לקראת המרתונים הגדולים של הסתיו - 2012

| שתף |

המרתונים הגדולים של הסתיו מתקרבים אלינו בצעדי ענק. בכתבה הבאה סקירה של המרתונים ששווה לרוץ בהם, בעצם, בעיקר לפנטז שנרוץ בהם ...

תאריך: 21/08/12, מאת: דפנה פרחי

מרתון סידני, אוסטרליה 16/9/2012

ב-16 לספטמבר יוזנק מרתון סידני. לרוץ מרתון באוסטרליה נשמע מרתק, אבל בעיקר יאמרו הישראלים - רחוק. לכן, נסיעה שכזו יש לתכנן זמן מראש ואולי לשלב כבר עם טיול באוסטרליה. יום המרתון עצמו הוא פסטיבל של ריצה, הכולל עוד מגוון מרחקים לכל דורש. כמו-כן, המרתון הוא יחסית קטן בקנה מידה עולמי: בשנה שעברה סיימו קצת יותר מ-3000 רצים. המירוץ מתקיים בד"כ במזג אוויר נוח עד חם, ובשל כך אולי פחות מהיר. המנצח בשנה שעברה סיים בזמן של 2:17 שע'. נראה כי האירוע המרכזי באותו יום הוא ריצת 9 ק"מ (בשל המסלול המיוחד) "ברידג' ראן" שכלל בשנה שעברה מעל חמישה עשר אלף איש. 

 

מרתון "האנס כריסטיאן אנדרסן",אודנזה, דנמרק 23/9/2012

בקצה השני של העולם נערך מרתון "האנס כריסטיאן אנדרסון"  בדנמרק. אודנזה, אחת הערים העתיקות ביותר בדנמרק מארחת את המרתון מדי שנה. המרתון הקרוי על שמו של תושב העיר המפורסם, הסופר הדני אהוב הילדים מושך אליו אלפי משתתפים. המרתון עובר בין אתריה העתיקים של העיר ומציע מגוון פעילויות לכל המשפחה. שיא המסלול לגברים נקבע ב-2004 ועומד בגברים על 2:13:57 שע', ובנשים משנת 2001 עומד על 2:32:41 שע'. המסלול כולל 2 הקפות והסיום באיצטדיון האולימפי בעיר. לנוסעים לאודנזה מובטחת חוויה תרבותית בביקור באתריה ההיסטוריים בעיר, בינהם כמובן ביתו של האנס כריסטיאן אנדרסן.


מרתון ברלין - 30/9/2012

הישראלים כבשו מזמן את מרתון ברלין. המסלול המהיר, מזג האוויר האירופאי, והעיר הצעירה והתוססת מושכים מדי שנה קרוב ל-200 ישראלים. מרתון ברלין נוסד על ידי קבוצה של רצים מאחד ממועדוני האתלטיקה היוקרתיים ביותר בגרמניה – SCC (שפירושו - מועדון רצי שרלוטנבורג) קבוצת הרצים ארגנה א המרתון הראשון בשנת 1974. בעבר מסלול המרתון עבר דרך יער גרונוואלד (שפירושו היער הירוק) עד למרכז העיר בברלין המערבית. המרתון התפתח ו"עלה כיתה" אחרי נפילת חומת ברלין ב – 1989 כאשר עידן חדש החל וברלין המערבית והמזרחית אוחדו.

ב - 30 בספטמבר 1990, שלושה ימים לאחר איחוד גרמניה, מרתון ברלין יצא לדרך בפעם הראשונה דרך שער ברנדנבורג המפורסם וסימל את איחוד שני חלקי העיר. החומה שנבנתה לרגלי השער הוסרה והרצים חצו את השער מהמערב למזרח. בשנת 2001 נאוקו טאקאהאשי הפכה לאישה הראשונה ששברה את מחסום ה – 2:20 שע' בברלין. בשנת 2003 שבר פול טרגט את שיא העולם לגברים והיה לראשון שיורד מ - 2:05 כאשר קבע בברלין 2:04:55 (שיפור של 43 שניות לשיא שקבע חאלד חנוצ'י שנה קודם לכן בלונדון). טרגט היה הראשון לחצות את קו הסיום החדש שהוצב למרגלותיו של שער ברנדנבורג.

במרוצת השנים מרתון ברלין נהפך להיות אחד ממרוצי הכביש הטובים בעולם ועליו אף נאמר: "אם תרצה לשפר את שיאך האישי תרוץ את מרתון ברלין".

