לקראת סובב עמק 2013 - ראיון עם שי חזן

| שתף |

מחר יוזנקו חלק מרצי האולטרה למהדורה הרביעית של מרוץ סובב עמק. וביום שישי יוזנקו עוד מאות רצים ורוכבים למקצים השונים. שי חזן, מנהל המרוץ בראיון רגע לפני.

תאריך: 09/10/13, מאת: דפנה פרחי

מחר (חמישי) יצא לדרכו מרוץ סובב עמק הרביעי, אשר כבר הפך למסורת בקרב רצי האולטרה בישראל. מרוץ סובב עמק כולל מגוון מקצי ריצה ורכיבה, אך נדמה שאת הקפיצה הגדולה שלו הוא עשה דווקא במקצי האולטרה. רגע לפני, "תפסנו" את שי חזן, חבר קיבוץ הזורע, יוזם ומארגן המרוץ, כדי לבדוק מה מחכה לנו השנה.

אילו חידושים יהיו השנה בניגוד לשנים קודמות?

"השנה הכנסנו מספר חידושים וגימיקים ביחס לשנים קודמות, כמו למשל מקלחות בשטח. המקלחות בשטח הן כמובן רק למי שרוצה ואוהב להירטב. כמו כן, השלטים בשטח יהיו מוארים בלילה, וכן רוב תחנות המים יהיו מאוישות באנשים. בשנה שעברה הנושא הזה היה מינורי אבל השנה עם הגדילה במספר הרצים שירוצו בלילה עשינו את המאמץ הזה. אפליקציה חדשה שנכנסה, תגרום למי שישתמש בה, בכל פעם שהוא עובר מעל שטיחי המדידה לשלוח פוסט בפייסבוק על מיקומו במרוץ. ועוד דבר, בערב ההזנקה של ה-100 ק"מ יתקיים מעין מופע זיקוקי דין-נור על קו הזינוק. יש עוד כל מיני דברים אחרים, אבל מה שציינתי הם החידושים העיקריים".


שי חזן בריצת הכנה למרוץ סובב עמק

סובב עמק 2013 במספרים

"השנה רשומים סך הכל 1400 רצים ורוכבים, שהרוב הם רצים - 1100. כידוע הרצים יוזנקו לשישה מקצים שונים: 12, 21, 33, 61, 100, 166, והרוכבים יוזנקו לשלושה מקצי זוגות - 22, 42, 62. השנה יוזנקו 23 רצים למקצה ה-166 ק"מ, מתוכן 3 נשים. למקצה ה-100 ק"מ יוזנקו 75 רצים, למקצה ה-61 ק"מ יוזנקו 170 רצים. בפעם הראשונה שהתקיים המקצה הארוך למרחק 61 ק"מ היו רשומים 14 אנשים, זו למעשה הקפיצה המרשימה ביותר, ואיזו שהיא מגמה שקטונתי מלהסביר אותה. במקצה 33 ק"מ רשומים 430 רצים, והשאר מתחלקים בערך כ-200 רצים לכל מקצה, ה-21 וה-12. למרוץ יש כ-250 מתנדבים רובם מקיבוץ הזורע, חלקם מהקיבוץ השכן שלנו, משמר העמק ומספר חברים אולטראיסטים שבאים לעזור".

"לגבי מספר המזקים למקצה 61 ק"מ, אני מאד מופתע, ואני מקווה שכולם התאמנו כראוי ובאמת יסיימו".

מה ההמלצות העיקריות שלך, בתור מי שמכיר את המסלול הכי טוב?

"לא כולם הגיעו באמת לריצות הכרת המסלול, ואני מקווה שהם יודעים לאן הם הולכים. המסלול מורכב מעליות וירידות, קצת שבילים טכניים. אני מקווה שכולם יעשו זאת על הצד הטוב ביותר, כי המסלול הוא מעט אתגרי. צריך גם להפריד בין רצי האולטרה התחרותיים לבין הרצים היותר 'חוויתיים'. יש כמה שמות מוכרים בקרב רצי האולטרה כמו אריאל רוזנפלד, אורי גור-ארי, מיכאל ספיבק ורומן ספיבק, הם אולי מתחרים נגד השעון, אבל לשאר הרצים שלא איכפת להם כל-כך מהשעון אני ממליץ להנות מהטבע והנופים. לעצור בתחנות המים שם הם יקבלו עזרה מהמתנדבים, יאכלו מכל טוב שיש (חלבה, תמרים איזוטוני, ג'לים ועוד) ובאמת שיהנו מהנוף של העמק".

רגע לפני הזינוק - מה הכי מעסיק אותך עכשיו?

"מה שאני הכי מקפיד ומשתדל לתת את מרב תשומת הלב זה לביטחון של האתלטים. יש לנו במסלול מעבר כביש (בג'וערה), אני דואג שלא תקרה שם שום תקלה, נושא המים, האבטחה הרפואית וההיקפית. אלו הדברים הקריטיים החשובים. מבחינת מזג-האוויר, על פי מה שראיתי בדיווחים באתרים השונים, לרצי ה-166 שירוצו למעשה מעל 24 שע' הם יתקלו בצהרי היום בטמפרטורות של 28-29 מעלות, וכן זה מה שנראה צפוי גם בצהרי יום שישי, לכן אני מקווה שהרצים האלו עשו התאקלמות באימוני הקיץ וישמרו על שתייה ותזונה כמו שצריך. עוד צריך לציין שבלילה מאד קר כאן, בערך 12-13 מעלות, אז חשוב להצטייד בהתאם. אני מאחל המון בהצלחה לכל הרצים".

עוד כמה מילים על אנשים וארועים חשובים...

"יש לנו את פרופ' שאול לדני שהולך מדי שנה במרוץ 33 ק"מ. אני קורא לו "ההלך המתמיד", כי כל שנה הוא מכבד אותנו ומגיע, ולא נשכח שהוא בן 77 שנים".

"אני רוצה לציין גם את קובי אורן, שהתחיל לרוץ כבר לפני שלושה ימים ויצבור 420 ק"מ על מסלול המרוץ. פתחנו עבורו מספר תחנות מים שיהיה לו לגיבוי, אבל הוא מה שנקרא "אדון לעצמו". הוא רוצה לרוץ לבד, ללא מלווים. כל סיבוב הוא מגיע אליי הביתה, אנחנו מחממים לו אוכל או מה שהוא רוצה. אתמול שסימנתי את המסלול, פגשתי אותו באקראי והוא נראה בסדר. שחס וחלילה לא יחשבו שליוויתי אותו...."


מפגש אקראי עם קובי אורן על מסלול המרוץ / צילום: שי חזן

"יש מספר אנשים שעוזרים תמיד, ובטח אני לא אזכור את כולם אבל חשוב לציין את: גלעד קראוז, איתי פרידמן, נטע פרסמן, יורם אבידן, יעל דותן, אבנר טייב, איליה רבינוביץ, כל אותם רצים שנרתמו לעזור. זה מרומם את הלב וממש מרגש שאנשים נרתמים בתחנות בלילה. אני רוצה לאחל שוב הצלחה לכולם ושהמרוץ יעבור לכולם בכיף".


"הכי חשוב לבוא ולהנות מהנוף של העמק" / צילום: שי חזן

  • זינוק 160 ק"מ 2012

    צילום: שוץ צילום ספורטאים, באדיבות די חזן

סגור