עונת המלפפונים - הכל על אימונים בחודשי הקיץ

| שתף |

איך נשמור על שיגרת אימונים ואורח חיים בריא גם בימות הקיץ החמים, הכל בכתבה הבאה

תאריך: 20/05/14, מאת: שמרית גוטמן עידן

הקיץ הישראלי מזמן עבור הרץ אתגרים לא פשוטים. הטמפרטורות מטפסות, הלחות גואה, הילדים שיוצאים לחופש מהמסגרות – כל אלו משבשים את שיגרת האימונים התקינה. מרבית האתלטים והמאמנים מגדירים עונה זו כתקופה של "פגרה". תקופה של מנוחה והכנה לקראת העונה הבאה.

בכתבה שלפניכם ניסינו לקבץ מספר טיפים לשמירה על כושר, אורח חיים בריא ושיגרת אימונים ש"תשאיר אתכם בעניינים", תוך התחשבות בתנאים המגבילים.

1. שעות האימון – השעות המומלצות הנן ב"קצוות". אימון בוקר מומלץ ורצוי להתחיל כבר ב -5:00-5:30 עוד בטרם עלו קרניה הראשונות של השמש. לאלו מכם שמתגוררים על קו החוף – שעות אחה"צ בהם הבריזה הים-תיכונית מתחילה לנשב – הנן שעות מוצלחות לאימון ערב קליל. אופציה נוספת לגיוון אם אתם רצים בקבוצה או עם חבר היא ריצת שטח בליל ירח מלא (אחת לחודש). זו חוויה מופלאה הן לגוף והן לנפש.

2. גיוון – תקופת הקיץ היא עונה בה על פי רוב לא מתקיימות תחרויות בארץ. לאלו מכם שלא מתכוננים למרוצי הסתיו בחו"ל – מומלץ ורצוי לנסות ולגוון את סוגי האימון. שילוב של שחייה או רכיבה בשגרת האימונים השבועית (כחלופה לחלק מאימוני הריצה) הוספת אימוני –כוח בחדר הכושר (הממוזג..) יעשו את העבודה ואף יתרמו לחיזוק ושיפור יכולות נוספות של גופכם.

 


הזדמנות לגוון © Alex Ishchenko - Fotolia.com

3. תזונה – מרבית התיאוריות מדברות על עליה במשקל דווקא כשבחוץ קר, אולם אצלנו מזמן הקיץ פיתויים מצננים כגון גלידות, משקאות ברד למיניהם ועוד. היציאה משיגרה באה לידי ביטוי גם בשינוי בשגרת התזונה. המלצת המומחים היא לא לוותר על ההנאות הקטנות, אך כמו כל דבר בחיים – במידה. העדיפו קרחונים, שרבטים, וגלידות על בסיס יוגורט על פני גלידות שמנת עתירות שומן וקלוריות. הרבו בצריכת מזונות קלילים שאינם מכבידים על הקיבה, כגון, פירות וירקות, יוגורטים ומאכלים קרים. בנוסף יש להקפיד על צריכה של מלחים לאחר אימונים ארוכים. באימונים אלו אנו מאבדים כמויות גדולות של נוזלים ומינרלים בהזעה ובמנגנוני הקירור של הגוף.

4. שתיה – קחו אתכם בקבוק קטן של מים לכל מקום. הרבו בשתייה לאורך כל היום. בנוסף, הקפידו לשתות הרבה לפני ואחרי הריצה. לריצות או אימונים ארוכים בחוץ קחו אתכם בקבוק של מים, "שלוקר" (שקית שתיה) , או חגורת מים. במהלך הריצה בקיץ גופנו מאבד כמות גדולה של נוזלים. מומלץ אף לצרוך במהלך אימונים אלו ולאחריהם משקאות איזוטוניים ומשקאות מאוששים שישמרו על מאזן המלחים בגוף.

5. ביגוד ואבזור - כמה שיותר קל, אוורירי ו"נושם". זה הזמן להשתמש בכל בגדי ה"דריי-פיט" שרכשתם לאורך השנים. הקפידו להצטייד במשקפי שמש ולהימרח בקרם הגנה בשעות בהן השמש קופחת. "סרט הזעה" לראש יעזור למי מכם שהזיעה ניגרת וצורבת את עיניו.

ומעבר לכל האמור – הקיץ זו הזדמנות מופלאה לצאת החוצה, לשתף גם את בני המשפחה והחברים בתחביב שממלא אותנו באושר יומיומי.
קחו את הילדים/בן-בת הזוג לריצה קלה על החוף, רכבו יחד כל המשפחה לעת שקיעה/זריחה, צאו לשחייה משותפת בים או בכינרת והכי חשוב תנו לעצמכם את החופש ליהנות גם כשחם שם בחוץ...

 

 

 
שמרית גוטמן עידן
רצה בגוף ובנשמה, פסיכוטרפיסטית (MSW) כותבת ומאמנת.
  • © Maridav - Fotolia.com

סגור