ראיון עם לורנה צ'מטאי ומאמנה דן סלפטר

| שתף |

לורנה צ'מטאי פרצה בסערה בשנה האחרונה לאחר שניצחה כמעט בכל מירוץ שהשתתפה בו. יובל כרמי נפגש עימה ועם מאמנה - הרץ דן סלפטר כדי להכיר אותה יותר לעומק וללמוד על האימונים של השילוב החדש של מתאמנת ומאמן.

תאריך: 05/12/11, מאת: יובל כרמי

ב-11 בבוקר ביום שישי האחרון פגשתי את לורנה צ'מטאי ודן סלפטר באצטדיון הדר יוסף מיד אחרי האימון הקשה האחרון לקראת אליפות ישראל בחצי מרתון עמק המעיינות. "רצנו 10 פעמים 1000 מטר בפארק הירקון באזור גבעת המופעים, בקצב של 3:30 דק' לק"מ עם 90 שנ' מנוחה בין החזרות, כשהחזרות הזוגיות מסתיימות ב-150 מטר טיפוס על גבעת המופעים" מספר דן, מאמנה של לורנה מאז אוגוסט השנה.

אולי הדבר שכולם שואלים, זה איך לורנה מתמודדת עם העובדה שסביר להניח שלא תזכה בהרבה פרסים כספיים בתחרויות הקרובות בישראל, לאחר שינוי התקנון על ידי איגוד האתלטיקה ועקב אי היותה אזרחית ישראלית. העובדה היא שהעניין הזה בכלל לא מעסיק אותה. לא איכפת לה מהכסף - היא רק רוצה לרוץ.

שאלתי את לורנה מתי ואיך נכנסה לעולם הריצה, ולהפתעתי היא ענתה שהחלה לרוץ ברצינות רק השנה. בילדותה בקניה היא עסקה בענפי ספורט שונים כגון קרב 7 ובקושי רצה. לורנה הגיעה ארצה בדצמבר 2008 ומאז היא עובדת אצל קונסול קניה בישראל. זמן מה לאחר הגעתה ארצה החליטה בשביל הכיף להשתתף במרתון ת"א 2010 במקצה ל-10 ק"מ, ואז שהיתה שמונה קילוגרמים כבדה יותר ממשקלה העכשוי ניגשה לורנה למרוץ שבסופו קבעה זמן של 47 דק'.

"אחרי זמן מה רצתי בפארק הרצליה ופגשתי במוטי מזרחי שהציע לי להצטרף לקבוצתו ולאחר מכן גם הפנה אותי לקבוצתו של זוהר זימרו מספרת לורנה. ואכן, היא התאמנה עם המאמן והרץ הבכיר זוהר זמירו עד לפני ארבעה חודשים ואז החלה להתאמן עם דן סלפטר.
לורנה מתארת את שגרת האימונים תחת מאמנה החדש: "העבודה עם דן יותר מבוקרת ומקצועית מאשר הדרך בה התאמנתי עד היום, אנחנו מתאמנים ביחד במשך השבוע, המטרות מוגדרות והיחס אלי יותר אישי". היא מוסיפה, "ההבדל הגדול משנה שעברה הוא שדן מתאים את הלו"ז שלו לשלי וכך גם העבודה יותר גמישה, וגם יוצאים לאימון בחמש בבוקר אם צריך". לורנה לא שוכחת להודות לכל האנשים סביבה שתומכים בה וגם מאפשרים לה לצאת לאימונים. 

בנוגע למטרות לשנה הקרובה, דן חושב שלורנה תרוץ 1:16:00-1:17:00 שע' בחצי מרתון עמק המעיינות בסוף השבוע הקרוב, ותנצח באליפות ישראל במרוצי שדה. "הפוקוס העיקרי הוא על עונת המסלול במרחקים של 1,500 ועד 10,000, ועם התקדמות העונה נתמקד במרחקים היותר קצרים" הוא אומר. שניהם מסכימים שהמרתון יכול לחכות ודן חושב שהעונה הבאה תבהיר לשניהם באילו מרחקים לורנה מצטיינת יותר. לגבי מטרות לשלב המאוחר יותר של העונה, דן משוכנע שלורנה יכולה לרוץ 10 ק"מ על המסלול בפחות מ-34 דק', להתקרב ל-16:20 ב-5,000, וכן ל-9 דק' ב-3,000 מטר. 

אני מגיע לשאלת השאלות והיא כיצד לורנה מתאמנת. דן מפרט בהרחבה ואומר שהוא לא מאמין בשמירת סודות כאלה, "לורנה לא מתאמנת קשה כפי שהייתה יכולה משום שהיא עובדת במשרה מלאה אצל קונסול קניה בישראל. היא מתאמנת 6-8 פעמים בשבוע, מתוכם שני אימוני איכות, כשבדרך כלל הראשון קשה מאוד והשני בינוני-קשה מבחינת שילוב של עצימות ונפח".

דן מסביר שאימוני ההכנה לחצי המרתון שימשו כאמצעי לעבודה על המרכיב החלש דווקא אצל לורנה והוא החזקת קצבים בינוניים-מהירים לאורך זמן. לבקשתי לפרט יותר על האימונים, לורנה מספרת שהיא רצה 100-80 ק"מ בשבוע ודן מוסיף שהקילומטרז' הנמוך יחסית הוא תוצאה של שינה לא מספקת והעובדה שזוהי שנתה הראשונה במסגרת אימונים רצינית. דן ממשיך, "אנחנו עושים ריצות ארוכות אבל לאו דוקא קלות, מרחק ריצות הקצב נע בין 17-8 ק"מ ולקראת אליפות מרוצי השדה נוסיף לעבוד כל מרכיבי הכח לסוגיו באימוני עליות, ואימונים מחזוריים שונים על הדשא ובשטח".

דן הוא מהרצים המובילים בארץ. כשאני שואל אותו האם סוג ורמת האימונים שלורנה מבצעת לא פוגעים בשגרת האימונים שלו, הוא עונה, "בגלל שאני מאמן את עצמי, גם כבר מזה ארבעה חודשים, אני יכול לשלב ולהתאים את זה עם האימונים שלי, וגם לפעמים להסתכל מהצד". לבסוף, נושא מצער שדן מדבר עליו הוא שעד כה שום גורם פורמלי לא תומך בשום צורה בלורנה ודן, אך הם כן  רוצים לציין את עזרתו בהתנדבות של יגאל לב בכל הקשור לטיפולים אורטופדיים, וכן, כפרטנר שעוזר ללורנה רבות בביצוע אימונים מסויימים.

מומלץ לעקוב אחרי לורנה (ודן) בחצי מרתון עמק המעיינות בבוקר יום שישי, ה-9.12. 

 

  • לורנה צ'מטאי מובילה את הריצה במירוץ מודיעין 2011

    צילום: עופרי מילר

סגור