פארח - מאליפות העולם לדאבל בלונדון 2012

| שתף |

"פארח חייב לשמור על קור רוח", כך אמר לאחרונה מאמנו של מוחמד פארח, אלברטו סלאזר, לאחר ניצחונו של פארח בריצת ה-5000 מטרים באליפות העולם בדייגו.

תאריך: 06/09/11, מאת: מערכת עולם הריצה

אלברטו סלאזאר שיבח את מוחמד פארח על הדרך שניצח בריצת 5000 מטרים באליפות העולם. פארח כזכור המתין בסבלנות לזמן המתאים ביום ראשון האחרון לפני שהגביר משמעותית את הקצב ב- 200 המטרים לסוף הריצה. סלאזאר סבור כי פארח צריך להראות את אותו קור רוח על מנת לשחזר את ההצלחה שלו בעיר הולדתו בשנה הבאה.
הסכנה היא, כמו שכבר קרה ללא מעט כוכבים במשחקים האולימפיים, פראח יכול להיסחף בהתלהבות שנוצרת בתוך האיצטדיון, אבל סלאזאר, אומר שחניכו בן ה-28 חייב לנסות להוציא את הצופים מהתמונה ולהיות קר רוח ומפוקס.

"אני לא רוצה שמו יתרגש יותר מדי", אמר. "אנחנו לא רוצים שהעובדה כי ישנם 80,000 איש יכריח אותו ללחוץ על ההדק מהר מדי. התפקיד שלנו הוא לנתק אותו מן הרגש ככל האפשר, להישאר רגוע ולהיצמד לתוכנית המירוץ. יותר קור רוח - ככה יותר טוב".
למרות החסרונות, סלאזאר משוכנע לחלוטין כי פארח רק יעלה ביכולות שלו ויתמודד מצויין בניסיון להשיג ניצחון כפול, ב- 5000 מ' וגם ב-10,000 מ' בלונדון. סלאזאר מנבא לפארח שירוץ מהר יותר במשחקים הרבה בגלל הסביבה התומכת בלונדון. 

פראח מתאמן בשבעת החודשים האחרונים עם סלאזאר בבסיס האימונים שלו בפורטלנד, אורגון. המאמן האמריקאי מתעקש שפארח ימתין עם האימונים הקשים והוא מתכנן לחשוף את הבריטי לתוכנית האימונים המלאה רק בשלב מאוחר יותר, מחשש שהוא ייפצע בגלל אימונים קשים מדי מוקדם מדי. 
לאחר התחרות האחרונה בליגת היהלום בבריסל שתיערך ב-16 בספטמבר ותחרות כביש נוספת למרחק 2 ק"מ, פארח ייקח הפסקה של שבועיים ואחריהם תקופה קצרה של ריצות קלות.

רק אז את יחדש פארח את האימונים הקשים לדברי סלאזאר ותשומת הלב תופנה להיבט אחד של הריצה שלו שהוזנח עד היום - יכולת ספרינט הסיום.
הבריטי הראה יכולת סיום מדהימה ביום ראשון שהעניקה לו את הזהב,  אבל סלזאר אומר כי היכולת מגיעה מכישרונו הטבעי של פארח והיכולות האתלטיות המוטבעות בו, ולא על משהו שעבדו עליו באופן מיוחד באימונים.

"ההפסד של פארח במטרים האחרונים בריצת ה-10,000 מ' חשפה ליקויים בטכניקת הריצה שלו, פארח הגביר מוקדם מדי והוא היה אשם בכך שהגיע למטרים האחרונים ללא כוחות לנצח. התוכנית כרגע היא להשלים 115 מייל בשבוע, שבשביל פארח יחזק את מרכיב הסיבולת בשילוב הרבה עבודת מהירות והכל על מנת להפוך לרץ אפילו מהר יותר בשלב הסופי של תחרויות ההכנה. עונת האולמות תהיה מיועדת למרחקים קצרים יותר על מנת לתרגל את יכולת הסיום.

"המהירות זה שם המשחק, אנחנו צריכים לעבוד עליה חזק, ולכן אני צופה כי במהלך עונת האולמות הקרובה, פארח יתחרה במרחקים של 800 מטרים ו-1500 מטרים בכדי ללמד את הגוף לרוץ מהר בדגש על יכולת הספרינט בסיום", אמר סאלזאר. 

כיוון שפחד מפציעת התלמיד הכוכב שלו, סלאזאר פטר אותו מרוב אימוני המהירות ששותפו לאימונים, גאלן רופ, ביצע באופן שגרתי, אבל זה מתוכנן להשתנות ב-11 החודשים הקרובים.
"מו לא מהיר כמו גאלן מבחינת מהירות טהורה, אבל הוא יכול לנצח את גאלן בישורת הסיום של המירוץ רק בגלל שהוא כל כך חזק. אני אומר לפארח, תשמע לי תעשה את הדברים נכון יחד עם גאלן בשנה הבאה, ואז מה שקרה בגמר ה-10,000 מטרים לא יקרה שוב", אמר סלזאר. 

סגור