רצים למען מטרות חברתיות

| שתף |

בחו"ל זה מאוד נפוץ – אך בארץ רק עכשיו מתחיל לתפוס תאוצה: אנשים נרשמים למרוצים במטרה למנף את האירוע הספורטיבי לטובת גיוס כספים עבור מטרות שחשובות להם. הנה סיפורים של ארבעה רצים שישתתפו בעוד כשבועיים במקצים השונים במרתון תל אביב, שעבורם הריצה היא לא המטרה אלא האמצעי.

תאריך: 19/03/12, מאת: דנה צימרמן

רחלי וולפסון רצה למען פורום המשפחות השכולות לזכרה של בתה שנהרגה, יהושע שטראהל מגייס כסף עבור קרן הצדקה השכונתית, ארז סלונים ירוץ מרתון למען ילדי וראייטי, ואילו ליאת פוקס תרוץ למען מלגת הנצחה על שמה של ישראלית שנהרגה בתאונה.

הסיפור הכי יוצא דופן שתקראו כאן הוא סיפורו של יהושע שטראהל, שמגייס כספים לצדקה באמצעות הריצה. שטראהל, שרברב בן 51 מבית שמש, שעלה מארצות הברית לפני 16 שנה, התחיל לרוץ בעקבות חוויה בריאותית קשה שעבר. לפני שלוש שנים חלה בסטרפטוקוק – והחיידק האלים התפשט בגופו, הגיע ללב, ופגע באחד המסתמים. לא היתה ברירה אחרת – והוא עבר ניתוח לב פתוח לתיקון המסתם הפגוע בבית החולים שערי צדק, שם היה מאושפז.
"זה היה ניתוח מאוד מורכב. הייתי מאושפז 21 ימים, ואחר כך עברתי לשיקום", מסכם שטראהל את ההליך הרפואי הטראומטי שעבר. אחרי הניתוח הקשה, החליט שטראהל להסתער על אתגר השיקום באמצעות אתגר הריצה. "ביקשתי מהרופא אישור לרוץ חצי מרתון בירושלים – וקיבלתי ממנו אישור 'לרוץ עם הראש', כלומר, בזהירות. התחלתי להתאמן בעירי בית שמש – וסיימתי את חצי המרתון הראשון שלי בהצלחה".

המרוץ נתן לשטראהל תיאבון והוא המשיך להתאמן בריצה, "כי נהניתי מזה". "בשכונה שלי בבית שמש יש קרן צדקה – גמ"ח לסייע לנזקקים בשכונה, שאותה מנהלים שני בתי כנסת. אחרי המרוץ, עשיתי בשכונה סעודת הודיה ואז אמרתי להם שיש לי הפתעה – הודעתי להם שאני לוקח על עצמי משימה, לגייס 50 אלף שקלים לקרן הצדקה הזאת, ולשם כך אני ארוץ כמה שאני יכול עד לחג פסח הקרוב".
מאז, גמא שטראהל 295 קילומטרים שאותם צבר בעשרות מרוצים בארץ, ממרוצי 5 ק"מ ביקום ובתל אביב, דרך מרוצי 10 ק"מ, בין היתר באשדוד, ירושלים, ווינגייט, 15 ק"מ במודיעין, 18 ק"מ במרוץ היקבים, חצאי מרתון בתל אביב, בית שאן ואילת, וכן שלושת המרתונים המקומיים: בינואר רץ בטבריה, בסוף השבוע שעבר, בירושלים, ובעוד שבועיים ירוץ בתל אביב. הוא משוכנע שעד פסח, יגייס את 50 אלף השקלים.

ומה המטרה הבאה? "לנוח כמובן, אבל גם להרצות בפני אנשים צעירים בגיל חמישים ומטה שצריכים לעבור ניתוח לב פתוח וחוששים שזה סוף החיים שלהם. חשוב לי לדבר איתם כדי להבהיר להם שזה ממש לא ככה, שלא צריך להתייאש ולהיכנע – ושלמרות הניתוח, אחר כך אפשר יהיה לעשות הכל".
 


יהושוע בסיום מרתון ירושלים 2012

ארז סלונים, טריאתלט ואיש ברזל מהוד השרון, ירוץ בתל אביב את המרתון ה"טהור" השני שלו, כדי לגייס כספים לארגון וראייטי ישראל, המסייע לילדים עם צרכים מיוחדים. "את המרתון הראשון שלי רצתי בתל אביב לפני שנה", מציין סלונים, עורך דין בהכשרתו, שיחגוג את יום הולדתו ה-44 שבוע אחרי המרתון.
"את וראייטי אני מכיר הרבה שנים", הוא מסביר את בחירתו. "אבא שלי כבר שנים מתנדב למען וראייטי, אבל עד היום תמיד הסתכלתי על זה מהצד ולא הרגשתי צורך מיוחד להיות שותף לעשייה. ואז, אחרי שסיימתי את איש הברזל השני שלי במסגרת הישראמן בינואר האחרון, תהיתי מה הלאה. היו לי כמה שיחות עם אבא שלי, ועם המנכ"לית של וראייטי. אבי העלה את האפשרות להפיק מירוץ מיוחד למען וראייטי, ואז חשבתי לעצמי – אולי אני אשתתף במרתון תל אביב, וארוץ אותו למען ילדי וראייטי".

