ראיון עם מתן כסיף ואהד כהן

| שתף |

בעוד שבועיים יצאו 25 טריאתלטים מקבוצת ZONE3 להתחרות בתחרות איש ברזל בפרנקפורט, גרמניה. בינהם יצאו שני אנשי ברזל צעירים, אהד כהן (26) ומתן כסיף (24).

תאריך: 13/07/11, מאת: דפנה פרחי ויחיאל מילר

אהד ומתן בולטים בענף הטריאתלון בארץ ובתחום תחרות איש הברזל בפרט בשל גילם הצעיר יחסית. עד לפני שנים אחדות תחרויות הסבולת הארוכות היו שמורות לגילאים הבוגרים יותר. היום ניתן לראות הרבה יותר צעירים גם בזירה העולמית.

אהד החל להתאמן בטריאתלון בשנת 2004, כאשר הוריו עברו להתגורר ביישוב הדרומי להבים, מעצמת טריאתלון בפני עצמה. בשנת 2006 השתתף בספרינט בגן שמואל ולאחר תחרות זו כאשר אמר בקול רם שהוא רוצה להתחרות באיש ברזל אף אחד לא האמין לו, "כולם צחקו אבל תוך שנה עשיתי איירונמן", הוא משחזר. את התחרות הראשונה עשה באוסטריה רק בשבחל ההתנסות ובשנה שעברה השתתף גם בישראמן. התחרות בפרנקפורט תהיה הפעם השלישית שלו באיש ברזל.

מתן פרץ לתודעה בישראמן 2011. הוא סיים ראשון בין הישראלים באיירונמן הבכורה שלו. לענף הוא הגיע לאחר שירות צבאי של ארבע וחצי שנים בלי הרבה ניסיון אבל עם כושר בסיסי טוב. עד לפני הצבא התחרה בטריאתלונים ואף קטף מיקומים בקטגוריה אולם השירות הצבאי הקרבי גרם לו להפסיק להתחרות לחלוטין. כך, תוך שנה מתחילת האימונים השתתף בישראמן והותיר את חותמו על כולם. "אף אחד לא סימן אותי ראשון. תיכננו עם ליאור (המאמן) את התחרות. ידענו מי המתחרים שלנו ומי חזק באיזה תחום", מספר מתן. התחרות של מתן בפרנקפורט תהיה השנייה שלו.

המשותף למתן ואהד היא הקבוצה שבה הם מתאמנים ושניהם מייחסים את ההצלחה שלהם בענף הכל כך קשה ותובעני אל הקבוצה. את קבוצת zone3 מובילים ליאור זך מאור וגל תיכון, והיא כוללת עוד צוות רחב של תזונאי, מעסה, צוות טכני ואדמינסטרטיבי, הנחוצים כל כך בתחרויות הסבולת הארוכות. הקבוצה מונה מתאמנים מן השורה וגם נבחרת יצוגית. בנבחרת ניתן למצוא את אנשי הברזל הבולטים בארץ בינהם גם נינה פקרמן. אהד הוא היחיד שהיה בנבחרת היצוגית מיום הקמת הקבוצה ועד היום. "הנבחרת היא מסגרת אימונים מאד מחייבת ויש כאלה שזה לא התאים להם", הוא אומר. אולם למרות שמקומות המגורים של חברי הקבוצה מתפרסים מהצפון ועד הדרום "כולם רוצים להגיע", הוא מוסיף.
ואכן, אם מסתכלים על יומן האימונים של מתן ואהד אותו הם מדקלמים בעל פה לפנינו, נראה שלא נשאר להם זמן להרבה דברים אחרים. יום א' – ים. ב', ג',ו' – אוזון 11, שם כל התוכניות שנכתבו על ידי ליאור מחכות להם בתוך המחשב, ג', ה'- אצטדיון בוינגייט, ב', ה'- בריכה עם נינה, שבת – אופניים.
בין כל הלו"ז הצפוף של האימונים אהד מצליח לשלב בין לימודים וזוגיות, ומתן גם כן מצליח עם עבודה וזוגיות. הם מצליחים גם לבלות מדי פעם, הם מתוודים. "יש שבועות, שזה מאד קשה ואין הרבה מנוחה, זה קשה מאד", אומר מתן, אבל בשביל להשיג את המטרה הם מוכנים לעשות הכל.

"עברנו שינוי תפיסתי בקבוצה", אומר אהד, "מעולם לא עסקנו בספורט באופן מקצועי, לא היינו ראשונים ולא שברנו שיאים. מה שליאור וגל השרישו בנו זה את השינוי הזה".
את רוב הראיון העברנו בחוויות ממחנה האימונים שערכה הקבוצה לפני מספר שבועות ובכלל, על שיטת האימונים של ליאור. "אצל ליאור אין שטח אפור", הם אומרים. מחנה האימונים היה מאורגן כמו בתחרות. היו תחנות שתייה, תמיד יש רכב מוביל, תמיד כל אחד יודע מה הוא צריך לעשות עד רמת ה"מתי לקחת ג'ל". באחד מאימוני הסימולציה האחרונים מתן ואהד מספרים בהתלהבות שאחרי שסידרו את כל הציוד בשטח ההחלפה הם גילו באימון שכל הציוד הוחלף ו"התבלגן" במקום, כדי לדמות מצב בתחרות שבו לא מוצאים את הציוד בשטח ההחלפה. במקרה אחר מספר אהד: "בקבוק שתייה שהכנתי נעלם לי פתאום. מהר רצתי להכין חדש לפני היציאה לאימון", מאוחר יותר באימון הסתבר לו שליאור "גנב" את הבקבוק כדי לבדוק איך אהד יגיב.
המשקאות האיזוטוניים שיהיו בשימוש בתחרות הוזמנו במיוחד מחו"ל על ידי חברת DAA, אחת מנותני החסות לקבוצה, כדי שחברי הקבוצה יוכלו להתנסות במשקאות שלא ניתן להשיגם בארץ.
מבחינת תזונה שון פורטל הוא מי שעומד מאחורי תוכניות התזונה של הקבוצה. "כל מי שעובר אצל שון מגיע ליעדים", הם אומרים.
עוד על הקבוצה מוסיף אהד ש"כל אחד מוצא את המקום שלו", גם אלו שפחות מהירים, תמיד כל חברי הקבוצה מחכים לכולם שיסיימו, אם זה אימון או תחרות.

אל התחרות בפרנקפורט מגיע אהד אחרי שנה של עליות ומורדות שכללו פציעה בכתף. "אני מרגיש מוכן פיזית ומנטלית, אני לא תשוש, ההכנה היתה פשוט מצויינת", הוא אומר. גם מתן מרגיש מוכן, "אני יודע איך זה מרגיש, אני מקווה שהכל יתנהל על פי התכנון".
על תוצאות הם לא ממהרים לדבר. מה שבטוח שמאחוריהם עומדת קבוצה חזקה וצוות מנצח שילוו אותם עד הסוף, לא משנה מה יהיה, כי את עיקר העבודה הם כבר השלימו בחודשים האחרונים. עכשיו הם נוסעים להנות, אבל להילחם עד הסוף.
סלוט להוואי? "זו תהיה הפתעה נעימה", הם מודים.

 

*איירונמן פרנקפורט יתקיים ב 24 ביולי והוא מהווה את אליפות אירופה באיירונמן.
 

סגור