מחקר חדש מציג: כמה מהר יוסאין בולט יכול לרוץ?

| שתף |

ג'ון בארוו, פרופסור למתמטיקה מקיימברידג', חיפש מה היה "חסר" לבולט בברלין 2009 וניתח את זה מבחינה מתמטית כדי להגיע לזמן מדהים ואפילו דמיוני בריצת ה-100

תאריך: 08/04/12, מאת: דני בורשבסקי

עד שיוסאין בולט יפרוש, או עד שמישהו אחר יהפוך לאיש המהיר בעולם, לא יפסיקו להתעסק בשאלה עד כמה מהר הוא יכול לרוץ או במילים אחרות – מהו קצה גבול יכולת האדם? מסתבר שההתעסקות ביוסאין בולט "מבזבזת" את זמנם של אקדמאים בכירים מתחומים שונים, כמו למשל הפרופסור למתמטיקה ג'ון בארוו, שפירסם בעיתון של חדשות אוניברסיטת קיימברידג' מחקר בנושא "כמה מהר יוסאין בולט יכול לרוץ". 

פרופסור בארוו התייחס לאלמנטים שיכולים לשפר את שיאו העולמי ב-100 מטרים, שנקבע ב-2009 באליפות העולם בברלין. לדברי בארוו, השיפור המקסימלי אותו בולט יוכל להשיג הוא 14 מאיות. כלומר, בתאוריה שלו בולט יכול לרוץ 9:44 שניות. איך בדיוק הוא יוכל לעשות את זה? זה מתחלק לשלוש. קודם כל לשפר את הזינוק שלו. ידוע שבולט הוא אחד המזנקים היותר איטיים מבין הספרינטרים המהירים בעולם. זמן התגובה שלו כשזינק לשיא העולם בברלין היה 0.146 שניות, בעוד שהספרינטר המהיר ביותר באותה ריצת גמר (ריצ'רד תומפסון מטרינידד שסיים רביעי) הגיב ב-0.119 שניות. לפי בארוו, אם בולט יוכל להפוך ממגיב בינוני (ברמות הגבוהות) לאחד המגיבים הטובים, הוא יוכל לשפר את הזמן שלו בחמש מאיות ולהיות שווה תוצאה של 9:53 שניות. חשוב לציין שבאותה שנה בולט כבר השתפר מאוד בזמן התגובה שלו, כי בגמר ה-100 מטרים במשחקים האולימפיים בבייג'ינג הוא הגיב ב-0.165 שניות.

הנתון השני אותו בחן פרופסור בארוו היה הרוח הגבית. בברלין 2009 בולט נהנה מרוח גבית של 0.9 מטר לשניה. אם במרוץ מסוים הוא יהנה מרוח גבית שקרובה יותר למקסימום מבחינה חוקית (2 מטרים לשניה) הוא יוכל לקצץ את הזמן שלו בשש מאיות נוספות ולהיות שווה 9:47 שניות ב-100 מטרים. חשוב לציין שבארוו מאוד אופטימי כשהוא מתייחס במחקרו לרוח הגבית, כי בהרבה מקרים צריך להודות בכלל שהיא קיימת. אם זה אכן קורה, רוח של 0.9 בהחלט נחשבת לתנאי מצוין לשבירת שיא, ורוח שקרובה ל-2.0 היא יותר נדירה, אבל מופיעה מפעם לפעם.

הנתון השלישי במחקרו של בארוו הוא גובה פני הים. כיום, בניגוד לפעם, שיאים עולמיים באתלטיקה לא מאושרים אם הם נקבעים בגובה של יותר מ-1,000 מטרים מעל פני הים. עם זאת, בארוו מאמין שבמידה ובולט ירוץ במקום שמתקרב לגובה הזה, הוא יוכל לקצץ שלוש מאיות נוספות מהזמן הטוב ביותר שלו.

לסיכום, בשקלול שלושת חלקי המחקר של פרופסור בארוו, מסתבר שיוסאין בולט יכול לרוץ 9:44 שניות. עד כמה שזה נשמע אבסורדי, נראה שעבורנו יהיה הגיוני יותר לראות את הג'מייקני מפריך את התאוריות של הפרופסור וקובע זמן דומה לזה ללא כל התנאים שהוזכרו כאן. אפשר להאמין שבולט, במצבו הנוכחי, עוד ישבור שיאי עולם. קשה להאמין שביום נתון הוא יוכל ליהנות מזינוק חייו, מהרוח הטובה ביותר שליטפה אותו בגב ומאצטדיון שנמצא במקום גבוה – כל אלה יחד. זה קצת נשמע כמו לזכות בלוטו – אבל אנחנו מדברים על יוסאין בולט, אדם שכבר פרץ את כל הגבולות האפשריים ועל פרופסור למתמטיקה, בכל זאת – מקצוע מכובד מאוד.
 

צילום שער באדיבות Victor Sailer / photorun.net

  • Victor Sailer / photorun.net

סגור