מי הם הספורטאים הפראולימפיים?

| שתף |

נא להכיר - הספורטאים הפראולימפיים הם ספורטאים חובבנים ותחרותיים, בעלי מוגבלויות גופניות שונות- החל מעיוורון ועד גפה חסרה. בארץ בולטת הקבוצה שהוקמה על-ידי חזי רול ז"ל. כל הפרטים בכתבה הבאה

תאריך: 03/02/14, מאת: מיכל קוברסקי

על מסלולי תחרויות הטריאתלון ניתן להבחין, לצד הטריאתלטים הרגילים, בספורטאים מיוחדים מאוד שעומדים גם הם על קו הזינוק אל מול האתגר- ספורטאים פראולימפיים. מדובר על ספורטאים, הן חובבנים והן תחרותיים, בעלי מוגבלויות גופניות שונות- החל מעיוורון ועד גפה חסרה. אין ספק שצריך אומץ בכדי להשתתף בטריאתלון; הפחד מהכניסה לעומק הים, הרכיבה המהירה והיציאה לריצה כשהגוף כבר מותש...כל אלו מעלים בפעם הראשונה ספקות וחששות האם הגוף והנפש יצליחו להתמודד עם אתגר שכזה. חשבו על תחושותיהם של ספורטאים נכים המשתתפים בטריאתלון. בעבר הלא כל כך רחוק הדבר אכן נראה הזוי ובלתי אפשרי, אך חזון של של איש אחד בשם חזי רול לפני כ-6 שנים איפשר לחלומם של רבים להתגשם במציאות.


דרור וקרן / צילום: רוני כהן


חזי, איש עסקים וטריאתלט, אימן רצים עיוורים בהתנדבות. חזי היה הרוח החיה מאחורי שלל פעילויות של עמותת אתגרים, בעיקרן הליכה וריצה, וחלם להכניס עיוורים ובעלי נכויות אחרות לתחום הטריאתלון. לא עבר זמן רב עד שהצמד יוסי גולדין (ספורטאי עיוור) ואורית בורנשטיין (המלווה שלו) סיימו בהצלחה את מקצי הרכיבה והריצה בטריאתלון גן שמואל, כאשר את השחיה השלים מתנדב נוסף. בעזרת שיטה מיוחדת אותה פיתח חזי, התאפשר בהמשך לעיוורים להיכנס בעצמם לים ולשחות בבטחה לצד מתנדב- כל אחד מהשחיינים כורך סביב מותניו פאוץ' שקשור באמצעות חבל לפאוץ' של שותפו לשחייה. רצונם של נכים נוספים להשתתף בטריאתלון לא מאן להגיע ובהדרגה קבוצתו של חזי החלה לגדול ולהתרחב גם מבחינת מספר המשתתפים וגם מבחינת מגוון הנכויות שהתלוו להם.


במרכז: חזי רול ז"ל עם חברי קבוצת אתגרים

הכנתן של ספורטאיות הקבוצה הייתה בשיאה לקראת טריאתלון הנשים של שנת 2011, אך חודשיים לפני התחרות קרה אסון שהרעיד את הקבוצה: חזי נהרג לאחר שהתנגשה בו סירה בעת ששחה בים. התאונה יצרה שבר גדול בקרב הספורטאים הפראולימפיים בהם האמין ותמך אך עם זאת דחפה את הספורטאים והמתנדבים להמשיך את דרכו של חזי ולפעול להנצחתו:
בשנה שעברה הוקמה קבוצת הטריאתלון Tri We Can ע"ש חזי רול לספורטאים פראולימפיים שבראשה עומד כיום איז'ו שלהב. הקבוצה שואפת להגיע להכרה, לבסס בית חם לפראטריאתלון (טריאתלון לספורטאים פראולימפיים) ולהשיג מימון לפעילות התומכת בספורטאים מסוג זה. מגמת הגדילה נמשכת עד היום ויותר אנשים בעלי מוגבלויות רוצים לקחת חלק בטריאתלון כספורט המרכזי בחייהם. לקראת התחרויות משתתפים בקבוצה כ-20 אנשים, כמחציתם מתנדבים. בטריאתלון גן שמואל האחרון השתתפו 40 חברי קבוצה, מתוכם 11 ספורטאים פראולימפיים. השיא היה בטריאתלון הנשים בהרצליה, בעזרת תמיכה גדולה של סוזי דבוסקין, מארגנת התחרות, אליו הגיעו 60 משתתפות.

"נכים רבים מקבוצתינו חייבים ליווי לא רק בתחרות אלא גם בחיי היומיום, בפעולות הכי בסיסיות כמו ללכת לשירותים או להחליף בגדים. ההכנה האישית לקראת תחרות דומה לכל ספורטאי רק שאנחנו צריכים הרבה יותר עזרה בהסעות, בליווי, בהתארגנות על ציוד מיוחד. בחור עיוור לא יכול להחליט שבא לו לרוץ ולצאת לריצת 10 קילומטר בספונטניות מחוץ לבית, הוא תלוי במלווה. על מנת להתאמן ברכיבה עלי לארגן אופני טנדם ואני צריכה פרטנר", מתארת חברת הקבוצה, אילנית. הקבוצה מקבלת לשורותיה כל מי שמוגדר כספורטאי עם צרכים מיוחדים, כאשר לכולם ללא יוצא מהכלל יש מלווים לכל אחד מהשלבים בתחרות. אימוני השחיה מתקיימים במועדון ספורט אילן ואימוני הריצה והאופניים נעשים בשטחים פתוחים באיזור תל אביב.

