לרוץ לבד או ביחד?

| שתף |

לרוץ לבד או ביחד ? בקבוצה או בדד - יתרונות וחסרונות

תאריך: 16/12/14, מאת: שימרית גוטמן עידן

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגל אדיר של פריחה בתחום הריצה. בצידי הדרכים, בשטח, בבודדים או בקבוצות; בכל מקום ניתן לראות אותם. בני נוער, צעירים, מבוגרים גברים ונשים - נראה שכולם התחילו לרוץ. והאמת? – אותי זה די משמח! עלייה זו חלה יחד עם העלייה במודעות לאורח חיים בריא, לשמירה על משקל תקין ועל כושר גופני. פריחתו של ענף הריצה הביאה גם להקמתם של קבוצות ריצה רבות, וכיום ניתן למצוא בכל איזור או ישוב לפחות קבוצת ריצה אחת שפועלת באופן קבוע.

לפני שאמנה לפניכם את הייחוד, היתרונות והחסרונות של כל אחד מאופני הריצה אתחיל בווידוי אישי.
אני רצה למרחקים ארוכים למעלה מ-20 שנה. את תחילת דרכי בריצה התחלתי אי שם בגיל 12. שותפי הראשון לדרך ומי שהנחיל בי את האהבה לריצה היה מורה הספורט האגדי שלי מיקי פרוכטר מקיבוץ סעד. רצנו אז בשדות, בפרדסים ובמרחבים הפתוחים של הנגב הצפון מערבי. בהמשך הצטרפתי לשנים ספורות לקבוצת אתלטיקה אזורית לנוער שהתאמנה פעמיים בשבוע. לאורך השנים הללו תמיד רצתי. הריצה הפכה לחלק משגרת יומי. רצתי על פי רב לבד. אולם, לעתים, בעיקר מסיבות של חשש לביטחוני הייתי "גוררת" את אבי או מישהו מחבריי ללוות אותי.

לפני כשנתיים וחצי בעקבות מפגש מקרי עם נילי אברמסקי (מאמנת בחסד ומי שמחזיקה במרבית שיאי ישראל בריצות למרחקים בינוניים וארוכים) - הוביל להצטרפות לקבוצת הריצה אותה היא מאמנת בשפלה. קבוצה הטרוגנית של נשים וגברים ברמות ריצה ויכולות שונות. רצתי תחת שרביטה של נילי ויחד עם קבוצתה כשנה וללא כל ספק הייתה זו אחת מהשנים המשמעותיות בחיי. בהמשך החלטתי לפרוש מריצה בקבוצה וחזרתי לרוץ לבדי עם תוכנית אימונים מסודרת. כיום אני רצה עם קומץ של חברים קרובים או לבד. "מתכון" שמצאתי אותו כמתאים עבורי.

ועתה לאחר ש"חשפתי" את היחסים של עם ה"לבד" וה"ביחד", אנסה להתייחס לנושא באופן קצת יותר רחב:

ריצה לבד – "איך זה שכוכב אחד לבד מעז?"

1. ריצה שאינה תלויה בדבר - כל מה שהיא דורשת מאיתנו הנו זוג נעלי ריצה. בימות החורף בארצנו, כמעט כל שעה היא שעה טובה ליציאה לריצה. בן אם אנחנו גרים בעיר, ובין אם אנחנו מתגוררים "בכפר", תמיד נמצא איזה שביל, דרך או כביש שיאפשר לנו לרוץ כשעה קלה. פשוט לנעול נעליים ולעלות על המסלול, אין פשוט וכיף מזה!

2. אני רץ משמע אני חושב - ריצה בדד היא זמן מצוין לסידור המחשבות, ליישוב סכסוכים עצמיים, למחשבה על היום שעומד לפנינו או זה שעבר עלינו, היא זמן להרהור על הבית, בן/בת הזוג, הילדים, העבודה הסידורים ועוד. כל הדברים שעלינו לבדוק ולפתור.

3. החופש לרוץ - ריצה לבד מאפשרת לנו לרוץ בקצבים שמתאימים לנו. בהתאם ליכולת שלנו ולמצב הפיזי בו אנו נמצאים. בריצה משותפת לעיתים אנו "נגררים" לרוץ בקצב שאינו תואם את יכולותינו (מהיר/איטי מידיי).

4. הנזיר שמכר את הפרארי - ריצה לבד ובשקט מאפשרת לנו להיכנס למצב מדיטטיבי. ההתמסרות לשקט, לתנועה, לטבע - עשויה להביא אותנו למצב של שקט נפשי ושלווה.

לרוץ ביחד – "אני לא הייתי מעז, ואני בעצם לא לבד..."

1. לקבוע עתים לריצה - ריצה בקבוצה היא התחיבות. ריצה בקבוצה, על פי רב בימים ובשעות קבועים מאפשרת לנו מסגרת מסודרת וקביעת מועדים וזמנים אתם אנו מפנים לטובת הריצה. יותר "קשה" לוותר או לבטל ריצה שקבענו עם חבר/קבוצה.

2. לרוץ מהר עד שיגמר - ריצה ביחד עם חבר/חברים שדומים לנו ביכולותיהם יש לה כוח מדרבן חיובי. במצב בו אני "עייף" (פיזית או נפשית) לחבריי לקבוצה עשוי להיות הכוח לדרבן אותי לרוץ בקצב טוב יותר וכאשר חבריי עייפים או במצב רגשי ירוד אני עשוי להיות זה "שימשוך" וידחוף קדימה.

3. יש מכבי יש חברים - ריצה בקבוצה מהווה הזדמנות להכיר אנשים חדשים, היא הזדמנות לשיח ובילוי משותף וחברי. בעידן בו כולנו ישובים מרבית היום בדד מול מסכים קרים ומנוכרים, הריצה ביחד היא כר פורה למגע אנושי ואמיתי. נטול מסכים.

4. איך עובר לו , עף הזמן - כשרצים עם חברים, נדמה שהזמן עובר מהר יותר, בייחוד כאשר מדובר בריצות נפח ארוכות.

5. שלום וביטחון - ריצה בקבוצה או עם חברים מאפשרת לנו לצאת ולרוץ במקומות ובזמנים שבריצה לבד יתכן והיינו חוששים לרוץ בהם (וציבור הקוראות בוודאי יוכלו להזדהות עמי). בחיק הטבע, במקומות מבודדים ומרוחקים ובשעות מוקדמות/מאוחרות ביממה.

אם כן מה עדיף? - אם אין אני לי וכשאני לעצמי מה אני
התשובה לשאלה היא סובייקטיבית ואינה חד משמעית. לכל אחת מהדרכים יתרונותיה וחסרונותיה. תקופות שונות בחיינו מביאות אותנו לנו לרוץ באופן כזה או אחר וכמובן גם לאופיינו ולסגנון האישיות שלנו יש השפעה על הבחירה עם וכיצד להתאמן ולרוץ. זו אינה שאלה של טוב ורע, נכון ולא נכון אלא בעיקר של מה מדויק ותואם עבורנו.

והעיקר לא לפחד כלל - ולרוץ. פשוט לרוץ.

 

 

 

  • micromonkey - Fotolia

סגור