בשנת 2007 הרץ האתיופי האגדי היילה גברסילאסי שבר את השיא העולמי ברחובות ברלין: הוא שיפר במרתון ברלין ה - 34 את השיא והעמידו על 2:04:26 שע'. שנה לאחר מכן, גבריסלאסי חזר לברלין לקבוע עוד שיא עולם של 2:03:59 שע', ונהפך לאדם הראשון שירד את ה-2:04 שע'. בשנת 2011 הגיח הקנייתי פטריק מקאו וקבע על המסלול 2:03.38 שע', תוך שהוא משאיר הרחק מאחור את השיאן הקודם.

      
הסיום בברלין  Victah Sailer / photorun.net

מרתון בודפשט, הונגריה 7/10/2012

עוד אירוע ריצה גדול שמתקיים על יבשת אירופה, והפעם יעד קרוב ויחסית לא יקר. מרתון בודפשט מתקיים ב-7 באוקטובר. במרחק המרתון יתחרו קרוב ל-2000 רצים, מספר קטן יחסית, אולם באירוע כולו הכולל מגוון מרחקי ריצה ואפשרות להתחלק במרחק עם קבוצה במקצה שליחים ישתתפו מעל לעשרת אלפים רצים. מסלול המרתון עובר ברחבי העיר העתיקה ומציע מראות יפים וכן להקות שינגנו לאורך המסלול. המסלול נחשב בדרגת הקושי שלו לבינוני, כיוון שיש הרבה גשרים לחצות. הביקור בבודפשט כולל אף הוא טיול תרבותי, ואף מארגני המרתון מציעים לרצים טיולים מוזלים ברחבי העיר, כולל סיור הנקרא "בודפשט היהודית".

 


מרתון שיקגו 7/10/2012

מרתון שיקגו הינו אחד מ"חמשת הגדולים" ולכן הוא מושך אליו מדי שנה את הרצים הטובים בעולם. מרתון שיקגו ידוע במסלולו המהיר אך בשנים האחרונות סבל ממזג אוויר משתנה מחום קיצוני ועד קור. השנה המרתון ייערך ב- 7 באוקטוברבשנה שעברה במרתון שיקגו נקבע שיא מסיימים של 33,703 רצים, שיא של רצים עבור צדקה שעמד על 8,500 רצים ואלו גייסו מעל 10 מיליון דולר, שיא במספר הצופים (1.7 מיליון) וכן שיא מסלול של 2:05:41 שע' שנקבע על-ידי סמי ווניג'ירו המנוח. גם השנה צפויים להשתתף במירוץ הרצים הטובים בעולם, וכן כמעט 35 אלף רצים. 


מרתון אמסטרדם 21/10/2012

מרתון אמסטרדם ייערך השנה בפעם ה-36 ב- 21 באוקטובר בחסות חברת מיזונו. אירועי המרתון כוללים את המרחקים השונים: מרתון, חצי מרתון, 8 ק"מ, 1 ק"מ ומירוץ הילדים. מסלול המרתון עובר דרך האתרים ההסטוריים המרשימים של העיר. הזינוק והסיום יהיו באצטדיון האולימפי בן שמונים השנים, הכניסה תהיה חופשית לקהל ולמלווים של הרצים. כמו כן, הרצים יחלפו פעמיים בתוך ה"וולקספארק", שהוא הפארק הגדול והמטופח באמסטרדם. בנוסף המסלול יחצה מספר פעמים את נהר האמסטל. המסלול הינו מסלול מישורי ומהיר. ב-2010 נשבר שיא המסלול על-ידי הרץ האתיופי גטו פלקה ועמד על 2:05.44 שע'. בנשים מחזיקת שיא המסלול מ-2011 היא טיקי גלנה 2:22:08 שע' ומי שניצחה לא מזמן במרתון האולימפי בלונדון. אמסטרדם הינו יעד מומלץ לישראלים בשל הטיסה היחסית קצרה והאפשרויות הרבות שניתן לשלב את שאר המשפחה בפעילויות הרבות שמציע המרתון. מדי שנה משתתפים במרתון אמסטרדם במגוון המקצים מאות ישראלים.
 

