומנם גילו הצעיר וחוסר ניסיונו באו לידי ביטוי בתחרות בברצלונה, בה הוא פתח במהירות גבוהה ושמר את עצמו בדבוקה הראשונה, אולם החלק האחרון של הריצה לימד אותו דבר או שניים על קצבים מול התותחים, לפחות אלו באירופה.
עם סיומה של עונת המסלול טסמה החל להתאמן לקראת חצי מרתון עמק המעיינות. התחרות הבאה שלו תוכננה לאליפות ישראל בכביש למרחק 10 ק"מ (מירוץ אשדוד), בה גם התחרה לראשונה אחרי זמן רב ראש בראש נגד גזצ'או (שיודע בכל הזדמנות לפרגן ליריבו). גם הפעם טסמה הראה חלק מהכוח שטמון בגופו כשניצח והקדים את גזצ'או, הפעם בהפרש של 41 שנ'.
באליפות ישראל בחצי מרתון בעמק המעיינות, טסמה כבר סומן כמועמד הבכיר לניצחון, בין היתר בגלל היעדרו של גזצ'או ורצי מרתון בכירים נוספים ששהו במחנה אימון באתיופיה ולא רצו בתחרות. טסמה נתן את ריצת חייו, ניצח, שבר שיא ישראלי בן 13 שנה של היילה סטאין, גבר על רצי מרתון מנוסים ממנו בהרבה, אבל כל זאת, רק כדי לגלות כעבור כשבועיים שתוצאתו, כמו יתר תוצאות התחרות לא יחשבו בגלל אי תקינותו של המסלול מבחינת המרחק אותו רצו המשתתפים, שהיה קצר ב-133 מ' מהמרחק הרשמי לחצי מרתון (21.1). טסמה נשמע אומנם מאוכזב מאוד אחרי שקיבל את ההודעה על כך ששיאו לא יוכר, אולם כדרכם של רצים גדולים ממנו בהרבה, הוא כיוון את האכזבה הזו למקומות הנכונים במטרה למנף על-ידה את הרעב והשאיפות הגדולות שיש לו.
ערב חצי המרתון הראשון בחייו, הרץ הצעיר, בן ה-23 מאגודת הפועל אתלטי אורן ידע לא לצאת בהצהרות מחייבות. "אני לא יכול להתחייב על תוצאה, אבל לבטח ארצה לנצח במירוץ", אמר ועשה. רבים מצפים ורוצים לראות את טסמה מייצג את ישראל במרתון. רבים אחרים רואים בו כיורש הגדול של סטאין. אבל טסמה, בעזרת יד מכוונת של מאמניו זוהר זמירו ואמנון גור, מתנהל בצורה שנראית נכונה על פניו, אבל רק ימים יגידו אם כך באמת היה.
שנת 2011 החלה עבור טסמה עם פציעה ברגל, ממנה החליט להתאושש באופן מלא לפני החזרה לכביש או למסלול. התחרות הראשונה בה התחרה השנה הייתה לפני כשבועיים כשרץ נגד גזצ'או במסגרת תחרות הזמנה של הפועל חולון שהתקיימה בהדר יוסף, בה הוא נוצח ע"י יריבו במרחק של 3000 מ'. למעשה, הייתה זו התחרות הראשונה שלו מאז חצי המרתון בעמק המעיינות, בה המהירות הטבעית של גזצ'או הכריע אותו, ואחרי קרב צמוד לאורך 2000 המטרים הראשונים, כוחו לא עמד לו ב-1000 האחרונים בקצב אותו הכתיב הבכיר מבין השניים.
כאמור, לקראת אליפות היובל של ישראל ותל אביב במרוצי שדה שתתקיים ביום שישי, 25.2.2011, טסמה מגיע במעמד דומה לזה אליו הגיע בשנה שעברה גזצ'או. האם גם הפעם יהיה מי שיפתיע את הרץ המתנשא לגובה של 1.65 מ' ובעל נתוני גוף כמעט זהים לאלו של הגורו הגדול, היילה גברסלאסי? מחד זה לא נראה כך, אבל מאידך, הנבואה לא ניתנה לנו. לקראת התחרות טסמה שוב מצטנע: "אני מגיע לקבוע תוצאה טובה ולתת את הכי טוב שיש לי. אני מקווה שהכי טוב שלי, בשלב זה של העונה, יביא אותי לניצחון".
 

סגור