מוזיקה בריצה – כן או לא?

| שתף |

למרות שקל יותר למצוא חסרונות מאשר יתרונות בריצה לצלילי מוזיקה, קשה מאוד לעצור את הטרנד הזה שאמנם נחשב ללא בטיחותי, אבל משמש כמוטיבטור הגדול ביותר

תאריך: 10/04/12, מאת: דני בורשבסקי

אחד הויכוחים הגדולים ביותר בקרב הרצים למרחקים ארוכים הוא האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להתאמן לצלילי מוזיקה? היות וישנם כל כך הרבה רצים, ולמרבה המזל כל כך הרבה מוזיקה, לא מעט חוקרים ניסו לבדוק את הקשר שבין שני העולמות. מצד אחד, אף אחד לא יכול להתווכח עם העובדה שמוזיקה שאנחנו אוהבים, יכולה תמיד לעשות את העבודה ולהחדיר בנו מוטיבציה – בין אם זה במכונית בדרך לעבודה, ובין אם זה בחלק הקשה ביותר של ריצה למרחקים ארוכים, הקטע שבו הגוף והמוח דורשים אמצעי עזר נוסף כלשהו. מצד שני, הרבה מאוד אנשי מקצוע קובעים שלריצה עם מוזיקה יש הרבה יותר חסרונות מאשר יתרונות. 

ד"ר ניקולס רומנוב, בעבר גורו רוסי לריצות למרחקים ארוכים וכיום פיזיולוג בארצות הברית, כתב מאמר בנושא והתייחס לחסרונות שבאימון לצלילי מוזיקה. הוא הסכים עם הקביעה שמוזיקה טובה גורמת למוטיבציה, אבל הזהיר מפני עודף מוטיבציה שגורם לפציעות, ולדבריו "בספורט עם אחוזי פציעות כל כך גבוהים, לא כדאי "להתעסק" עם הסטטיסטיקה. רומנוב התייחס גם לעובדה שהגוף מתאים את עצמו לקצב שהאוזניים שומעות וזה כמובן משהו שקשה לשלוט בו – אבל הטענה העיקרית שלו הייתה שאין ספורטאי צמרת שמאזין למוזיקה בזמן אימון רציני מאחר וכולם יודעים ומבינים שצריך להקשיב לגוף. הוא סיכם את המאמר שלו כשכתב: "עם כל האהבה למוזיקה, בזמן הריצה יש בה הרבה יותר חסרונות מאשר יתרונות. אני ממליץ לנהוג באחריות כדי להאריך את תוחלת החיים הספורטיבית שלכם".

דווקא בארצות הברית, המדינה שבה רומנוב חי כיום, לא מעט מרצי המרתון המקצוענים דווקא הודו בשימוש במכשירי אייפד במהלך האימונים, אבל אף אחד מהם לא הודה שהוא עושה זאת במהלך תקופת הכנה לריצת מרתון. מב קפלזיגי (סגן האלוף האולימפי לשעבר) סיפר שהוא שומע המון ביונסה ואלישיה קיז, אבל עשה את זה בתור פרזנטור לאוזניות של חברת "סוני". חברו לנבחרת, ריאן הול (עשירי בבייג'ינג 2008) סיפר באחד הבלוגים שלו שלקח לו הרבה זמן לגבש החלטה האם להתאמן עם אוזניות או לא. בסופו של דבר, הוא החליט לוותר על התענוג וכתב: "אם לא אתרגל לרוץ עם המחשבות שלי בכל יום, מה יקרה שארוץ במשך יותר משעתיים?"

דינה קסטור האמריקאית סיפרה שהיא אוהבת מאוד טראנס והאוס בזמן ריצות, אבל גם היא לא הודתה בהאזנה בזמן אימון רציני. פולה רדקליף מספרת על אהבה גדולה למוזיקה ולאוספים שמאמנה-בעלה מכין עבורה, אבל גם היא מספרת שהאוזניות והאייפד מיועדים רק לדקות שלפני האימון, או מקסימום לריצות התאוששות קלות בלבד. "זה בהחלט נותן לי מוטיבציה, אבל בזמן האימונים אני חייבת להיות מרוכזת ב-100 אחוזים", מספרת רצת המרתון המהירה ביותר בכל הזמנים.

