מאיזה רקע מגיעים הטריאתלטים הטובים ביותר?

| שתף |

בימינו, רוב הטריאתלטים הטובים החלו לעסוק בתחום הזה כבר מילדות, אבל בעבר הלא רחוק הם הגיעו מאחד משלושת הענפים. מיהם הבולטים במקצועות הבודדים?

תאריך: 16/05/13, מאת: דני בורשבסקי

הטריאתלטים ברמות הגבוהות בעולם, גם במרחק האולימפי וגם במרחקים הגדולים יותר, "מפציצים" לעיתים עם תוצאות מדהימות, שבמקרה הזה משאירות הרבה מקום לדמיון. דמיון של מה היה קורה אם רק היו מתמקדים בשחיה, או באופניים, או בריצה. מה שכן, הוותיקים שביניהם כבר עשו את זה, ויש כאלה שמנסים לעשות את זה תוך כדי קריירת הטריאתלון המקצוענית שלהם. כדי לבדוק את העניין הזה קצת יותר לעומק, בדקנו מיהם הטריאתלטים המוצלחים ביותר במקצועות הבודדים.

שחיה

הרבה מאוד מהטריאתלטים הטובים בעולם הם שחיינים במקור, וככל שהמרחק של הטריאתלון גדול יותר, כך יש משמעות ליכולות השחיה של הטריאתלטים. גם בזווית הישראלית היה זה גלעד רותם שהחל את דרכו כשחיין והגיע להישגים אדירים בתחרות איש הברזל. בזווית הבינלאומית, קל מאוד למצוא שמות רבים של טריאתלטים בכירים שהחלו כשחיינים. לארס יורגנסן האמריקאי היה בשנות התשעים אחד משחייני ה-1,500 חתירה המהירים ביותר בעולם עם שיא אישי שהתקרב ל-15 דקות. כשהוא עשה את ההסבה לטריאתלון, הוא גם שבר את השיא של קטע השחיה (3.8 קילומטרים) באליפות העולם בקונה שבהוואי וסיים את המרחק ב-46:41 דקות. אנדי פוטס האמריקאי הוא השחיין שעשה את ההסבה המוצלחת ביותר לטריאתלון. ב-2007 הוא זכה באליפות העולם באיש הברזל בהוואי. 11 שנים לפני כן הוא היה שחיין 400 מעורב אישי, שזכה במדליית הארד באוניברסיאדה ב-1995 ופיספס במיקום אחד את ההשתתפות במשחקים האולימפיים באטלנטה.


מבין הטריאתלטים הבולטים במרחק האולימפי, חאבייר גומז הספרדי הוא שחיין נהדר שמחזיק בשיא אישי של 15:47 דקות במשחה 1,500 חתירה בבריכה. אבל עם כל הכבוד לגברים, מי שמרשימה יותר מכולם ביחס ההישגים שלה בשחיה וטריאתלון היא היילי פירסול האמריקאית. ב-1996 היא הייתה שותפה לזכייה במדליית זהב כחלק מרביעיית שליחות ל-200X4 חופשי במשחקי אטלנטה. לאחר מכן היא עשתה הסבה לטריאתלון, סיימה שישית במשחקים האולימפיים בסידני 2000 וזכתה באליפות העולם ב-2004. ב-2008 היא הפכה לספורטאית הראשונה בהיסטוריה שהשתתפה בשלושה ענפי ספורט שונים במשחקים האולימפיים, כשהפעם היא התחרתה בקרב 5 מודרני וסיימה במקום ה-19.

המסקנה: הרבה מאוד מהטריאתלטים הבכירים בעולם מגיעים מרקע של שחיה

אופניים

אם לא האירועים הדרמטיים בשנה האחרונה שגרמו ללאנס ארמסטרונג להודות בשימוש בחומרים אסורים לאורך הקריירה שלו, היה יכול להיות לנו קל מאוד בחלק הזה. אבל ארמסטרונג פסול, וכמוהו גם מארק פרטה, טריאתלט שנחשב לאחד הרוכבים האמריקאים המהירים בכל הזמנים, שסיים את הקריירה שלו גם בשנה האחרונה בגלל שנתפס על שימוש בחומרים אסורים. כל זה משאיר אותנו עם היכולות שאנחנו מכירים מרוכבי העלית של הטריאתלון האולימפי כמו חאבייר גומז ואליסטר בראונלי. קשה למצוא כיום טריאתלטים מובילים שבמקור היו רוכבי אופניים מקצועיים.

המסקנה: רוכבי האופניים הבכירים מעדיפים למצות את הקריירה הספורטיבית שלהם בענף הזה בלבד, שככל הנראה מניב להם הכנסה ותנאים יותר טובים מבכל מקום אחר. בנוסף, חלקם הגדול פחות בנוי לספורט כמו הטריאתלון.

ריצה

זה ברור שאנחנו לא יכולים לצפות מאף טריאתלט להיות רץ מוביל למרחקים ארוכים במקור. אנחנו רואים מהיכן מגיעים רוב הרצים המובילים למרחקים ארוכים במסלול ובריצות הכביש, ויודעים כמובן שהם לא בנויים לשחיה, ולא בטוח שלאופניים. מה שכן, בשנים האחרונות אנחנו רואים מגמת שיפור אדירה ביכולות הריצה של הטריאתלטים. בחודש האחרון הגדיל לעשות האלוף האולימפי מבריטניה, אליסטר בראונלי, שהצהיר שהוא מתכוון להשתתף במשחקי חבר העמים הבריטי בקיץ 2014 כאתלט. בראונלי, שרוצה לרוץ לצידו של מו פראח במשחקים שיתקיימו בגלזגו, השתתף לפני מספר ימים בריצת 10,000 מטרים על מסלול בארצות הברית. בראונלי עצר את השעון בזמן נהדר של 28:32.48 דקות. למען ההשוואה, מדובר בתוצאה האיטית ב-20 שניות בלבד מהשיא הישראלי שנקבע לאחרונה על ידי טסמה מוגס. בראונלי, שינצל את ההפוגות בין תחרויות הטריאתלון בשנה הקרובה כדי להשתפר, אמר שהוא מרגיש שהוא יכול לרוץ כחצי דקה מהר יותר, ובמקרה כזה הוא יעמוד בקריטריון כדי לייצג את אנגליה במשחקי חבר העמים. אגב, במשחקים האולימפיים בלונדון בראונלי דהר את מדליית הזהב האולימפית כשהוא רץ את 10 הקילומטרים בזמן של 29:07 דקות – זמן מהיר יותר מהשיאים האישיים של טריאתלטים רבים מהצמרת העולמית בריצה הזאת.


בראונלי וגומז / צילום: http://www.triathlon.org/

המסקנה: הטריאתלטים המובילים בעולם במרחק האולימפי הם כאלה שהשתבחו ביכולות ריצה נהדרות, שככל הנראה לא היו יכולות לקבל ביטוי ברמות הגבוהות ביותר בגלל השליטה המזרח-אפריקאית.
 

  • צילום:http://www.triathlon.org/

סגור