כמה "עושים" הסלבס במרתון?

| שתף |

לקראת מרתון ניו יורק, הידוע כמירוץ עם שלל סלבריטאים אמריקאים, החלטנו לבדוק מיהם אותם סלבס השייכים למשפחת המרתוניסטים ומהם הזמנים שלהם. מצאנו לא מעט הפתעות

תאריך: 14/10/12, מאת: דני בורשבסקי

ריצת המרתון הפכה כבר מזמן לתחביב של הרבה אנשים שיכולים להרשות לעצמם מאמנים אישיים שיובילו אותם לקצה גבול היכולת. באופן טבעי, פרט לכל מיני בכירים במשק, הפכה ריצת המרתון גם ל"בייבי" של לא מעט סלבריטאים, בעיקר בארצות הברית. במרתון ניו יורק שיתקיים בנובמבר אפשר לראות רבים מהם באופן קבוע. אצלנו בארץ זה תחום שעדיין לא ממש התפתח בקרב אנשי תעשיית הבידור, אבל יש כמה "צדיקים" – בעיקר בתחום הפוליטיקה. לקראת המרתון בניו יורק, בו נלמד ככל הנראה על ידוענים חדשים שהגשימו את החלום והשלימו את המרחק של 42.2 קילומטרים, החלטנו לבדוק מיהם הסלבס שכבר עשו את זה, וכמה זמן זה לקח להם?

שחקנים הוליוודים

השחקן ההוליוודי שהרשים עד היום יותר מכולם בריצת המרתון היה וויליאם בולדווין, אחד מארבעת האחים הידועים שכולם שחקנים. בולדווין קבע את שיאו האישי במרתון ניו יורק ב-1992, כשסיים בזמן של 3:24:29 שעות. השחקנית ההוליוודית המרשימה ביותר היא ג'ואן ואן ארק, שהתפרסמה בסדרה "דאלאס" כואלני יואינג, המשיכה בסדרה "נוטס לנדינג" ושיחקה במשך שנתיים גם באופרת הסבון "צעירים חסרי מנוח". ואן ארק, שמגדירה את עצמה כמכורה לריצה שלא יכולה להרשות לעצמה פחות מ-10 מייל ביום, קבעה ב-1979 זמן נהדר של 3:35:00 שעות. אדוארד נורטון, ששיחק לצדו של בראד פיט ב"מועדון קרב" והיה מועמד פעמיים לפרס האוסקר, נתפס גם הוא בחיידק של הריצה ובמרתון ניו יורק בשנת 2009 סיים בזמן של 3:48:01 שעות. אנתוני אדוארדס, שגילם את ד"ר מארק גרין בסדרת בית החולים "אי.אר", נשאר נאמן לעיר שיקגו כשהתחרה גם במרתון הידוע בעיר בשנת 2003 וקבע 3:55:40 שעות. מי שקבע זמן דומה היה וויל פרל, כוכב "סאטרדיי נייט לייב", שהשתתף ב-2003 במרתון בוסטון וקבע 3:56:12 שעות. קייטי הולמס, שחקנית בפני עצמה וגם אשתו לשעבר של טום קרוז, זאת שגרמה לו לקפץ על הספה של אופרה ווינפרי, העדיפה בעצמה את הריצה ועשתה את זה במרתון ניו יורק ב-2007, אותו סיימה בזמן של 5:30 שעות. עם כל הכבוד ל"הוליוודים", השחקן המהיר מכולם הוא דווקא בריטי בשם ג'ון קסטון, שהשתתף בעיקר במחזות זמר בבריטניה וארצות הברית. לא רק שהוא מחזיק בשיא אישי של 3 שעות, הוא גם שיאן העולם לריצת מרתון לגילאים מבוגרים, כשבגיל 76 קבע 3:22:59 שעות במרתון פורטלנד.

כוכבי טלוויזיה

הזכרנו מקודם את טום קרוז שקפץ על הספה של אופרה ווינפרי, אז מסתבר שגם מגישת הטלוויזיה הפופולארית ביותר בארצות הברית השלימה ריצת מרתון, למרות שלא תמיד אפשר לראות את זה עליה. זה קרה במרתון מרין קורפס בשנת 1994, אותו ווינפרי סיימה בזמן של 4:29:20 שעות. מי שבאמת עשה מהפך מדהים, גם במשקל, הוא הקומיקאי דרו קארי, אותו כולנו זוכרים כשחקן הראשי והשמנמן מהסדרה "דרו קארי" וכמנחה "של מי השורה הזאת בכלל?" . אז מסתבר שקארי השיל לא מעט קילוגרמים, ובשנה שעברה הצליח להשלים את מרתון מרין קורפס בזמן של 4:37 שעות. מי שהיה מהיר ממנו ביותר משעה היה השף הבריטי העצבני גורדון ראמזי, שבכלל התחיל את דרכו ככדורגלן, הפך בתור סלב לרץ חובב למרחקים ארוכים, וסיים את מרתון לוס אנג'לס ב-2010 בזמן של 3:36 שעות.