אם קוראים מספיק מחקרים בנושא, אפשר למצוא אנשי מקצוע שהיו מאוד עיקשים בחקר שבדק את ההרמוניה בין המוזיקה לריצה, כמו למשל פסיכולוג הספורט קוסטאס קרגאורגיס מאוניברסיטת בורנל שבאנגליה. הוא בחן את הנושא במשך יותר מעשור ובסופו של דבר פרסם מחקר מאוד מפורסם על הקשר שבין מקצבים שונים במוזיקה להצלחה באימונים. המסקנה הראשונה של קרגאורגיס הייתה שמוזיקה מתאימה יכולה להפחית בעשרה אחוזים את ההתמודדות המנטלית של הרץ עם הקושי שלו, כי כמו שכולנו יודעים "הכל בראש" לא? מצד שני, המחקר שלו מפריד בין סוגי מוזיקה שונים לפי כמות הביטים לדקה שיש בהם, ומשייך אותם לפעילויות גופניות שונות. לדוגמא, רצים למרחקים ארוכים זקוקים לפי התאוריה שלו למוזיקה קצבית במיוחד של 150 עד 170 ביטים לדקה. לטענתו של קרגאורגיס, השיטה היעילה ביותר היא לרוץ לצלילי מוזיקה איטית שהולכת ומתגברת, וכך בעצם להיות מוסחים מהמאמץ ההולך ומתגבר בריצה עצמה.

יש הרבה הגיון בממצאים של קרגאורגיס, אבל לפי מה שהוא אומר – כל רץ למרחקים ארוכים יצטרך להפוך לסוג של די.ג'יי ולהתאים לעצמו סטים שיהיו חופפים לאימונים שלו. על פניו זה נשמע מופרך, אבל בארצות הברית, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, יש כבר מי שעושה מזה כסף. חברת "פאוור מיוזיק" נוסדה למעשה על ידי די.ג'יי לשעבר שבמקרה גם הבין דבר או שניים בריצות למרחקים ארוכים. השילוב של הידע הזה גרם לו לקחת כמעט כל להיט ולעשות לו מיקס לרצועה מוזיקלית שתשרת נאמנה רצים למרחקים ארוכים. העסק הזה נעזר מאוד גם בהיילה גברסילאסי, שבאחד המרתונים בהם השתתף ביקש מהמארגנים להשמיע ברמקולים את "סקאטמן", להיט דאנס משנות התשעים שמנוגן בקצב מהיר מאוד ולדבריו של הפנומן האתיופי "עשה עבורו את העבודה".

בסופו של דבר, כל אחד צריך לעשות את הבחירות שלו, ומי שמחליט שהוא רץ הכי טוב עם מוזיקה באוזניים, צריך לעשות את זה. במרתונים הגדולים בעולם מאוד לא אוהבים את זה ואפילו יש חוקים נגד ריצה עם אוזניות למען בטיחות הרצים, אבל ברמה החובבנית – זה לא ממש מעניין אחוז גדול מאוד מהרצים. הדבר החשוב ביותר שהם צריכים לזכור הוא שיש מכוניות, רוכבי אופניים ואפילו רצים אחרים שאפשר להיתקל בהם, וריצה לצלילי מוזיקה מחייבת זהירות כפולה ומכופלת. מצד שני, לחובבי המוזיקה בריצה כדאי לדעת שכיום אפשר למצוא ברשת עשרות אתרים שעוסקים רק בנושא הזה. שם אפשר למצוא המלצות בנושא אוספי הריצה הטובים ביותר, שירי הריצה הטובים ביותר, ואפילו המקצבים היעילים ביותר לסוגים מסוימים של אימונים. אם זה הקטע שלכם, חיפוש מהיר יכניס אתכם לעולם מרתק שייקח אתכם אל הרבה מעבר לקניה ווסט, מטאליקה ויו-2.
 

  • © Martinan - Fotolia.com

סגור