הספורט משמש ככלי תרפיוטי מצויין לספורטאים פראולימפיים רבים. אחת מהן היא אילנית יורמן עוזרי, בת 43, קטועת רגל מגיל 9. אילנית לעולם לא עסקה בעברה בספורט, הייתה בעלת עודף משקל שהעמיס מאוד על רגלה האחת וסבלה מדימוי גוף נמוך. לענף הטריאתלון הגיעה אילנית בעקבות חזי וחשבה שתעשה את מקצה האופניים בלבד (20 קילומטר) על אופני טנדם- אופניים המתאימות לזוג רוכבים. במסגרת קבוצת הטריאתלון התנסתה לראשונה בשחיה במים הפתוחים. "המים איימו עליי, היה לי פחד שלא אצליח להיכנס ולצאת מהים, פחד מהמרחק. לא ידעתי איך הגוף שלי יתמודד עם הים..המחשבה הראשונה שעברה לי בראש כשסיימתי את האימון הראשון בים הייתה שאפשר גם לא לעשות טריאתלון, לא חייבים. היום אני מאוהבת בשחיה, בעיקר בים". מאז כניסתה של אילנית לספורט היא ירדה 20 קילו.
"אחד הדברים המדהימים בשילוב הספורט בחייהם של נכים הוא ההתעמתות הבלתי פוסקת עם הנכות שלך. הספורט שם לך את המגבלה מול הפנים ומכריח אותך להכיר בה, בגלל זה אני רואה בו כלי שיקומי נהדר". אילנית מצויידת בקביים ואינה יכולה לרוץ, לכן נאלצה לוותר על מקצה הריצה על מנת להשתתף בטריאתלון הנשים הראשון שלה, אך עשתה זאת בלב שלם.
"כשעשיתי את הטריאתלון יצאתי מהים לאחר 750 מטר עם חגית זילברבוים המלווה שלי ו-400 איש על קו החוף עמדו, מחאו כפיים וצעקו את השם שלי. זה היה אחד הרגעים המרגשים בחיי. בשלב השני, עליתי על אופני התלת-אופן עם קובי מילוא המתנדב שליווה אותי ורכבנו יחד 20 קילומטר. לאורך כל הדרך אנשים מחאו לנו כפיים וזו הייתה פשוט תחושה שלא תתואר". הטריאתלון פתח את תאבונה של אילנית לספורט בכלל ולטריאתלון בפרט, היא החליטה שזהו הספורט שלה. השנה היא מתכננת לעשות 8 טריאתלונים ביניהם חצי איש ברזל בגן שמואל ובחיפה. מלבד ההישגים האישיים, אילנית רוצה לעזור גם לאחרים לעשות זאת, לחוות את החוויה. "החלום האישי שלי הוא לבנות שלשה של נכים בישראמן באילת. יחד עם ביתו של חזי, גיה רול, הייתי רוצה לארגן טריאתלון פראולימפי שלם כהכנה לטריאתלון אילת ולהרים דואתלון שטח ע"ש חזי רול".


הקבוצה בטריאתלון גן שמואל

סיפור הצלחה מרגש נוסף שייך לדרור כרמלי, שאיבד את ראייתו במהלך השנים. עד לפני כשנתיים עוד עבד בתחום ההייטק למרות מוגבלותו. היום דרור נעזר בכלב נחיה אך למרות התלות המתלווה למוגבלותו, דרור מתואר כבחור עצמאי ונחוש אשר יודע מה הוא רוצה ויודע איך להגיע למה שהוא רוצה. דרור הגיע לתחום הטריאתלון דרך חזי ז"ל ולקח את הספורט לרמה מקצועית יותר. כיום הוא משתתף בתחרויות חצי איש ברזל ומזנק בכמעט כל הטריאתלונים.
כמובן שהקבוצה לא הייתה יכולה להגיע להישגיה ללא המתנדבים המסורים שלה. בין אם מדובר על שחיה צמודה ורכיבה זוגית, ועד השלמת שלשה וסיוע מאחורי הקלעים של הסעות, ציוד ועוד. "המתנדבים שלנו מדהימים" מציינת אילנית. "אני רוצה לציין את מורן גרומר שהיא הרוח החיה מאחורי אימוני השחיה, היא מביאה אותנו לים והכניסה בנו את הג'וק של שחיית מים פתוחים כדגל בקבוצה, שבעבר נחשב לטאבו".
ניתן לומר שסיפור ההצלחה מתחיל בעצם מהחלום, מהסרת הפחד ומההתייצבות אל מול האתגר מלאי אמונה עצמית. לדעת מה אפשרי אבל לשאוף לבלתי אפשרי, להתמיד, להתמודד ולהתעמת אל מול המגבלות והמכשולים המוצבים בדרך. גם כספורטאי רגיל, ובפרט כספורטאי פראולימפי.

כל המעוניין להתנדב בליווי הספורטאים מוזמן ליצור קשר עם דדי כוחן בטלפון 0544975345.
לתרומות ניתן לפנות לאיזו שלהב בטלפון 054-677-7177

 

מיכל קוברסקי
מאמנת כושר, מדריכת ספינינג, טריאתלטית
מייסדת 'אקטיב פיט' – אימונים אישיים, קבוצות ריצה, הליכה והרזיה
www.activefit.co.il

  • אילנית נכנסת למים

סגור