נא להכיר- הרץ והמאמן ניר כהן

| שתף |

ניר כהן מעולם לא חשב שירוץ מרתון, אלא ההפך - הוא בכלל סבל מעודף משקל. אולם מאז שהציב לעצמו מטרה להשתתף במרוץ ל-10 ק"מ חייו השתנו. היום הוא גם רץ מהיר וגם מאמן עשרות רצים.

תאריך: 10/06/12, מאת: סיריל אולמן

ניר כהן לא היה אתלט. בניגוד גמור לכך. חייל בצנחנים, מעט שמנמן, שלא רץ מעבר למה שהיה דרוש.

אולם לקראת תום שירותו הצבאי החליט שנמאס לו לראות את הדמות במראה ושהגיע הזמן לשינוי. במרוץ רעננה בשנת 2006, ללא אימונים, החליט לנסות לרוץ מהר מ-42 דקות. הריצה לא הלכה כמתוכנן, אך הרעיון החל ללבלב. לקראת סוף 2006 החליט להירשם לקורס מדריכי ריצה במכון וינגייט, בו פגש מישהי שסיפרה לו על פרוייקט חדש בצבא שקורם עור וגידים- קבוצת הריצה של צה"ל. בקיץ 2007, בסיום קורס המדריכים, הצטרף ניר לקבוצה בתור מאמן, ומאז לא עזב. כיום הוא מתפקד בתור מאמן בכיר. 

חברי הקבוצה התאמנו אז למרתון טבריה וניר החל להתכונן יחד איתם, תחת הדרכתו של המאמן הראשי רן שילון. היעד שקבעו היה 3:30 שעות, אולם יחד עם ההתקדמות באימונים זמן המטרה הפך למהיר יותר ויותר. והתוצאה? את המרתון הראשון בחייו בטבריה בשנת 2008 סיים ניר בזמן נהדר של 2:44:21 שעות. אך ריצה זו היוותה רק קדימון למה שעתיד היה להתרחש. חילופי מאמנים ושינויים נוספים במהלך תקופת האימונים הבאה הביאו לתוצאה פנטסטית של 2:34:34 שעות באותו המקום בדיוק שנה מאוחר יותר.

אולם זמן קצר לאחר מכן התחלפו הרוחות. קפיצת המדרגה המיוחלת בוששה לבוא, ובמקומה הגיעו פציעות וניתוחים שדרשו שיקום ארוך.

לאחר מספר נסיונות לחזור לכושר הגבוה בו היה בשנת 2009, החליט ניר לצאת לדרך מעט שונה. בשנת 2010 הקים ביחד עם חבר את קבוצת הכושר הקרבי. הרעיון היה לשלב את תורת האימון המקצועי שהכיר ולמד על בשרו בעולם הריצה יחד עם נושא ההכנה ליחידות המובחרות בצה"ל לצעירים לפני גיוס. תחילה נפתחו קבוצות קטנות מאוד בשתי ערים בשרון- רעננה ונתניה, אולם השמועה על "משהו חדש" בתחום התפשטה כאש בשדה קוצים. כיום פועלות יותר מ-15 קבוצות בכל רחבי הארץ, תחת שרביטם של מאמנים מנוסים.

במקביל לפעילותו עם בני נוער העומדים לפני גיוס, החל ניר לאמן באופן צמוד ואישי מספר רצים אשר פנו אליו לקבל עצה. הודות לנסיון מעשי רב שרכש "על בשרו" תוך כדי אימונים ברמות הגבוהות ביותר, היו ברשותו הכלים להעביר את הידע הלאה. והתוצאות לא איחרו להגיע. אילן תיתון (31), אשר מתאמן תחת הדרכתו מזה מספר שנים, הינו בעל שיא אישי של 2:51:15 שעות ממרתון טבריה האחרון. אורי גולן (28) קבע את שיאו האישי במרתון פראג לפני כחודש- 2:59:05 שעות. מתאמנים נוספים קבעו שיאים אישיים במרתון ת"א בחודש מרץ. כיום מונה הקבוצה כ-30 רצים, המתאמנים למגוון מרחקים.

ניתן לומר כי הקו המנחה, השזור כחוט השני בהשקפת האימון של ניר, הינו להיות עם ובשביל המתאמן בכל, החל מהצעד הראשון ועד להגשת המטרה. "על מנת להביא רץ לשיאים חדשים, ללא קשר לרמתו ההתחלתית, יש צורך בליווי צמוד, בלי שום קיצורי דרך" טוען ניר. "אני רואה אותו באצטדיון, רואה את התנועה שלו, שומע את הפידבק שלו על כל אימון ובסוף כל שבוע. התכנית אינה חקוקה בסלע אלא משתנה בהתאם לתחושות הספציפיות של הרץ".

 

אתר האינטרנט של ניר כהן:

www.thenircohen.com

 

 

  • ניר כהן במהלך אימון

    צילום באדיבות מרכז כושר קרבי

  • מימין: סטפן בוקוביץ - מדליסט הכסף בטיראתלון סידני 2000, ניר כהן ופיט פיצינגר.

    צילום באדיבות ניר כהן

סגור