כמה רחוק בולט יכול לקפוץ?

| שתף |

דיוויד רודישה הזמין השבוע את יוסאין בולט לתחרות ראווה ב-400 מטר. זה גרם לנו להשתעשע ברעיון של הסבה מקצועית לכמה אתלטים בכירים.

תאריך: 22/03/13, מאת: דני בורשבסקי

דייויד רודישה, האלוף האולימפי ושיאן העולם ב-800 מטר, הפתיע השבוע כשהתייחס לתחרות אפשרית בינו לבין יוסאין בולט ב-400 מטר. השניים מעולם לא התמקדו בריצה הזאת, השיאים האישיים שלהם למרחק הזה די זהים, וכל אחד מהם לקח ריצות למרחקים אחרים למקומות שאף אחד לא האמין שהאדם האנושי יכול להגיע אליהם. היות ורודישה נשמע די רציני, ואמר שגם בולט הביע נכונות לתחרות ראווה כזאת, החלטנו "לפנטז" קצת בעצמנו, לבדוק מה עשו אתלטים גדולים אחרים במקצועות אתלטיקה שהם מעולם לא התמקדו בהם, ולדמיין מה היה קורה אם...

יוסאין בולט קופץ לרוחק

במקרה של יוסאין בולט נשאלות כמה שאלות – האם האיש המהיר בעולם משתעמם מלהתחרות ב-100 ו-200 מטרים ובשליחים? האם הוא יסתפק בלהציב אתגר שיהיה שבירת שיאיו העולמיים בריצות האלו? האם זה יספק את הספונסרים שלו? נראה שלא סתם אמר בולט במסיבת העיתונאים עוד בתום המשחקים האולימפיים בלונדון, שבמשחקי ריו 2016 הוא מתכוון לקפוץ לרוחק. למרות שמאמנו גלן מילס ממש לא חושב בכיוון הזה ומדבר על בולט כמי שיכול לרוץ גם 400 מטרים, האגדה עצמה מכוונת לבור הקפיצות. עם זאת, צריך לזכור שבולט כבר שיחרר בעבר היותר רחוק הצהרות שלא היה להן שחר. מה שבטוח, נכון לעכשיו נראה שבולט הוא האיש היחידי שיכול "להחיות" את תחרויות הקפיצה לרוחק במשחקים האולימפיים. עם כל הכבוד לקופצים כמו איבן פדרוסו, אירווינג סלאדינו וגרג ראת'רפורד, הקפיצה לרוחק היא כבר לא אותו הדבר מאז הגמר הבלתי נשכח בין מייק פאוול לקארל לואיס באליפות העולם ב-1991. בולט הוא גם הראשון מאז קארל לואיס שיוכל לזכות בקפיצה לרוחק ובריצות הספרינט באותה תחרות, פשוט אין היום אתלט אחר שיכול לעשות את זה.
מצד אחד אנחנו ממהרים להכתיר את יוסאין בולט כמי שאמור להפוך אוטומטית לקופץ מעולה לרוחק. מצד שני, המשוואה של המהירות הפנומנלית שלו והמשקל ביחס לגובה אמורים לעשות את העבודה. בולט בעצמו אמר לפני כמה חודשים בנונשלנטיות: "כל העניין זה פשוט להציב מטרות שונות. יש הרבה דברים שאני יכול לעשות בספורט. המאמן שלי רוצה שאהיה רץ 400 מטר, אני רוצה להיות קופץ לרוחק".

