לא תמיד כיף להיות מדליסטים אולימפיים

| שתף |

איך זה שאדם נלסון האמריקאי הפך לאלוף אולימפי בכדור ברזל לאחר פרישתו? ולמה יהיה כל כך בעייתי לקחת ללאנס ארמסטרונג את המדליה?

תאריך: 09/12/12, מאת: דני בורשבסקי

חברי הוועד האולימפי הבינלאומי התכנסו השבוע בלוזאן שבשוויץ כדי לדון בכמה נושאים מסעירים שעמדו על סדר היום. אחד מהם היה שלילת מדליית הארד של לאנס ארמסטרונג מהמשחקים האולימפיים ב-2000 בסידני, כשספורטאים נוספים שדנו בעניינם היו ארבעה אתלטים, כולם זורקים (ומזריקים), שנכשלו בבדיקת סמים חוזרת בעקבות ההישגים שלהם באתונה 2004.

חברי הוועד האולימפי נאלצו לשבור את הראש, כדי לדון בנושאים שכבר פגעו בשם הטוב של המפעל הספורטיבי הגדול מכולם. מצד אחד, ברור שהמעורבים בשימוש בחומרים אסורים חייבים להיענש, מצד שני – עד כמה אבסורדי יכול להיות מצב שבו ספורטאי מקבל מדליה אולימפית או אפילו תואר אולימפי באיחור של 8 שנים?

זה מצבו של אדם נלסון האמריקאי. מדובר באחד מהודפי כדור הברזל הטובים בכל הזמנים, הוא זכה בקריירה שלו באליפות העולם אבל במשחקים האולימפיים הוא היה סגן פעמיים. מי שניצח אותו באתונה 2004 היה יורי בילונוג האוקראיני, שהיה אחד מ-100 ספורטאים שהשתתפו באתונה 2004, ושדגימות השתן שלהם נלקחו לבדיקה חוזרת. בילונוג נכשל בבדיקה הזאת, הוועד האולימפי הבינלאומי כבר הודיע בוודאות שמדליית הזהב תילקח ממנו, ובמקרה הזה דווח כי הסיכויים שנלסון יזכה במדליה הזאת גבוהים מאוד.
 


אדם נלסון / photorun.net
 

נלסון התראיין לתקשורת בעקבות המקרה, אבל לא ממש התייחס להרגשה של לזכות בתואר אולימפי בתזמון כזה, בגלל שזה עדיין לא קרה באופן רשמי. בכל אופן, מה שבטוח זה שספורטאי אולימפי לא חולם שהתואר הגדול בקריירה שלו ייראה ככה – קבלת מדליית זהב מלפני שמונה שנים מבכיר כלשהו, בטקס קטן ומאולתר איפשהו, ובלי כל הריגוש, ההילה והזוהר של המשחקים האולימפיים, בטח ללא השמעת ההמנון הלאומי באצטדיון של 80 או 100 אלף איש שמלא עד אפס מקום. ובכל זאת, נלסון כבר די הבין שהוא עומד להפוך לאלוף אולימפי דווקא עכשיו כשהוא סיים את הקריירה שלו בגיל 37 ואמר בעניין: "זה לא הניצחון שלי כמו שזה הניצחון של המערכת. קשה לי להתייחס למה שקרה או לא קרה לפני שמונה שנים. קל לי יותר לדבר על העתיד שלי ועכשיו אני יכול לעשות את זה כשיש לי מדליית זהב אולימפית".

ועכשיו תבינו את גודל האבסורד שאנשי הוועד האולימפי נדרשים להתמודד או לא להתמודד איתו. במקרה של נלסון, מקובל על ידי רבים שמגיע לו לקבל את מדליית הזהב – גם כדי שיהיה אלוף אולימפי מ-2004 בכדור ברזל וגם כי מדובר בספורטאי שמגיע לו, על הנייר. במקרה של תחרות הכדור ברזל לנשים ב-2004 מדובר באופרה אחרת. מי שסיימה שלישית בתחרות הזאת, סבטלנה קריבליובה, נפסלה בדיוק כמו בילונוג מאחר ודגימת שתן מלפני 8 שנים "הפילה" אותה. אגב, היא סיימה רביעית במקור אבל בת ארצה אירנה קורז'ננקו שניצחה במקור נתפסה במקום על חומרים אסורים באופן מיידי ונאלצה להחזיר את מדליית הזהב. 8 שנים אחרי, הבאה בתור למדליית הארד אחרי קריבליובה הייתה נדיה אוסטפצ'וק הבלארוסית. עד הקיץ האחרון אפשר היה לטעון שמגיע לה, אבל בפועל מדובר במי שזכתה בתואר האולימפי בלונדון 2012 ונפסלה מאוחר יותר – נחשו מאיזו סיבה? ואז נשארנו עם בלארוסית נוספת, נטליה מיחנביץ', שבתחרות המקורית באתונה סיימה במקום השישי (לפני ששתי מדליסטיות נפסלו), ולמה שמי שסיימה שישית באתונה תזכה בסופו של דבר במדליה?

גם במקרה של לאנס ארמסטרונג, היה לחברי הוועד האולימפי קשה מאוד להחליט. גם כאן, הם החליטו בסופו של דבר שלא להחליט. הם קבעו שמדליית הארד האולימפית בה זכה ארמסטרונג במירוץ נגד השעון בסידני 2000 תישאר אצלו בינתיים, כל עוד התאחדות האופניים הבינלאומית לא תקבע אחרת. אם זה יקרה, צפוי בלגאן אחר. נכון לעכשיו, בוועד האולימפי הספרדי מעוניינים להעניק את מדליית הארד של ארמסטרונג לאברהם אולנאנו, שסיים רביעי באותו מירוץ נגד השעון בסידני 2000. מצד שני, הרוכב הספרדי עצמו שכבר פרש מפעילות מקצוענית, אמר שידחה את קבלת המדליה במקרה כזה בטענה שארמסטרונג הוא לא אשם והייתה נגדו קונספירציה. אין מה להגיד, "שמח" בוועד האולימפי הבינלאומי ונראה שהחומרים האסורים שרק הולכים ו"משתבחים" עם השנים יביאו לעוד הרבה בעיות בעתיד. מי יודע, אולי בקצב הזה נישאר רק עם הספורט העממי והנקי?
 


לאנס ארמסטרונג / victah Sailer / photorun.net

  • נטליה מיחנביץ'

    Victah Sailer / photorun.net

סגור