עוד אוברול לאתלטיקה הבריטית

| שתף |

סקוט אוברול היה רץ אלמוני למרחקים ארוכים, עד שהחליט לעשות הסבה למרתון והדהים עם 2:10:55 בברלין. ביום בהיר אחד, מי שרץ לצדו של מו פראח באימונים ומכר נעלי ריצה בזמנו הפנוי, הפך לעוד תקווה גדולה של האתלטיקה הבריטית לקראת לונדון 2012

תאריך: 03/01/12, מאת: דני בורשבסקי

2011 היתה שנה גדולה לריצת המרתון. שתי התוצאות הטובות בכל הזמנים נקבעו בברלין ובפרנקפורט, פולה רדקליף חזרה לעצמה ורמזה על מירוץ מרתק במיוחד בשנה האולימפית, כשמי שתחכה לה שם היא אלופת העולם הקנייתית עדנה קיפלגאט. זו הייתה גם שנה גדולה לאתלטיקה הבריטית, שהצמיחה כוכב חדש בדמותו של מו פראח, שקטף מדליות זהב וכסף באליפות העולם והחיה מחדש את מסורת הריצות הארוכות הבריטית לגברים, שנקטעה אי שם בשנות השמונים. ועכשיו, מדברים בממלכה המאוחדת על גיבור חדש שבמקרה הוא גם חברו הטוב של פראח והיה אפילו השושבין בחתונתו. 

סקוט אוברול בן ה-28 הדהים במרתון ברלין שנערך בספטמבר. עד אז הוא היה רץ מסלול למרחקים ארוכים עם תוצאות בינוניות בקנה מידה בינלאומי. עד שדמות משמעותית בקריירה שלו זיהתה את הפוטנציאל שלו למרתון, היה לו בכלל חלום אולימפי אחר, להופיע בלונדון 2012 כרץ 5,000 מטר – אבל גם הוא עצמו ידע שסיכוייו לא גבוהים. זו בדיוק הסיבה שברשתות התקשורת הגדולות באי הבריטי התייחסו אליו כרץ אלמוני, אחרי שעצר את השעונים בזמן של 2:10:55 שע' במרתון הראשון והיחידי בחייו עד כה. ביום בהיר אחד הוא הפך מאתלט חצי-מקצוען שעבד בחצי משרה כמוכר נעלי ריצה, לסוג של סלבריטי – ככה זה כשהמדינה שלו ואפילו העיר בה גדל, מתכוננות לארח את אירוע הספורט החשוב ביותר בארבע השנים האחרונות.

אוברול היה חברו של מו פראח לאותה קבוצת ריצה עוד מגיל 14, אבל מספר שנים לאחר מכן כל אחד חיפש את ייעודו במקום אחר. אוברול קיבל מלגת לימודים במכללת באטלר בארצות הברית, שם למד ורץ למרחקים בינוניים וארוכים. הוא היה רץ של 3:41 דק' ב-1,500 מטר ו-13:40 דק' ב-5,000. הזמנים האלה סידרו לו מקום בנבחרת הבריטית באירועים שונים כולל אליפויות עולם, אבל מן הסתם לא הספיקו ליותר מהופעה בשלבים המוקדמים. גם אחרי שסיים את לימודיו בבאטלר, הוא חילק את זמנו בין בריטניה לארצות הברית, שם היה חבר בקבוצת ריצה מאינדיאנה. את הקמפיין האולימפי הנוכחי הוא התחיל כרץ מסלול, עד שהבין שהוא פשוט לא מצליח לשפר את שיאיו, אפילו לא להתקרב אליהם. באביב 2011 הוא חזר ללונדון וקבע "פגישת ייעוץ" עם דייב ברדפורד, אושיית ריצה בריטית והאיש שאחראי על המרתון בעיר הבירה. זה קרה ארבעה חודשים לפני מרתון ברלין וברדפורד אמר לו "יש רק דרך אחת שבה אתה יוצא מהמשרד הזה, אתה תצא ממנו כרץ מרתון". אוברול סיפר בבלוג שלו שההחלטה היתה קשה, ושמרתון לא היה משהו שעמד על הפרק במסגרת החלום האולימפי שלו. בסופו של דבר הוא החליט להקשיב לברדפורד, שיחד עם מאמנו האישי של אוברול בנה לרץ תכנית אימונים בת ארבעה חודשים.

הקריטריון של הבריטים למרתון במשחקים האולימפיים נוקשה יותר מהבינלאומי (2:15 שע') ואוברול ידע שעליו לרוץ מהר יותר מ-2:12 שע' כדי להבטיח את מקומו. למזלו, המרתון הראשון שלו היה המהיר בכל הזמנים. בזמן שפטריק מקאו דהר לשיא עולם מדהים, אוברול נצמד לסטפן צ'מלאני הקנייתי, שהגיע למרתון על תקן של מכתיב קצב ל-2:12 שע', אבל הפתיע גם את עצמו וסיים שני בזמן של 2:07:55 שע'. הבעיה של אוברול התגלתה כשהוא מצא את עצמו לבד בחלק השני של הריצה, ללא שעון יד ובלי יכולת להבין עד כמה הוא קרוב לתוצאת הקריטריון. בקילומטר ה-40 הוא קלט את השעון, ולפי מה שהוא מספר: "ראיתי שנותרו שני קילומטרים, ראיתי את הזמן והבנתי שאני לא עומד בו. משום מה חישבתי בראש שנותרו לי עוד שני מיילים במקום קילומטרים. חשבתי שזה אבוד, עד שראיתי את התוצאה בקו הסיום". קצת אחרי שהבין את גודל ההישג והתבשר על כניסתו לסגל האולימפי של נבחרת האתלטיקה הבריטית, אמר אוברול: "אני לא מרגיש צורך לרוץ עוד מרתון עד למשחקים האולימפיים. מרתון לונדון מתקיים באפריל והוא קרוב מדי, אבל אני מתכוון לשמש שם כמכתיב קצב ב-30 הקילומטרים הראשונים, ולעזור לרצים בריטים אחרים להגיע למשחקים האולימפיים. אני בכל אופן מרגיש שאני יכול יותר, ויש לי עוד מה לתת".


אחרי שהבטיח את מקומו בלונדון, אוברול יכל לנשום לרווחה ולוותר על המשרה החלקית שלו ברשת הבריטית "סוויטשופ", שם מפרגנים לו בגדול ומאמינים בממשיך דרכו של מקים הרשת, כריס בראשר, שהתחיל כחבר לאימונים של רוג'ר באניסטר האגדי. בראשר היה אחד ממכתיבי הקצב של באניסטר בריצת המייל ההיסטורית שבה הצליח לרדת מגבול 4 הדקות לראשונה בהיסטוריה. אחרי ששאב ממנו השראה, בראשר הגיע בעצמו לטופ העולמי כשזכה במדליית זהב אולימפית ב-3,000 מכשולים במשחקי מלבורן 1956. כעת, לצורך העניין, רואים ב"סוויטשופ" את אוברול בתפקיד בראשר ואת מו פראח בתפקיד באניסטר. השאלה הגדולה היא איך הבריטי המוכשר הזה יוכל להתגבר על סוללת הרצים הקנייתים שתאיים על שלושת המקומות בפודיום בלונדון 2012. אם תשאלו את הבריטים, הם מסתמכים על הסיפור האנושי המופלא ועל רחובות לונדון, בהם אוברול חתום על קילומטראז' גבוה יותר מכל רץ אחר שיתמודד מולו בקיץ הבא.

 

סגור