סלונים קיבל את ההחלטה לרוץ את המרתון כארבעה שבועות לפני מועד המרתון עצמו, והוא הראשון להודות שהוא מגיע לתחרות עם בסיס לא אידיאלי. "למעשה, מאז הישראמן היו לי רק ריצות קצרות. כשקיבלתי את ההחלטה הספקתי לדחוף ריצה אחת ארוכה של יותר מ-30 קילומטרים. אני יודע שזה בעייתי, ושאף מאמן ריצה לא היה נותן לי את ברכתו, אבל אני בכל זאת רוצה לעשות את זה, למרות שאני יודע שאני אוכל חצץ במרוץ הזה. זו תהיה התרומה הצנועה שלי להגברת התודעה לארגון וראייטי, וברמה האישית גם אשמח מאוד את אבא שלי. כשאתה רץ מרתון למען מטרה כלשהי, זה מקבל משמעות אחרת לגמרי".

סלונים שיגר לכל חבריו ומכריו מכתב שבו סיפר על כוונתו, עם הפנייה למערכת גיוס התרומות המקוונת של אתר וראייטי, ועד כה, הצליח לגייס כמה אלפי שקלים. "גם הצלחתי לרתום את עובדי חברת דלויט, שמשתתפים במרתון, להיות חלק מהיוזמה, ולשכת עורכי הדין גם סייעה לנו, ופרסמה את זה בקרב חבריה. אנחנו נרוץ עם חולצות מיוחדות ונחלק מדבקות של וראייטי לכל מי שירצה להדביק אותן על חולצות המרוץ שלהם".


ארז סלונים במהלך טריאתלון / צילום אביעד כץ

לעומתו של סלונים, רחלי וולפסון היא "חדשה בעניין", כמו שהיא מכנה את עצמה. וולפסון, הומיאופתית תושבת לונדון שחגגה את יום הולדתה ה-55 לפני מספר ימים, תגיע לתל אביב כדי לרוץ במקצה למרחק 10 קילומטרים, ולגייס תרומות לעמותת "ידידי פורום המשפחות השכולות", אגודת הידידים הבריטית של העמותה הפועלת לקירוב בין משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות.
"התחלתי לרוץ באוקטובר", היא מספרת, "בעקבות כתבה שקראתי. זה משך אותי מאוד. ניסיתי לרוץ, אבל בפעם הראשונה שרצתי חשבתי שאני הולכת למות", היא מוסיפה בחיוך. וולפסון לא התייאשה, והחליטה לנסות לרוץ שוב, הפעם תוך שילוב מקטעי הליכה. הניסיון הזה עבר בהצלחה, ומאז היא רצה. מרוץ ה-10 קילומטרים בתל אביב יהיה המרוץ הראשון שלה.

ההחלטות להירשם למרוץ ולגייס כסף לעמותה התקבלו אצל וולפסון כמעט בו זמנית. וולפסון שכלה את בתה ריקי ז"ל בתאונה טראגית לפני ארבע וחצי שנים, כשהיתה בתה רק בת 15. מאז, חיפשה וולפסון את העמותה למטרות צדקה שלמענה תוכל לפעול, ובמקביל לשמר את זכר בתה. "מעט זמן אחרי שהתחלתי לרוץ קיבלתי מייל שממנו למדתי על המרוץ בתל אביב. בדיוק באותה תקופה הלכתי למפגש של ידידי פורום המשפחות השכולות, ואז פתאום, כמו פאזל, כל החלקים נפלו למקום". עד כה, גייסה רחלי יותר מ-3,500 ליש"ט באמצעות אתר האינטרנט שלה.רחלי וולפסון / צילום באדיבות רחלי וולפסון

מי שתרוץ בתל אביב את חצי המרתון השלישי שלה היא ליאת פוקס, אשת הייטק בת 35 מתל אביב. פוקס, שכבר שלוש שנים משתתפת בטריאתלונים ומרוצים, מתכוונת לרוץ למען מלגת לימודים לזכרה של עמיתה שנהרגה בתאונה בהודו. "את כיתה י"א ו-י"ב למדתי בחו"ל, בבית ספר בינלאומי בהונג קונג ששייך לרשת של בתי ספר בינלאומיים הנקראת United World Colleges. בתי הספר מקבלים תלמידים מכל העולם על בסיס מלגה, ולצד הלימודים, הרשת דוגלת בתרומה לקהילה והתנדבות. במהלך שנותי בבית הספר, התנדבתי עם פליטים וייטנאמים בהונג קונג", היא מספרת.
תלמידה ישראלית נוספת שלמדה בבית הספר של הרשת – הפעם בהודו – היא עינת תבורי. באוגוסט 2011, נהרגה תבורי במהלך טיול בהודו, לשם באה כדי להשתתף בפגישת המחזור במלאות עשור לתום לימודיה.

עינת ז"ל, בת 28 במותה, היתה פעילה חברתית, סייעה לפליטים ומבקשי מקלט, והצטיינה בלימודי רפואה, מתוך כוונה להשלימם ולעבוד כרופאה באזורים בעולם שבהם יש מחסור ברופאים. "חוויית הלימודים בבית הספר - השילוב של החיים הבינלאומיים והתרומה לקהילה - המשיכו ללוות את עינת בחייה הבוגרים, ולכן התאספנו כשלושים רצים, בוגרי הרשת בישראל וחבריה של עינת, לרוץ לזכרה כדי לגייס כסף למלגת לימודים על שמה בקולג' בהודו בשנה הבאה. המלגה תוענק לתלמיד שאין ביכולתו הכלכלית לנסוע, ובכך להנציח את זכרה", מסכמת פוקס.
 


ליאת פוקס / צילום באדיבות ליאת פוקס


רוצים גם לרוץ למען מטרות חברתיות? מוזמנים לתרום לאחת המטרות המוזכרות לעיל, או לבקר באתר מרתון תל אביב להצעות נוספות.

מרוץ א.ל ספרא ה-1 - רצים למען ילדי בית החולים לילדים
 

  • רצים למען מטרות חברתיות

    © mangostock - Fotolia.com

סגור