רצי הכביש והשטח קמים לתחייה

| שתף |

עונת האתלטיקה באצטדיונים עומדת להסתיים. באירופה וגם באסיה, החודש הקרוב יוקדש בעיקר למירוצי כביש, כך שלמרבית הרצים הבכירים בעולם תהיה תעסוקה בזמן החגים. סקירת מירוצי ספטמבר

תאריך: 05/09/12, מאת: דני בורשבסקי

8 לספטמבר – מרתון יונגפראו

אחת מריצות המרתון המפרכות בעולם, שהיא למעשה עלייה אחת גדולה באלפים השוויצרים, ומשמשת גם כאליפות העולם בריצות הרים. המסלול יוצא לדרך מהעיירה הציורית אינטרלאקן, 10 הקילומטרים הראשונים שלו הם שטוחים יחסית, אבל לאחר מכן רוב המסלול הוא בעלייה, כשהנקודה הגבוהה ביותר היא ב-2,205 מטרים. זה קורה בערך בקילומטר הארבעים, ולשמחתם של הרצים שמגיעים לנקודה הזאת, מאותו הרגע הם רק יורדים לכיוון קו הסיום. שיא המרתון הזה שייך לג'ונתן וויאט הניו זילנדי, שקבע ב-2003 זמן של 2:49.01 שעות. אגב, הנשים והגברים מתחרים בנפרד. השנה, הנשים יתחרו ב-8 לספטמבר והגברים יום לאחר מכן.

8 לספטמבר – אליפות העולם ואירופה בריצת 24 שעות

התחרות המטורפת הזאת מתקיימת אחת לשנתיים, והפעם תארח אותה העיר קאטוביץ' שבפולין, עם מספר שיא של 269 משתתפים מ-35 מדינות. אלופי העולם, שינגו אינואה היפני וססיל פונטיין הצרפתיה, יגיעו כדי להגן על התואר שלהם. לפני שנתיים, אינואה חצה מרחק של 273.708 קילומטרים ביממה אחת כדי לזכות בתואר. הזינוק למירוץ הזה יהיה ב-12 בצהריים לפי שעון פולין, ובמירוץ מהסוג הזה אנחנו יכולים להיות בטוחים רק בדבר אחד - במועד הסיום שלו בדיוק 24 שעות לאחר מכן.

8 לספטמבר – מרוץ מטרו ל-10 קילומטרים בפראג

סדרת מירוצי הכביש של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית תגיע בעוד מספר ימים לאחת הערים היפות באירופה, בירת צ'כיה פראג. וזה לא רק מירוץ כביש על רקע נופים היסטורים מרשימים, זה גם יהיה מירוץ איכותי במיוחד שהכוכב הגדול שלו יהיה שיאן העולם בריצת המרתון, פטריק מקאו הקנייתי. מקאו, שלא השתתף במשחקים האולימפיים בלונדון, רעב מאוד להצלחות ורוצה מאוד לשפר את שיאו האישי בריצת 10 קילומטרים בכביש (27:27 דקות) שנקבע לפני חמש שנים בברלין. חוץ ממקאו, ישתתפו בפראג לפחות עוד ארבעה רצים שמסוגלים לרדת מ-28 דקות.


רצים על גדות הנהר בפראג Victah Sailer/photorun.net

16 לספטמבר – חצי מרתון בופה בניוקאסל

בבריטניה לא נרגעו מהמשחקים האולימפיים וממשיכים לחגוג את הקיץ עם אתלטיקה איכותית. הפעם תורה של העיר הצפונית ניוקאסל לארח אירוע ריצה ענק, בסדר גודל של כ-55 אלף משתתפים בריצות לשני מרחקים – 5 קילומטרים וחצי מרתון. מדובר באחד מחצאי המרתון היותר אטרקטיביים ויפים באירופה, שיוצא לדרך מניוקאסל, עובר כמעט לכל אורכו על גדות נהר ומסתיים בסאות' שילדס שלחופי הים הצפוני. המירוץ הזה מלווה לכל אורכו באלפי מעודדים ובמוזיקה קצבית, כשבקו הסיום מתרחשת מסיבה אחת גדולה על החוף לאורך כל היום. השנה צפוי להיות קרב מרתק במיוחד על המקום הראשון מבין הנשים, כשהאלופה האולימפית במרתון, טיקי גלנה האתיופית, תתמודד נגד אלופת העולם במרתון, עדנה קיפלאגאט הקנייתית.

30 לספטמבר – חצי מרתון דלהי

מי שביקר בבירת הודו יכול להעריך עד כמה מורכב יכול להיות מירוץ חצי מרתון המוני בעיר ההמונית הזאת. ואם זה לא מספיק, תוסיפו לזה תנאי מזג אוויר קשים שכוללים מזג אוויר חם ולחות גבוהה מאוד. ובכל זאת, מירוץ חצי המרתון הגדול ביותר בהודו נחשב למיוחד מאוד וכלול ברשימת "מירוצי הזהב" בסבב מירוצי הכביש של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית. עשרות אלפי אנשים, כולל כמה מגדולי שחקני "בוליווד" שנהנים מעוד קצת יחסי ציבור, מתחרים שם בארבעה סוגים של מירוצים: חצי מרתון, 7 ק"מ, 4.3 ק"מ למבוגרים ו-3.5 קילומטר לאופני יד. סך פרסים של יותר מ-300 אלף דולר מושך לשם מדי שנה כמה מבכירי הרצים בעולם, ולמרות התנאים הקשים, בארבע השנים האחרונות המנצח שם ירד משעה.

    
זינוק בניו-דלהי Victah Sailer / photorun.net

 

  • מרתון יונגפראו

    Victah Sailer / photorun.net

סגור