מהו הספורט הקשה בעולם?

| שתף |

את זה אף אחד לא יכול לקבוע בוודאות, אבל אנחנו ריכזנו עבורכם כמה מהסקרים המקצועיים שהתפרסמו בעניין, בעיקר בארצות הברית. צפו להפתעות

תאריך: 16/02/12, מאת: דני בורשבסקי

מדע הספורט הוא תחום מרתק, שאם קצת מתעניינים בו לא רק מחכימים, קרוב לודאי שגם שוברים כמה מיתוסים. בכלל, יש לנו עוד כל כך הרבה מה ללמוד בכל מה שקשור לאנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם, כי בסופו של דבר רב הנסתר על הגלוי. בדיוק כפי שהמדענים הגדולים ביותר מתקשים להסביר תופעות כמו יוסאין בולט, יש עוד הרבה דברים שקשה להבין ולדעת, כמו למשל מהו ענף הספורט הקשה ביותר בעולם? אולי היה לנו קל יותר לבדוק את זה, אם בכלל היינו מצליחים לענות על השאלה "מהו קושי?". יש כאלה שמעדיפים לפרק את הקושי לכמה שיותר גורמים ולבחור ענפי ספורט המשלבים את כולם יחד. אבל האם סוג כזה של ספורט למשל, קשה יותר בוודאות מספורט שעיקר הקושי שלו הוא בסיבולת? או במאמץ הפיזי? 

דבר אחד בטוח, אף אחד לא יכול לקבוע שום דבר בוודאות. מצד שני, תמיד אפשר להשתעשע בעניין או אפילו לבדוק אותו בצורה מקצועית. זה מה שעשו למשל ב-ESPN, כשבאתר האינטרנט של רשת ערוצי הספורט האמריקאית פורסם סקר בהשתתפות 10 אנשי מקצוע בכירים בארצות הברית. ביניהם ניתן היה למצוא את ראש מחלקת המדע בספורט בוועד האולימפי האמריקאי, פרופסור לחינוך גופני שחקרה לאורך כל הקריירה תנועה ויכולות מוטוריות, פרופסור לניהול ספורט ועוד מספר מומחים. הם התבקשו לדרג 60 ענפי ספורט לפי 10 קטגוריות, ובכל אחת מהן לדרג כל אחד מהענפים בדרגות קושי של 1 עד 10. הקטגוריות בהן הם התבקשו לדרג את הענפים היו: סיבולת, חוסן גופני, כוח, מהירות, גמישות, שינויי כיוון בתנועה, תעוזה, שימור לאורך זמן של התכונות הפיזיולוגיות, קשר עין-יד וכמובן כושר שכלי (ניתוח מצבים תוך כדי פעילות גופנית).

לפי הדירוג של ESPN האגרוף נבחר לספורט הקשה ביותר, מאחר והוא ניצח בקטגוריות של החוסן הגופני, התעוזה והשימור לאורך זמן של תכונות פיזיולוגיות. האמריקאים התכוונו מן הסתם לאגרוף מקצועני, בו מתקיימים קרבות בני 12 סיבובים ואין מגני ראש ופנים. הספורט שנבחר במקום השני לפי ESPN היה ההוקי קרח, שגם לפי הרבה סקרים אחרים נבחר לספורט הקבוצתי הקשה בעולם. במדינה חמה כמו שלנו, טעות נפוצה היא לחשוב שחייהם של שחקני ההוקי קרח קלים יותר כי הם לא צריכים לרוץ. הדעה הרווחת של המומחים היא ש-60 דקות אינטנסיביות במיוחד על שני להבים, תוך כדי מהירויות מטורפות ובעיקר עימותים פיזיים קשים, הופכות את הספורט הזה לקשה יותר מפוטבול אמריקאי (או ראגבי), שנמצא אף הוא בצמרת הרשימה. רכיבה על אופניים וריצה למרחקים ארוכים ניצחו בגדול את כל הענפים בקטגוריית הסיבולת עם ניקוד ממוצע של 9.63 אליו התקרבה רק השחייה למרחקים ארוכים. עם זאת, שני ענפי הסיבולת המובילים קיבלו ניקוד נמוך בקטגוריות אחרות, כך שזה דירג את האופניים במקום ה-20 ואת הריצה למרחקים ארוכים במקום ה-40 בלבד. הכדורסל דורג במקום הרביעי הכללי וניצח בקטגוריה של שינוי הכיוון בתנועה, והכדורגל שדורג עשירי ניצח בקטגוריית הזריזות.

