מה עושים כיום המדליסטים האולימפיים במרתון?

| שתף |

האלוף בכבודו ובעצמו נוסע בתחבורה ציבורית באוגנדה ועובד כסוהר, הסגן הסתבך בחובות, ומדליסט הארד בונה על שיא עולם חדש כבר החודש

תאריך: 19/10/12, מאת: דני בורשבסקי

יותר מחודשיים עברו מאז ריצת הגמר למרתון לגברים במשחקים האולימפיים בלונדון, ריצה שהסתיימה באכזבה גדולה מאוד לקניה (למרות שרציה זכו במדליות הכסף והארד) ובהיסטוריה גדולה לאוגנדה, שקיבלה אלוף אולימפי וההמנון שלה הושמע בטקס הסיום של המשחקים. מעריציהם של הרצים למרחקים ארוכים נוהגים לעקוב אחריהם ולדעת מה המשימות הבאות שלהם, אלא במקרה של האלוף האולימפי, סטפן קיפרוטיץ', זה לא ממש ברור. לצורך העניין, ולאור העובדה שאנחנו בעיצומה של עונת מרתונים יוקרתיים במיוחד, החלטנו לבדוק לאן מועדות פניהם של המרתוניסטים שכל כך הרשימו בקיץ.

האלוף – סטפן קיפרוטיץ'

עם כל הכבוד לקנייתים והמסורת שלהם, העובדה שהאלוף האולימפי במרתון הגיע דווקא מאוגנדה סיפקה לא מעט פיקנטריה לשאר העולם. באוגנדה עצמה, קיפרוטיץ' התקבל בכבוד של מלכים. הוא זכה למענק של 100 אלף דולר שזה המון במדינה ברמה סוציו-אקונומית נמוכה כמו אוגנדה. במקביל, הוא החליט לשמור על משרתו כסוהר בבית הכלא, אבל כחלק מהכבוד שהוא קיבל הוא הועלה בשבע דרגות וכיום הוא משתכר הרבה יותר. עם זאת, קיפרוטיץ' מעדיף לחיות בצניעות. הוא נוסע מדי יום לעבודה בתחבורה ציבורית, ומעדיף את ביתו הכפרי עם האשה והילדים על פני מירוצי כביש ושטח עם כסף גדול באירופה. "אני אחזור לרוץ מרתון, אבל עדיין מוקדם לדבר על איפה ומתי. אנחנו רק חודשיים אחרי, אני באופן אישי חייב להתאושש הרבה זמן", סיפר לאחרונה קיפרוטיץ' בראיון והוסיף: "אחליט עם הסוכן שלי באיזה מרתון אשתתף, ונודיע על כך בעתיד".


קיפרוטיץ' מניף את דגל אוגנדה בלונדון 2012 / Victah Sailer / photorun.net

הסגן – אבל קירוי

מצד אחד הוא מעולם לא זכה באחד המרתונים הגדולים באמת וההישג הטוב ביותר בקריירה המקצוענית שלו היה ניצחון במרתון וינה. מצד שני, אבל קירוי הוא הרץ הטוב ביותר כיום במרתונים קטנים, כאלה שנערכים באליפויות העולם ובמשחקים האולימפיים, מספר המשתתפים בהם לא עולה על 100 ואין בהם מכתיבי קצב. קירוי זכה פעמיים ברציפות באליפות העולם, והוסיף מדליית כסף במשחקים האולימפיים בלונדון. עוד כשנגמרה האולימפיאדה הוא כבר סימן לעצמו את המטרה הבאה – להפוך לרץ הראשון בהיסטוריה שזוכה שלוש פעמים ברציפות באליפות העולם במרתון. כיום קירוי שווה לשני רצים שעשו זאת פעמיים ברציפות: אבל אנטון הספרדי וג'וואד גאריב המרוקאי. קירוי לא צריך לדאוג לגבי אליפות העולם, מאחר ובתור אלוף עולם יהיה לו כרטיס חופשי להשתתפות והוא לא יצטרך להיאבק נגד קנייתים אחרים על הזכות להשתתף במוסקבה 2013. מה שכן, קירוי לא חסך בזמן אחרי המשחקים האולימפיים, ולאחרונה סיים שני בריצת 10 מייל יוקרתית בפורטסמות' שבאנגליה. אבל לקירוי יש גם לא מעט בעיות, ובימים האחרונים רשויות המס בקניה החליטו "להתלבש" עליו. למען האמת, ישנה כרגע דרישה מקירוי לשלם חוב של כ-150 אלף דולר כשהטענה היא שהוא לא שילם מיסים על כספי זכיות שלו. נקווה בשבילו שהעיסוקים המיותרים לא ימנעו ממנו לעשות היסטוריה בקיץ 2013.


אבל קירוי בביתו בקניה / Victah Sailer / photorun.net

מדליסט הארד – וילסון קיפסאנג

זה מוזר, כי בכל הידיעות החדשותיות על וילסון קיפסאנג, כתוב שהוא ינסה לסכן את בן ארצו פטריק מקאו במרתון פרנקפורט שיתקיים ב-28 לאוקטובר. כאילו שכולם שכחו שרק לפני שנה, קיפסאנג קבע את הזמן השני בכל הזמנים בריצת מרתון תקנית, כשעצר את השעון על 2:03:42 שעות וניצח את מרתון פרנקפורט הקודם. ארבע שניות בלבד הפרידו בין הזמן שלו לזה שקבע שיאן העולם פטריק מקאו חודש לפני כן בברלין. כעת, שניהם ייפגשו ראש בראש בעיר הגרמנית, למרתון שאולי אין לו שם גדול לעומת ניו יורק ואמסטרדם, אבל יש לו סיכויים גבוהים להפוך למרתון הגדול ביותר של הסתיו הנוכחי, ושיא עולם חדש בהחלט יעשה את העבודה. אז בניגוד לאלוף האולימפי במרתון שהוזכר כאן, הקנייתים יודעים שבמדינה כמו שלהם רץ מרתון חייב להוכיח את עצמו בתדירות גבוהה, ומי כמו פטריק מקאו שהחמיץ את לונדון 2012 יודע את זה. זה בדיוק מה שקיפסאנג ינסה לעשות במרתון פרנקפורט ומי יודע? אולי פחות מחודש אחרי מרתון ברלין 2012 נקבל את שיא העולם שכל כך חיכינו לו. מה שבטוח זה שמרתון פרנקפורט הנוכחי יהיה הגדול ביותר אי פעם, ושבועיים לפני יריית הזינוק כבר נרשמו אליו יותר מ-15 אלף רצים.


וילסון קיפסאנג בלונדון / Victah Sailer / photorun.net

 

 

  • קיפרוטיץ, קירוי וקיפסאנג

    Victah Sailer / photorun.net

סגור