מייקל ג'ונסון רץ 100 מטרים

אם כבר הזכרנו את יוסאין בולט כמי שיכול להיות הרץ הטוב בעולם ל-100, 200 ו-400 מטרים בו זמנית, רבים הם האנשים שתוהים לעצמם למה מייקל ג'ונסון לא יכל לעשות את זה? אחרי הכל, שיאן העולם הקודם ב-200 מטרים הדהים ביום אחד בו קבע זמן של 19.32 שניות. גם אחרי שזה קרה, הוא לא רצה לרוץ את חצי המרחק ונשאר עם שיא אישי של 10.09 שניות אותו קבע בתחרות קטנה בטנסי ב-1994.
הפרשנים שניסו לנתח את הריצה של מייקל ג'ונסון (לפני ימיו של בולט) הסכימו בדבר אחד. מייקל ג'ונסון נחשב על ידם לספרינטר הטוב בעולם, אבל לא למישהו שיכל להתחרות עם הספרינטרים הגדולים של זמניו ב-100 מטרים. הזינוק של ג'ונסון לא היה מהיר מספיק, ועם סגנון הריצה המוזר שלו לקח לו זמן לפתח את המהירות, כך שהחצי השני של ריצת ה-200 היה מהיר בהרבה, באופן חריג אפילו, מהחצי הראשון.

דייויד רודישה רץ 400 מטרים

אם זה היה קורה, לאתלט הקנייתי המופלא הזה היה הרבה למה לשאוף. שיאו האישי של רודישה בריצה הזאת עומד על 45.50 שניות, שזה איטי ב-22 מאיות משיאו האישי של בולט. מצד שני, יש לזכור שרודישה, כמו בולט, מעולם לא התמקד בריצה הזאת. מה שכן, זמנו המרשים של רודישה אפילו לא מתקרב לשיא הקנייתי, השייך לסמסון קיטור ועומד על 44.18 שניות. קיטור, שהיה מדליסט הארד במשחקי ברצלונה 1992 נולד באיזור ריפט ואלי בקניה, האזור בו נולד גם רודישה ושבו שולט שבט המסאי. סביר להניח שרודישה, קיטור וגם שיאן העולם לשעבר וילסון קיפקטר, שנולד שם, נושאים את אותם הגנים. מה זה אומר חוץ מזה שהם מהירים? שלא צריכים להיות חכמים גדולים כדי להסיק שעם התמקדמות נכונה, גם רודישה היה יכול להילחם על תואר הספרינטר מספר 1 בכל הזמנים בקניה (שמת אגב בגיל 37 באופן מסתורי). זה לא היה נותן לו כלום, וטוב שהוא רץ 800. את ה-400 שישאיר לתחרויות הראווה נגד יוסאין בולט.


דיוויד רודישה / Victah Sailer / photorun.net

סאלי פירסון רצה 100 מטרים

רצת המשוכות האוסטרלית, שהייתה אתלטית השנה של 2012, משתעשעת הרבה ב"מה היה קורה אם". אם פעם היו מבצעים בדיקות סמים כמו היום, יתכן מאוד שהיא הייתה שיאנית העולם בריצת ה-100 משוכות. אם היא הייתה מנצלת עד תום את הכשרון הגדול שיש לה גם בריצת ה-100 מטרים, קרוב לודאי שהייתה צומחת לנו גייל דברס חדשה, אתלטית ששולטת בצורה נדירה בריצות ה-100 וה-100 משוכות. במקרה של פירסון העובדות מדברות בעד עצמן. עוד כשהיא הייתה בת 18 היא זכתה במדליית הארד באליפות העולם לנערות בריצת ה-100 מטרים. תוך כדי תהליך המעבר שלה מנוער לבוגרות, היא החליטה עם המאמנת שלה להתמקד בריצת המשוכות, ומי היה מאמין אז שהיא תהפוך לאחת מרצות ה-100 משוכות הטובות בהיסטוריה, אם לא הגדולה מכולן.
בסופו של דבר, אחרי שנים של התמקדות בריצת המשוכות, פירסון מחזיקה בשיא אישי מרשים ביותר של 11.14 שניות בריצת ה-100 מטרים, התוצאה הזאת איטית בשתי מאיות בלבד מהשיא האוסטרלי הלאומי. אין שום ספק שלפירסון יש כושר של רצת 100 מטרים של 11 שניות ומטה, וזה משהו שהיה יכול לאפשר לה להתמודד בכל גמר של תחרות גדולה, אפילו על מקום בפודיום. אולי זה גם יקרה בעתיד.


סאלי פירסון    / Victah Sailer / photorun.net


 

  • יוסאין בולט

    Victah Sailer / photorun.net

סגור