אתר האינטרנט האמריקאי ASKMEN עוסק בדירוגים מ-1 עד 10 של הרבה מאוד נושאים, כולל ספורט. גם הם הצטרפו לחגיגה עם הדירוג שלהם. כמה מהענפים של הדירוג הקודם היו בצמרת הדירוג גם כאן, כשהענף המנצח היה גם הוא קשור לזירה. במקרה הזה לא דובר על אגרוף כי אם על לחימה משולבת (MMA) שהמסגרות השונות שלה תפסו תאוצה בשנים האחרונות, בעיקר בארצות הברית. מדובר בשילוב של כל אומנויות הלחימה ביחד על זירה אחת, בלי יותר מדי חוקים וללא מגנים. אין ספק שחוץ מכישרון גדול, הספורט הזה דורש חוסן גופני אדיר כדי לספוג מכות חזקות, מהירות פנומנאלית כדי להחטיף מכות בחזרה וסיבולת לב ריאה אדירה כדי להישאר על הרגליים אחרי כל זה. בדירוג הזה דווקא מאמינים שהפוטבול האמריקאי קשה יותר מהוקי קרח, בגלל שכל אחד מהשחקנים על המגרש מעורב בכל מהלך שקורה. הציון הנמוך של הפוטבול הוא בסיבולת לב-ריאה, מאחר וכל מהלך במשחק הזה הוא קצר ולא חסרות הזדמנויות להתאושש. הראגבי נבחר שם במקום השלישי, הוקי קרח רביעי, לקרוס (הכלאה אמריקאית בין פוטבול להוקי שדה) חמישי, כדורגל שישי, כדורסל שביעי, חתירה במקום השמיני, טניס תשיעי ושחיה במקום העשירי.

בשורה התחתונה, נחמד להשתעשע ולהעריך, אבל נראה שאף מומחה בעולם לא יוכל לפסוק באופן חד משמעי מהו ענף הספורט הקשה בעולם. במקרה הטוב, אפשר יהיה להשוות בין שני ספורטאים ספציפיים מענפים שונים לפי מספר קטגוריות. באופן כללי, אפשר לקחת את הנושא הזה לאלף כיוונים. מי שעושה ג'וגינג קליל במשטח מישורי אולי יתאמץ פחות מהחבר'ה שמשחקים כדורסל במשך שעה, אבל מה יקרה אם הוא יגביר קצב וירוץ בעלייה? בעצם, לא צריך להמציא דוגמאות – אחרי הכל אנחנו בישראל. והנה דוגמה מצוינת. קחו למשל את כריסטיאנו רונאלדו, הכדורגלן המרשים ביותר בעולם מבחינת הנתונים הספורטיביים שלו. אין ספק ש-90 דקות משחק של רונאלדו שוות ערך להרבה מאוד פעילויות בטופ העולמי של הספורט. מצד שני, קחו שחקן כדורגל בינוני מקבוצה בינונית בליגת העל בישראל. עכשיו תשכחו מרונאלדו, בואו ננסה לעשות את ההשוואה מול אותו אחד שעושה ג'וגינג קליל במשטח מישורי – מי מנצח?

 

  • איגרוף - קיבל ניקוד גבוה

    © Maridav - Fotolia.com

  • יוסאין בולט - תופעה?

    Victah Sailer/Photorun.net

סגור