פוליטיקאים

אין ספק שהפוליטיקאי הידוע ביותר שהשלים ריצת מרתון הוא נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' וו. בוש. שבע שנים לפני שנבחר לנשיאות, עוד היה לו זמן להתאמן למרתון והוא גם הצליח להשיג זמן מרשים של 3:44:52 שעות ביוסטון. עדיין בארצות הברית, שרה פיילין, מושלת אלסקה לשעבר שהתמודדה בבחירות האחרונות בארצות הברית על תפקיד סגנית הנשיא מטעם הרפובליקנים, יכולה להתגאות בהיותה מרתוניסטית שירדה מגבול 4 השעות. במרתון האמפיז ב-2005 היא קבעה 3:59:36 שעות. יורג היידר, שהיה מנהיג מפלגת החירות האוסטרית וכונה "נכדו הרוחני של היטלר", סיים את מרתון וינה בשנת 1997 בזמן של 3:33:17 שעות. מסתבר שהיה גם ראש ממשלה בעל שיא אישי של פחות משלוש שעות במרתון. מדובר במי שהנהיג את סלובקיה בשנים האחרונות, מיקולש דז'ורינדה, שכבר קבע בחייו 2:54:57 שעות.

מוזיקאים

להקת "אבבא" לא רק הכתיבה את הקצב בשנות השבעים והשמונים, מסתבר שחבר אחד שלה ידע להכתיב קצב מצוין גם בריצות הכביש. מדובר בביורן אולבויס, אחד משני הגברים בלהקה, שידע למצוא את הזמן לרוץ עוד בשיא פריחתה של "אבבא" ובמרתון שטוקהולם בשנת 1980 קבע 3:23:54 שעות. הראפר האמריקאי שון קומבס, שהתפרסם תחת השם "פאף דדי", השתתף בגרסת 2003 של מרתון ניו יורק וסיים בזמן של 4:14:54 שעות. מי שהרשים יותר ממנו היה "פלי" הבאסיסט ההיפראקטיבי של "רד הוט צ'ילי פפרז", שסיים את מרתון לוס אנג'לס ב-2011 בזמן של 3:53:00 שעות. גם רונאן קיטינג האירי, חבר להקת "בויזון" לשעבר, הצליח לרדת מארבע שעות וקבע 3:59:33 שעות במרתון לונדון ב-2008. מי שחשב להגיע בריצה להופעה של אלאניס מוריסט, שתופיע בקרוב בארץ, צריך לדעת שהיא יכולה להזדהות איתו. גם מוריסט זכתה לקבל מדבקה של 42.2 אחרי שסיימה את מרתון ניו יורק ב-2009 בזמן של 4:28 שעות. עם זאת, שיאה האישי של מוריסט, שגם אצלה ריצה היא חלק משמעותי בחיים, עומד על 4:17 שעות ונקבע דווקא במרתון שהתקיים בשטח.

ישראלים

דווקא אצלנו בארץ, קשה למצוא פרצופים טלוויזיונים מוכרים בריצות המרתון. למען האמת, כיום רואים אותם יותר בתחרויות הטריאתלון (עופר שכטר, איתי תורג'מן) ואפילו השחיה (מיקי חיימוביץ' וגיא זוהר). הפרצוף המוכר ביותר (פרט לספורטאים המקצוענים) שחצה ראשון את קו הסיום של מרתון טבריה בשנים האחרונות היה של פרשן הטלוויזיה והעיתונאי עופר שלח. במרתון רוטרדאם ב-2008 הוא קבע את שיאו האישי המרשים, העומד על 2:52:25 שעות. מבין הפוליטיקאים, במקרה הזה לשעבר, המהיר ביותר היה אברום בורג, איש מפלגת העבודה לשעבר שפנה לעולם העסקים. בורג מחזיק בתוצאות של 3:56 שעות ממרתון ניו יורק ו-3:59 ממרתון ברלין. אגב, גם ראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט, היה חובב ריצה אבל לא השלים מרתון. ב-2002 הוא השתתף כראש העיר בחצי המרתון בירושלים, וסיים בזמן של 2:01:48 שעות. מי שכן סיים ריצת מרתון וגם ניהל את עיר הבירה הוא ראש העיר הנוכחי, ניר ברקת, שב-2008 קבע 4:13 שעות במרתון טבריה. לברקת יש גם הישגים ספורטיביים אחרים מרשימים, כשיחד עם אחיו הוא הצליח לסיים את ראלי פריז-דקאר. הדוגמן המצליח ביותר בארץ לשעבר, דודי בלסר, התחיל את הקריירה כשחקן כדוריד אבל כיום הוא עורך דין בריטי שרץ להנאתו והשתתף גם במרתון לונדון בשנת 2010. במירוץ ההוא הוא סיים בזמן של 5:15:45 שעות.

  
ניר ברקת/ צילום: מטה מרתון "ווינר" ירושלים

 

 


 

  • קייטי הולמס

    Victah Sailer / photorun.net

סגור