מעצמת ה-5,000 מטר החדשה

| שתף |

אף מדינה לא יכולה להתחרות עם קניה או אתיופיה, אבל מבחינת עומק נראה שאוסטרליה היא הבאה בתור בריצת המסלול השניה באורכה, שנחשבת לאחת המרתקות במשחקים האולימפיים

תאריך: 22/04/12, מאת: דני בורשבסקי

בקיץ 2005 הפך קרייג מוטראם לסוג של גיבור לאומי. האמת היא שקצת בעייתי להגדיר את זה כגיבור לאומי. הוא אמנם הביא המון גאווה לאוסטרליה, אבל בעיקר המון תקווה לספורטאים תחרותיים מתחום הריצות הארוכות, שלא "התברכו" בגנים אפריקאים. מוטראם זכה במדליית הארד בגמר ריצת ה-5,000 באליפות העולם שהתקיימה בהלסינקי, והפך למעשה לרץ הלא אפריקאי הראשון שעמד על הפודיום במרחק הזה, במעמד אליפות העולם, מאז 1987. הוא גם עשה זאת אחרי שניצח בקרב על מדליית הארד את אליוד קיפצ'וגה הקנייתי, שהגיע להלסינקי כאלוף העולם. כל זה קרה אחרי שהוא קבע שיא אישי של פחות מ-13 דקות והפך לאחד מהספורטאים הלבנים הבודדים שהיו חתומים על הישג כזה, אבל העובדה שהוא הצליח לגבור על כמה אפריקאים מהשורה הראשונה בריצה טקטית במיוחד בהלסינקי, הפכה את הרזומה שלו למרשים אף יותר.

מאז ועד היום מוטראם לא הצליח לשחזר את ההישג המדהים הזה, גם לא להתקרב אליו. הוא אמנם נחשב במשך שנים לאחד הרצים הבכירים בעולם למרחקים ארוכים, וב-2006 הוא ירד שוב מ-13 דקות במרחק הזה, אבל בתחרויות הגדולות באמת שהגיעו לאחר מכן כמו אליפויות העולם והמשחקים האולימפיים בבייג'ינג הוא לא ממש הצליח, בלשון המעטה. אבל 100 ימים לפני המשחקים האולימפיים בלונדון, האוסטרלים דווקא יכולים להיות מרוצים ממה שקורה בסגל נבחרת האתלטיקה שלהם בריצת ה-5,000 – ריצה שמצד אחד מייצגת מסורת אוסטרלית ארוכת שנים במרחקים ארוכים ומצד שני גם ממחישה את מה שמוטראם עצמו עשה עבורה באוסטרליה.

אז נכון שעונת התחרויות באצטדיונים בקושי החלה, והרצים הבכירים ממזרח אפריקה התעסקו בעיקר בריצות שדה וכביש, אבל עדיין היו לא מעט תחרויות מינואר, ועד עכשיו שלוש מתוך חמש תוצאות השנה בריצת ה-5,000 מטרים שייכות לרצים מאוסטרליה, כולל קרייג מוטראם. הוא עצמו נחשב לאחד מהאתלטים האוסטרלים הבכירים יחד עם סאלי פירסון והקופץ לרוחק מיצ'ל ווט, ולונדון 2012 תהיה האולימפיאדה הרביעית שלו. אליו יצטרפו שניים, קוליס בירמינגהאם ודייויד מקניל.

בירמינגהאם הוא למעשה מי שמחזיק כיום בתוצאת השנה בעולם, 13:15:57 דקות שנקבעה בהובארט שבאוסטרליה וסידרה לו את המקום בלונדון 2012, שיאו האישי מהיר מזה בחמש שניות. הוא גם נחשב לרץ 1,500 מוכשר עם שיא אישי של 3:35 דקות, אבל עד לשנה הנוכחית הוא עדיין נחשב לאלמוני יחסית מחוץ לאוסטרליה, והתחרויות הגדולות בהן השתתף ולא עלה לגמרים הוגדרו על ידו כטבילות אש. כעת, בגיל 27 וכשהוא מרגיש בכושר הטוב ביותר שלו אי פעם, בירמינגהאם מאמין שהוא יכול לייצר משהו גדול בקיץ הקרוב ואת זה נוכל לגלות בחלק מהתחרויות הראשונות שלו בעונה, שיהיו בצפון אמריקה. בירמינגהאם התאמן במשך רוב חייו בפולס קריק, אתר סקי שנמצא בצפון ויקטוריה, כ-350 קילומטרים ממלבורן וכמו רבים מטובי רצי הסיבולת בעולם, גם הוא גדל בהרים ובמקרה שלו הוא גם "גדל" על הרץ האוסטרלי האגדי סטיב מונגטי, שהגיע מאותו האזור וזכה בשנות התשעים במדליית ארד בריצת המרתון באליפות העולם באתלטיקה.

הנציג האוסטרלי השלישי בלונדון יהיה דייויד מקניל, שממש לאחרונה שיפר את שיאו האישי ביותר משש שניות והוא משלים שלישיה אוסטרלית עם תוצאות טובות יותר מ-13:20 דקות, מה שאומר שבאופן תאורטי כל אחד שם יכול להיות שווה גמר אולימפי וזה בכלל לא מובן מאליו. בכל מקרה, באוסטרליה בונים השנה בעיקר על הניסיון של מוטראם, שבגיל 31 מצפה להתגבר על כל מה שהכשיל אותו בבייג'ינג 2008 ובשאר התחרויות החשובות. למעשה, בשתי העונות הקודמות הוא נראה משתתף בעיקר במרוצים שלא קשורים למתכונת האולימפית. כחלק מהמסקנות שלו, הוא עזב את מאמנו הקודם ניק בידו והחל להתאמן עם כריס וורדלאו שאמר עליו לאחרונה: "ב-2005 הוא כבר הוכיח שהוא יכול לרוץ ברמות הגבוהות ביותר בעולם. לגבי התקופה הנוכחית אני יכול להגיד שזו הפעם הראשונה מאז בייג'ינג 2008 שהוא מתאמן כראוי למשימה, וכולנו בטוחים שהוא יצליח בלונדון".


 

  • מוטראם, משאיר אבק לאפריקאים

    Victor Sailer /photorun.net

סגור