מרתון ונציה 28/10/2012

מרתון ונציה מתקיים כל שנה ביום ראשון האחרון של חודש אוקטובר. השנה, המירוץ ה-27 במספר יערך ביום ראשון ה-28 באוקטובר. מרתון ונציה מושך אליו רצים רבים בשל היות ונציה אחת הערים המתוירות ביותר בעולם. המסלול, המתחיל מחוץ לונציה בעיירה קטנה הנקראית "סטרה" עובר בין העיירות השונות עד הגעה לגשר המתחבר אל האי ונציה. הריצה על הגשר היא מראה מיוחד בו ניתן לראות את ונציה מרחוק, ועם ההגעה אל העיר והריצה בתוכה אפשר להתרשם מיופיה. סוף המירוץ, כולל חצייה של גשרים רבים בשל המבנה הידוע של העיר. במרתון ונציה 2002 היילה סטאין קבע את השיא הישראלי שלא נשבר עד היום (2:14 21 שע'). מרתון ונציה מתאים לרצים שרוצים לשלב טיול מיוחד ולהנות ממרתון אינטימי של בערך 5000 רצים. 

 

מרתון פרנקפורט 28/10/2012

מרתון פרנקפורט אף הוא ייערך ב-28 באוקטובר השנה. מרתון פרנקפורט נחשב למירוץ מהיר בעל מזג אוויר טוב, כשאר בשנה שעברה נקבע בו שיא המסלול על-ידי הרץ ווילסון קיפסאנג והתוצאה השנייה בטיבה בהסטוריה - 2:03:42 שע'. פרנקפורט, הינו יעד יחסית קרוב ולא יקר עבור הרצים הישראלים. מסלול המרתון עובר באתרים ההיסטוריים של העיר וישנן תחנות שתייה ואנרגיה בכל 5 ק"מ וכן שעון עצר. המרתון ידוע כמרתון המאורגן היטב ואינו נופל מהמתחרה הגרמני הגדול שלו - מרתון ברלין. אולם פרנקפורט קטן יותר במספר המזנקים אליו (13,000). המיוחד במרתון פרנקפורט הוא אזור הסיום, שמתקיים  באולם ענק וסגור היכול להכיל כ-5000 מקומות ישיבה וכ-2000 צופים בעמידה (ראו קטע וידאו). לאתר המרתון
 

 

מרתון ניו יורק 4/11/2012

מה אפשר להגיד על מרתון ניו-יורק? זה אולי חלומו של כל מרתוניסט/ית להשתתף בארוע הריצה המדהים הזה. מרתון ניו יורק עובר במקומות האטרקטיביים ביותר של התפוח הגדול: סטאטן איילנד, ברוקלין, קווינס, הברונקס ומנהטן. בדרך רצים על כל הגשרים הידועים ויחד עם עשרות אלפי אנשים – כמעט 50 אלף ליתר דיוק. מרתון ניו-יורק מאורגן על ידי מועדון הרצים הגדול והידוע "הניו-יורק רואד ראנס". מה שהחל שמרוץ של 127 משתתפים בלבד בשנת 1970, עבורו שילם כל אחד מהם דולר אחד בדיוק, הפך למרתון הגדול בעולם. אם אתם חברים ב NYRR, לא צרחכה להיות לכם בעיה להשתתף, אח"כ יש כבר הרבה שיטות: לרוץ מהר, להשתתף בהגרלה או לרוץ לצדקה ולשלם כמובן עבור זה קצת יותר. בכל מקרה, המאמץ שווה.

    
רצי העילית על רקע קו הנוף של ניו-יורק  Victah Sailer / photorun.net

 

מרתון אתונה 11/11/2012

אי אפשר להתעלם מהמרתון ההסטורי שבגללו הפכנו לרצי מרתון, ואכן רצים רבים מרגישים מחוייבות לטוס לאתונה לחוות את מסלול המרתון המקורי. לפני 2500 שנה בדיוק, רץ פיליפידס מהעיר מרתון לאתונה לבשר על הניצחון ההלני. בתום ריצתו שהיתה בערך 40 ק"מ, התמוטט ומת. מאז הכל הסטוריה, והנה אנחנו רצים מרתונים ברחבי העולם. 

לפני שנתיים חגגו המארגנים 2500 שנים למרתון ההסטורי ההוא ובו השתתפו כמעט עשרת אלפים רצים. במסגרת אירועי המרתון יתקיימו גם מירוצים ל-5 ו-10 ק"מ. הזינוק יחל בעיר "מרתון", והסיום באצטדיון בתוך העיר אתונה. המסלול, על פי תאור המארגנים כולל בתוכו עלייה למשך מספר ק"מ לא מועטים, אולם החל מהק"מ ה-32 עד הסיום ישנה מגמת ירידה. יוון, הינו יעד קרוב מאד עבור הרצים הישראלים הרוצים לחוות את החוויה ההיסטורית


הסיום באתונה / Victah Sailer / photorun.net

 

  • הסיום של מרתון ניו-יורק

    Victah Sailer / photorun.net

סגור