לרוץ ולספר לחבר'ה

| שתף |

5 הספרים שכל רץ חייב שיהיו לו על המדף

תאריך: 12/05/14, מאת: שמרית גוטמן-עידן

חובבי הריצה המושבעים יעידו שריצה עבורם היא הרבה יותר מפעילות גופנית. המחמירים אף יגידו שרצים מושבעים הנם סוג של עדת מאמינים אדוקה.
עבור אלו וגם עבור כל מי שסתם אוהב לקרוא ספרות יפה - קיבצנו כאן 5 ספרים שהחוט המחבר ביניהם הוא עולם הריצה. לשיפוטכם...

1. על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה/ הרוקי מרוקמי : זהו ספרו האחרון של הסופר היפני המוערך אשר כותב פרוזה שמערבת ריאליזם עם פנטזיה בעזרת דמיון מבריק וייחודי. ספר זו הנו סמי-אוטוביוגרפי. מרוקמי כותב בו אודות אהבת הריצה שלו, השילוב בין ריצה לכתיבה ועל לבטים ומחשבות אשר מלווים רצים רבים. הספר כתוב בשפתו המיוחדת והישירה של מרוקמי.2. נולדנו לרוץ/ כריסטופר מקדוגל: עיתונאי ("ניו יורק טיימס", "אסקווייר") ורץ חובב למרחקים ארוכים, מגולל בספרו מסע שעשה כעיתונאי לפני כעשור בעקבות דמות מסתורית של רץ מתבודד ממקסיקו. בסיום המסע, לאחר שהתוודע אל הרץ המוזר, הוא השתתף במרוץ אולטרה-מרתון מטורף למרחק של שמונים קילומטרים, שיזם אותו רץ בלב קניוני הפרא של מקסיקו, בהשתתפות טובי הרצים בעולם. מקדוגל מתעד בספרו שלל דמויות צבעוניות אותם פגש במסעו: בלונדינית יפהפייה שמצאה גאולה בריצה בעירום, גברים קשוחים שמסוגלים לרוץ במשך יומיים רצופים, רצי מרתון יפי תואר ועתירי ספונסרים שמככבים על שערי מגזינים, סוחרי סמים מסוכנים מאזור הבראנקס, וילידי שבט מסתורי וביישן של רצֵי-על, בני הטאוּמארה, שרצים יחפים מאות קילומטרים ללא הפסקה. זהו ספר מרתק ומעורר השראה שהפך לרב מכר עולמי.3. בדידותו של הרץ למרחקים ארוכים / אלן סיליטו: הסיפור הקצר של סיליטו אינו עוסק בדיוק בריצה גרידא, אך הכותרת המוצלחת והקולעת כל כך הפכה אותו לשם דבר בקרב רצים חובבים. בספר מסופר אודות מעין "נער אשפתות" (או אם תירצו "נער בסיכון") שכישרון הריצה המופלא שלו הופך להיות הדבר שבעזרתו ניתנת לו האפשרות לשנות את גורלו. הספר בהחלט מעורר מחשבה וישנו גם סרט שנעשה על פי הסיפור.
 4. לרוץ/ז'אן אשנוז: זהו סיפורו של אחד הרצים המהירים בעולם, אמיל זאטופק, שהפך למיתוס עוד בחייו וכונה "הקטר הצ'כי". אמיל היה ידוע כבעל סגנון ריצה ייחודי ולא ממש חינני וגם כאישיות מיוחדת במינה. הספר שופך אור על אישיותו הרב-גונית של אמיל ועל התייחסותו הנונשלנטית להישגיו ולדרך המופלאה בה הושגו. הספר משרה על קוראו את תחושת החופש ורוממות הרוח שמביאה עמה הריצה.


5. ספר הריצה השלם / דניאל קרן: ספר הריצה השלם עוסק בהרחבה באימונים הראשונים, בייעוץ לבחירת ציוד ריצה, בהחלטה כיצד ואיפה להתאמן, בסוגי האימון השונים ובטכניקת הריצה. יש בו כללים להתמודדות עם מזג האוויר הישראלי, תוכניות אימון והמלצות על מסלולי ריצה בארץ. הספר ילווה את הרצים החל מצעדי האימון הראשונים ועד לקו הסיום בתחרויות. תמצאו בו הנחיות לדיאטה משולבת בפעילות גופנית, טיפים ליומיום וחוויות מעוררות השראה מניסיונו של המחבר. ספר הריצה השלם הוא הרבה יותר ממדריך אימונים, הוא מלמד כיצד לשלב את הריצה בחיינו, ליהנות ממנה ולהתמיד בה במשך שנים.


 

 

שמרית גוטמן עידן
רצה בגוף ובנשמה, פסיכוטרפיסטית (MSW) כותבת ומאמנת.

  • © Cristina Annibali - Fotolia.com

סגור