לקראת מרוץ האביב ברמת השרון לזכר גל לוינסון

| שתף |

"הרצים הם במרכז", אומר אמיר שוהם, בן משפחה של גל לוינסון ז"ל ומי ששייך לצוות הפקת המרוץ. בראיון הבא כל מה שרציתם לדעת על מרוץ האביב ברמת השרון.

תאריך: 20/02/14, מאת: דפנה פרחי

מרוץ האביב ברמת השרון, הוא אחד מהמרוצים הותיקים והמסורתיים בנוף המרוצים הרבים בישראל. ב-5 באפריל, בוקר יום שבת, יעמדו על קו הזינוק בין אלפי המשתתפים גם אודי ויעל לוינסון (האח והאחות של גל לוינסון ז"ל), אמיר שוהם (גיסו של גל) ותום (האחיין של גל). עבורם מרוץ האביב הפך למפעל ההנצחה לזכר בן המשפחה היקר שנפל בעת שירותו הצבאי. על הפיכת המרוץ למפעל ההנצחה החשוב סיפר אמיר שוהם: "גל היה חובב ספורט, וכתושב רמת השרון הוא לקח חלק במרוץ כל שנה. גם שהוא היה בצבא הוא היה מגיע ללוות את אחיו אודי. אודי היה רץ פעיל מאד והיה שייך לאגודת הספורט של רמת השרון, והרבה בגלל אודי, היה חשוב לגל להגיע ולוות אותו במרוץ. המרוץ התקיים לראשונה ב-1983 ובפברואר 1994 גל נהרג בהיתקלות מחבלים בלבנון".

"מאז שגל נהרג המשפחה חשבה כיצד להנציח את זכרו ומאד מהר הוחלט שהמרוץ יהיה בעצם מפעל ההנצחה", מסביר שוהם. "החיבור הזה בין האופי של גל ובין המרוץ, הוא החיבור הכי טבעי שיש. גל היה ג'ינג'י, מאד ססגוני באופיו, מלא שמחה ואוהב ספורט ותחרותיות. וכך גם החליטה המשפחה לאפיין את המרוץ ואפשר לראות את זה בהרבה דברים במרוץ עצמו".

"הרצים הם במרכז"

לאחר שהמשפחה קיבלה את הסכמת מארגני המרוץ ב-1994 על כך שהמרוץ יישא את שמו של גל, כל המשפחה נרתמה לעזרה בהפקת המרוץ. המשפחה החלה להיות מעורבת בכל מישור החל מגיוס כספים, גיוס הקהל והכי חשוב - שמפעל ההנצחה יהיה הולם. "כדי שההנצחה תהיה הולמת צריך הרבה אנשים", אומר שוהם. "לכן, מה שחשוב למשפחה זה שהרצים יבואו ויהנו. החשיבה היא לא למטרות רווח אלא הרצים הם במרכז. המשפחה רוצה להשקיע ברצים כמה שיותר כדי שמפעל ההנצחה ימשיך להתקיים. ובגלל זה המרוץ נועד להיות יום חוויתי לכל המשפחה, כדי שלא רק הרצים יגיעו אלא גם כל בני משפחותיהם ואלו שלא רצים יוכלו להנות. אפשר לראות את זה בפעילויות הרבות שיש ביום המרוץ, החל מהופעה, מתקנים מתנפחים לילדים, שפע של כיבוד כמו צמר גפן מתוק ופופקורן, וכל זה בחינם".

במהלך השנים המרוץ עבר מספר שינויים בהתאם לדרישות שצמחו מהרצים עצמם. "הבנו לפני שנתיים שיש דרישה למקצה חצי מרתון. השינוי היה מאד מוצלח", אומר שוהם. "יחד עם זאת, למשל בשנה שעברה הורדנו את מקצה ה-10 ק"מ המסורתי, ולאחר מכן הבנו שדווקא הוא היה חסר להרבה אנשים. השנה הוספנו אותו בחזרה". עוד הוא אומר כי אחת המטרות החשובות של המרוץ היא התמיכה בילדים: "השנה עשינו מהלך שנועד למשוך את כל ילדי בתי הספר באזור, אם הילדים והנוער יגיעו אז כל המשפחה תגיע".

  

"מקצועיות מעל הכל"

"עצם זה שהמשפחה מעורבת בכל פרט ופרט במרוץ אנחנו מחוייבים להפקה מקצועית מכל הבחינות", אומר שוהם. "החל מהמסלול שנמדד על ידי מודד מוסמך, מדידת הזמנים המקצועית, והרעיון שהרצים יקבלו בחזרה כל מה שהשקיעו, לכן למשל, בנוסף למתנה של מיזונו יהיו מתנות נוספות לרצים. הרץ יקבל מאיתנו את התמורה המלאה".

במרוץ האביב ברמת השרון יתקיימו מקצים למרחק חצי מרתון, 10 ק"מ, 2 ק"מ לילדים ונוער וכן 2 ק"מ עממי. המרוץ העממי הינו ללא תשלום, לא נדרשת הרשמה והקהל מוזמן פשוט להגיע ולרוץ. מספר המשתתפים במרוץ עולה משנה לשנה והשנה צופים המארגנים ובני המשפחה לעלייה נוספת. קיום מקצה חצי מרתון בעונה זו של השנה הוא אידיאלי, קצת לפני שנעשה חם מאד.  "הדבר היחיד שעוד לא הצלחנו לעשות הוא לשטח את העלייה", מסכם שוהם, שכפי שכתבנו כבר בהתחלה, גם הוא יעמוד על קו הזינוק. גם אנחנו לא מתכוונים להחמיץ את זה.   

 

לאתר מרוץ האביב ברמת השרון 2014

 

סגור