מועדון ריצה גליל עליון - "פשוט לצאת לרוץ"

| שתף |

"האמצעים דלים אבל אנחנו לא זקוקים ליותר מכך. זה בדיוק מה שיפה בריצה – הפשטות. צריך פשוט לצאת לרוץ, לא צריך ציוד יקר ועזרים מיוחדים". על מועדון הריצה הצפוני - מועדון ריצה גליל עליון.

תאריך: 11/07/11, מאת: מערכת עולם הריצה

מועדון ריצה גליל עליון החל את פעילותו בשנת 2008 ופועל באזור הגליל העליון, עמק החולה ורמת הגולן. שי בית הלוי, רץ למרחקים ארוכים, ובוגר קורס מדריכי ריצות ארוכות במכון וינגייט לקח את היוזמה והחל לרכז מספר רצים ורצות מרחבי הגליל העליון. בהתחלה נפגשו חברי הקבוצה פעמיים בשבוע, בשעות הבוקר המוקדמות והתאמנו יחד, באמצע השבוע ניפגשו לאימון איכות ובסופי שבוע ערכו ריצות נפח.

"הגליל העליון הוא קרקע פורייה לספורטאים בכלל ולרצים בפרט. יש בגליל מרחבים אינסופיים. חברי הקבוצה רצים בשדות, בהרים ולאורך הנחלים. התוואי מגוון, אם רוצים עליות אז מטפסים להרי נפתלי או לרמת הגולן ואם רוצים מישור אז ישנם מישורים רחבים בעמק החולה", מספר שי בהתלהבות על הריצה בצפון. אולם קבוצת הריצה אמנם מתאמנת בצפון אך רציה לוקחים חלק במירוצים רבים בארץ במגוון המרחקים, החל מ-5 ק"מ ועד מרתון, וכן יוצאים למרתונים בחו"ל.

בשנת 2010 הצטרף לשי בית הלוי בכיר הרצים בגליל העליון, ברוך דניאלי. ביחד הם החליטו לפתוח גם קבוצת מתחילים. "קיבלנו תגובות מאנשים שרצו מאוד להצטרף לקבוצה אבל חששו שהרמה גבוהה מדי ולכן החלטנו לתת מענה גם לרצים מתחילים", מספר שי, ומאז מלבד אימוני הבוקר התחילו הקבוצות להתאמן גם בשעות הערב, כאשר כל האימונים מותאמים לכל אחד ואחת לפי הרמה האישית. בנוסף, כל רץ מקבל תכנית אימונים המותאמת אישית לפי רמתו ויעדיו.

"אנחנו לא מאמינים בתכנית אימונים אחת לכל הקבוצה. הרי לא ייתכן שרץ בן 30 שמתאמן למרתון ושיאו האישי ב-10 ק"מ הוא 37 דקות יתאמן לפי אותה תכנית של רצה בת 50 שמתאמנת למרתון ושיאה האישי ב-10 ק"מ הוא 50 דקות, לכן כל רץ וכל רצה בקבוצה זוכים לתכנית אימונים אישית, כל אחד לפי רמתו ולפי יעדיו". שי וברוך נפגשים עם כל אחד מחברי הקבוצה בתחילת השנה ובונים עבורם תכנית שנתית אישית, לאחר מכן הם מחלקים את התכנית השנתית לתקופות אימון ומחזורי אימון קטנים יותר.

כיום הקבוצה מונה 35 חברים. יש בקבוצה רצים מתחילים, מתקדמים, קבוצת נוער ומספר לא מבוטל של 15 רצות. חברי הקבוצה משתתפים במרוצים בכל רחבי הארץ ואף יצאו למספר מרתונים בחו"ל. הקבוצה זוכה לליווי של פיזיותרפיסט ספורט ותזונאית ספורט. כמו כן מתקיימים מפגשי העשרה אחת לתקופה הכוללות הרצאות בנושאים שונים. "לאחרונה קיימה הקבוצה מפגש שכלל הרצאה מרתקת של קרלוס גולדברג, תושב רמות נפתלי, על מסעו בשביל האפלצ'ים", מספר שי.

שי וברוך הינם בוגרי קורס מאמני אתלטיקה קלה במכון וינגייט. "הבנו שכדי להתקדם ולהתפתח הן כספורטאים והן כמאמנים אנחנו צריכים לצאת וללמוד. האתלטיקה נותנת את המענה הטוב ביותר לרצים. היא רחבת אופקים ועונה על כל הצרכים של הרץ תוך גיוון מלא של כל מרכיבי הכושר הגופני והתנועה. לימודי האתלטיקה גרמו לנו לחשוב לא רק כמה לרוץ אלא גם איך לרוץ והתחלנו לתת דגש גם על איכות התנועה וסגנון הריצה. התחלנו לעבוד עם מאמן האתלטיקה הוותיק מיכאל לובן. למיכאל ניסיון וידע עשירים, אנחנו לומדים ממנו המון".

באימוני הקבוצה החל שימוש בתרגילי העשרה ובעזרים שונים כגון משוכות, קונוסים, כדורי כוח וכו' והאימונים הפכו מגוונים יותר ומעניינים יותר. הקבוצה מתאמנת 4 פעמים בשבוע, פעמיים בבוקר ופעמיים בערב. האימונים מחולקים כך שהם נותנים מענה לכולם. "העובדה שבכל האימונים נוכחים שני מאמנים מאפשרת לנו לתת תשומת לב לכל אחד ואחת מהרצים", מדגיש שי.

הקבוצה אינה זוכה לתקציב משום גוף ופועלת באופן עצמאי. "האמצעים דלים אבל אנחנו לא זקוקים ליותר מכך. זה בדיוק מה שיפה בריצה – הפשטות. צריך פשוט לצאת לרוץ, לא צריך ציוד יקר ועזרים מיוחדים".

בנוסף, מעביר שי בהתנדבות שיעורי חינוך גופני לילדי בית הספר היסודי "עינת גליל" אשר בקיבוץ עמיר. זהו בית ספר יסודי דמוקרטי שממומן מכספי ההורים. עקב קשיי תקציב לא היה לילדים שיעור חינוך גופני. שי נטל את היוזמה והחל להעביר לילדים שיעורי חינוך גופני. "הילדים לא משחקים כדורגל. את זה יש להם מספיק בהפסקות. אנחנו לומדים את יסודות האתלטיקה בדרך של משחק. הילדים מתנסים בקפיצות, זריקות, משחקי תופסת, מעבר מכשולים, מרוצי שליחים ועוד. בדרך זו הילדים חווים מגוון של תנועות ומשפרים תוך כדי כך את הקואורדינציה, מהירות התגובה, התפיסה המרחבית והכי חשוב נהנים מכל רגע".

ליצירת קשר עם מועדון ריצה גליל עליון

www.rungalil.com

מועדון ריצה גליל עליון בפייסבוק

 

סגור