מועדון המאה

| שתף |

אריק זאבי הפך למדליסט המבוגר באליפות אירופה בג'ודו, אבל גיל 35 נחשב לצעיר מאוד בענפי הסיבולת. יעידו על כך 3 גיבורים עם סיפורים מדהימים.

תאריך: 30/04/12, מאת: דני בורשבסקי

אריק זאבי, אחד מגדולי הספורטאים הישראלים בכל הזמנים, עשה בתחילת השבוע את הבלתי יאמן כשזכה במדליית זהב רביעית באליפות אירופה, ובגיל 35 ו-3 חודשים הפך למדליסט המבוגר ביותר בתולדות אליפות אירופה בג'ודו. לכבוד המאורע הזה, החלטנו לפרגן לכמה "מבוגרים" אחרים. במקרה הזה, כאלה שהיו יכולים להיות לא רק סבא של זאבי, אלא גם הסבא של הסבא שלו. מסתבר שבכל מה שקשור לענפי סיבולת, הגיל לא בהכרח מהווה מעצור ובמקרים מסוימים, כמו אלה שנציג כאן, בדיוק להיפך.


פאוג'ה סין – פרש ממרתונים בגיל 101

הסיפור המדהים של פאוג'ה סין, הודי במקור שמתגורר בבריטניה, תפס כותרות בעיקר לפני שנה, כשהוא חגג יום הולדת 100. המספר העגול הזה, ביחד עם העובדה שהאיש הזה מתחרה בריצות מרתון, הביא לא מעט אנשי תקשורת לביתו של סין בפרברי לונדון כדי לתעד את המסע המופלא שלו. מה כל כך מופלא במסע הזה? – הוא יצא לדרך רק כשסין היה בן 89, אז הוא השתתף לראשונה בחייו במרתון, ומאז הוא רשם עוד שבעה. האחרון שבהם היה באפריל בלונדון. זה היה המרתון הראשון שלו מאז חגג 101, והוא אפילו הצליח לסיים אותו עם שיא אישי של 7 שעות ו-49 דקות. כשפאוג'ה סין התפרסם, רבים טענו שקשה להאמין שאפשר לרוץ, או ללכת מרתון בגיל כזה ובמקרים מסוימים הטילו ספק בגילו האמיתי. צריך לזכור שסין הוא אזרח אנגליה וסיפורו יצא לאור בעיקר דרך התקשורת האנגלית, שבודקת היטב את הפרטים.

אחרי שקבע את שיאו האישי בלונדון, פאוג'ה סין הודיע על פרישה ממרוצי מרתון אחרי 8 כאלה, אבל דאג להדגיש כי ימשיך להשתתף במרוצים למרחקים שונים, מחמישה קילומטרים ועד לחצי מרתון. מארגני כמה מהמרתונים הגדולים יודעים כעת שבפעמים הבאות הם לא יצטרכו להמתין עם סרט מתוח על קו הסיום למרתוניסט הזקן בעולם כשמונה שעות לאחר יריית הזינוק. עם זאת, הם גם יודעים שאחת האטרקציות הגדולות ביותר שכיכבו במרוץ שלהם, כבר לא תחזור.

 

יארינג טימרמן – שיאן עולם בגיל 101

הנה סיפור די דומה לזה של פאוג'ה סין. יארינג טימרמן היה קשיש קנדי בן 80 כשאשתו המליצה לו להתחיל לשחות כדי לחזק את הגוף. אחרי שהוא התחיל לעשות את זה, היא "הדליקה" אותו יותר כשסיפרה לו שראתה מודעה לתחרויות מאסטרס עבור קטגוריות גיל שונות, כולל לגילאים מבוגרים במיוחד. טימרמן, שהסתדר מצוין עם השחיה, הבין שבעשור התשיעי לחייו הוא יכול לחוות סוג של "לידה מחדש" ולהתחיל להתחרות. איך זה נגמר? 20 שנה לאחר מכן הוא הפך לשיאן עולם בארבעה משחים לקטגוריית הגיל 100-104. השיאים נקבעו במשחי ה-50 ו-100 חתירה ו-50 ו-100 מטרים גב. את משחה ה-50 חתירה למשל הוא סיים בזמן של 1:16:92 דקה בעוד שאת המרחק הכפול הוא סיים בזמן של 3:02:22 דקות.

טימרמן, שבגיל 90 הצהיר שכל מה שהוא רוצה זה רק לשחות עד גיל 100, עמד בהבטחה שלו בגדול, והפך תוך כדי לשחיין הטוב בעולם לגילו. לקראת גיל 102 הוא התחיל לסבול מכאבים בכתף ש"גמרו לו את הקריירה", אבל בקנדה, מדינה בעלת תרבות ספורט גבוהה, יודעים להעריך מצוין את ההישגים המרשימים ומסתכלים על יארינג טימרמן כספורטאי ענק, למרות שרק בגיל 80 הוא התחיל לפנטז ברצינות על הרעיון להפוך לטוב בעולם.


כתבת טלוויזיה על יארינג טימרמן


רובר מרשאנד – מדווש בגיל 100

הטירוף של "מועדון המאה" כבש גם את רוכבי האופניים, וכאן אנחנו מתייחסים למקרה טרי יחסית – שיא עולם שנקבע בחודש פברואר האחרון. רובר מרשאנד, רוכב אופניים צרפתי, חצה מרחק של 24.251 קילומטרים ברכיבה של שעה אחת בוולדרום בשוויץ – כל זה כמה ימים אחרי שחגג 100. כמו במקרה הקודם של שיא המאסטרס בבריכה, גם בהתאחדות האופניים הבינלאומית פתחו רשימה חדשה של שיאי עולם לגילאי 100 ומעלה. מרשאנד עצמו אמר אז שהוא לא התכוון לעשות רושם על אחד: "אני לא משחק בלהיות אלוף, פשוט רציתי לעשות משהו נחמד עבור יום הולדתי ה-100".

מרשאנד, שהיה רוכב אופניים בצעירותו, עלה על אופני מרוץ ללא עזרים אווירודינמיים וסיפר: "הפעם האחרונה שעליתי על מסלול כזה הייתה לפני 80 שנה, הייתי מעדיף לעשות את זה ברכיבה בחוץ אבל לא רציתי לקחת סיכונים ולחטוף שפעת". ואכן, בגילו המופלג של מרשאנד, אפשר להסכים איתו ואף לקבוע בבירור שכל תירוץ יישמע מעולה.

הרופאים שהיו במקום הבהירו למרשאנד שבמידה וקצב הלב שלו יעלה על 110 פעימות לדקה הוא צריך להפסיק לרכב. מרשאנד סיפר שבתקופת האימונים שלו הוא טיפס על הר והגיע לקצב של 134, אבל הסכים שלא צריך לקחת סיכונים. "אבל היה לי ברור שאני לא אחטוף התקב לב", הוא סיפר לאחר מכן. מרשאנד לא מתכווח לנוח על זרי הדפנה אחרי שיא העולם שלו, אלא להמשיך ולרכב, אפילו למספר שעות ואפילו למרחקים של עד 100 קילומטרים. כשביקשו ממנו לחשוף את הסוד שלו אמר הצרפתי: "לא משהו מיוחד חוץ מזה שניהלתי חיים בריאים. לא עישנתי, בקושי שתיתי אלכוהול ועבדתי עד גיל 89".


רובר מרשאנד קובע את שיא העולם

  • פאוג'ה סין

    Victah Sailer / photorun.net

סגור