מדור תרבות - סרט רץ

| שתף |

בכתבה הבאה מספר המלצות לסרטים הקשורים בריצה (מי יותר, מי פחות) שכל רץ או רצה חייבים לצפות בהם

תאריך: 08/06/14, מאת: שמרית גוטמן-עידן

אחד הדברים שאני אוהבת בריצה הוא תחושת הניתוק. כשאני יוצאת לריצה, אני יוצאת אל החופש, אל עולם אחר. נטול סלולריים מצפצפים, נטול רעשי מסכים, נטול צעקות ילדים (נו, אל תיתממו – "אמא שוקו, עכשיו!" – כאלה מן צעקות). אסקפיזם להמונים.
תחושה דומה אופפת אותי גם בצאתי להצגה יומית או לילית בקולנוע. שעתיים שלמות שאני בתוך סיפור של מישהו אחר. אני משאירה מאחור את הטרדות ומתמסרת לעלילה שאיננה עלילת חיי.
החגים המתרגשים עלינו לטובה "הגשרים" וסופי שבוע מזמנים לנו מעט יותר זמן לריצות ארוכות או התרווחות מול המסך הרחב וצפייה בסרט טוב. ועם בריצה וקולנוע עסקינן – אז הנה מספר המלצות לסרטים חביבים שעוסקים בריצה באופן ישיר או עקיף.
את רובם ניתן למצוא ב"מרשתת" (אינטרנט) או בספריות הD-.V.D המובחרות.


• RUN LOLA RUN 
הוא סרט גרמני בבימויו של הבמאי הגרמני טום טיקוור ובכיכובה של פְרַנְקָה פּוֹטֶנְטֶה. הסרט עושה שימוש בנרטיב יוצא דופן. הסרט מתאר את אותו סיפור שאורכו 20 דקות בשלוש דרכים שונות. בכל פעם משתנה פרט אחד ועל כן התוצאה של הסיפור שונה לחלוטין. העלילה של הסרט "ספירלית" במהותה במובן שכל אירוע משפיע במעגלים הולכים וגדלים על אירועים אחרים בסרט, החל מאירוע יחיד בתחילתו של כל סיפור.
הסרט מגולל את סיפורה של לולה, צעירה בראשית שנות העשרים לחייה המנסה להשיג נואשות, תוך עשרים דקות בלבד, מאה אלף מארקים על מנת להציל את חיי אהובה, מאני, שהסתבך. עשרים דקות יקבעו את ההבדל בין חיים ומוות.


 

• פורסט גאמפ
הוא סרט קולנוע דרמטי קומי שיצא לאקרנים בשנת 1994 בכיכובו של השחקן טום הנקס, המבוסס על ספר מאת וינסטון גרום. הסרט היה מועמד ל-13 פרסי אוסקר, וזכה בשישה.
סיפור חייו של פורסט גאמפ (בגילומו של טום האנקס) אדם פשוט בעל פיגור שכלי אשר מעביר בריצה את כל ההיסטוריה האמריקאית, כאשר לאורך הדרך מלווה אותו חברת ילדותו ג'ני (בגילומה של רובין רייט).


 

• קשר עין
 זהו סרט צרפתי "קטן" שבויים על ידי רז'יס וארנייה.
הסרט מגולל את סיפורה של ליילה, בחורה צעירה אשר משתחררת מהכלא לאחר 5 שנים ושבה אל אצטדיון האתלטיקה. באצטדיון היא נתקלת ביאניק, אתלט צעיר ומבטיח שאיבד את מאור עיניו בתאונה וכעת הוא מלא תשוקה לשוב למסלול אך מתקשה להאמין בעצמו וביכולתו. ליילה מוכנה לאמן את יאניק, אבל כאשר סודות עברה ששלח אותה אל הכלא מתחילים להיחשף, נפערים סדקים בקשר ביניהם. רז'יס וארניה, מגיש מלודרמה אפקטיבית שעוסקת באחריות ואשמה, בהתמודדות עם נטל העבר, במתח שבין עיוורון לראיה. אבל קודם לכל זהו סרט עשוי היטב: משוחק בעדינות, עם תסריט שחותר קדימה וצילום רחב ומלא תנופה.

 • בחזרה לחיים
של הבמאי קיליהן רידהוף הוא דרמה קומית מרגשת על נחישות, גבורה וניצחון הרוח. הסרט מגולל את סיפורו של פול אברהוף, קשיש גרמני שהיה מדליסט אולימפי באולימפיאדת 1956 וכיום הוא זקן חביב שחי עם אשתו האהובה שהייתה המאמנת שלו בזמנו. כשהיא נופלת בבית, בתם משכנעת אותם שהגיע הזמן לעבור לבית אבות. אבל החיים בבית הזקנים מדכאים את פול. הוא מסרב להמתין בשקט לסוף, כפי שמצופה ממנו, ושואל את עצמו מדוע הוא חייב לבנות בובות של אנשים מערמונים, ואם זו הדרך שבה הוא יעביר את שארית חייו.
בהחלטה אמיצה מחליט פול לרוץ את מרתון ברלין. הוא מתחיל במשטר אימונים עליו מפקחת אשתו. הדבר גורם למהומה בבית האבות. חלק מהחברים תומכים, חלקם מתנגדים אך פול נחוש בדעתו לעבור את כל המכשולים ולחזור לחיים.

 

 

שמרית גוטמן עידן
רצה בגוף ובנשמה, פסיכותרפיסטית (MSW) כותבת ומאמנת.

 

 

  • © fergregory - Fotolia.com

סגור